Ciekawostki

5-latek najmłodszym specjalistą Microsoftu

Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
26 komentarzy Dyskutuj z nami

Urodzony w Pakistanie Ayan Qureshi to prawdziwy entuzjasta nowych technologii.

Ayan Qureshi

Czy pięciolatek może przewyższać swoją wiedzą technologiczną dorosłych ludzi? Okazuje się, że tak – udowodnił to Ayan Qureshi, który zaliczył egzamin i tym samym został najmłodszym certyfikowanym specjalistą firmy Microsoft.

Certyfikacja Microsoftu (MCP) przyznawana jest osobom, które wykazują się profesjonalną biegłością w systemach operacyjnych z rodziny Microsoft. Zdecydowana większość tych, którym udało się ja zdobyć to technicy IT lub nawet inżynierowie. Ayan pokazał, że wiek (i tak rozumiane doświadczenie) nie ma jednak znaczenia.

Czy Ayan jest genialnym samoukiem? I tak, i nie. Miłość do technologii tchnął w niego bowiem ojciec – Asim Qureshi – który sam jest konsultantem IT i w wywiadzie przyznał, że wyjaśnił synowi zawiłości dotyczące konstrukcji sprzętu oraz połączeń sieciowych.

Ayan Qureshi urodził się w pakistańskim Lahaur, jednak zaraz potem, wraz z rodzicami przeprowadził się do Londynu. Swój najważniejszy dotąd egzamin zdał we wrześniu, mając zaledwie pięć lat i 11 miesięcy.

Ayan Qureshi MCP

W ubiegłym miesiącu Ayan samodzielnie skonstruował sieć komputerową, łącząc dwa komputery, dwa laptopy, przełącznik i router. Nie stanowi dla niego problemu także instalacja i konfiguracja systemu operacyjnego. Udało mu się osiągnąć taki stopień zaawansowania dzięki nauce (także praktycznej) po dwie godziny dziennie.

„Najpierw był bardzo zaciekawiony tym jak komputer w rzeczywistości działa i czym jest sieć. Odpowiedziałem na jego pytanie, a potem rozmawialiśmy o tym, co go interesowało. Wyjaśniałem mu teorie w maksymalnie prostych słowach. Było to dla niego trudne, ale to bystry chłopak i naprawdę kocha technologię” – powiedział ojciec, Asim Qureshi. 

Źródło: Independent

Komentarze

26
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Author
  Produkty MS sugerują, że oni mają samych takich specjalistów.
  65
 • avatar
  Croshiify
  "Nie stanowi dla niego problemu także instalacja i konfiguracja systemu operacyjnego." Faktycznie specjalista.
  37
 • avatar
  Konto usunięte
  wydawało mi się, że wymagają trochę więcej niż instalacja systemu i podłączenie komputerów z Windows w sieć
  16
 • avatar
  abukiewicz
  to bardziej 6 latek niż pięcio... skoro miał 5 lat i 11 miesięcy jak zdawał
  12
 • avatar
  mjwhite
  MS zaczyna tak szybko zmieniać OSy że nawet taki geniusz przestanie nadążać!
  4
 • avatar
  kitamo
  szkoda ze ja w tym wieku nie staralem sie o certyfikaty bo pewnie do dzis jak wiekszosc przecietnych dzieciakow w naszym kraju mialbym certyfikatami wytapetowane mieszkanie.
  4
 • avatar
  mardun
  Wow, nie wiedziałem, że jestem profesjonalistą od 10 lat :O
  4
 • avatar
  Varso
  To chłopak tak inteligentny, czy te certyfikaty coraz mniej warte ;-)
  4
 • avatar
  projectdarkstar
  Takie małe sprostowanie - certyfikaty nie są przyznawane "które wykazują się profesjonalną biegłością w systemach operacyjnych z rodziny Microsoft" tylko osobom, które zapamiętają wystarczająco duży kawałek odpowiedniej książki.

  Możecie mnie minusować ale nie zmieni to faktu, że pytania na egzaminach to zwykła trivia i są to w dużej części rzeczy których normalnie nie chciałbyś/chciałabyś pamiętać, bo zawsze można odpalić helpa i sprawdzić. Ot np egzaminy MCTS z programowania.
  1
 • avatar
  rexio22
  A jaki ja dostane certyfikat jak w szkole średniej samodzielnie pracuje w systemach Unixowych i systemach Windows, jestem administratorem i właścicielem maszyny serwerowej (co za tym idzie właścicielem serwerów) opartej na CentOS 6.5, poza tym samodzielnie potrafię konfigurować sieci lokalne z wieloma urządzeniami (routery, switche [w tym switche programowalne] etc.). M$ się w sumie ośmiesza... Jak nauczę moją 7 letnią siostrę instalować windowsa to też dostanie certyfikat od Mikroszitu ?
 • avatar
  rolandwally83
  Mówisz że systemy MS mają choroby wielu dziecięcego?

  Czyli NV i AMD też takich specjalistów maja:P
 • avatar
  Konto usunięte
  Oczy popsuję...