Systemy operacyjne

Microsoft opatentował zamykanie systemu

przeczytasz w 1 min.

Uzyskał patent na mechanizm zamykania systemu, na wniosek złożony w 2005 roku. Opatentowana funkcjonalność dotyczy nie tylko systemu Windows, ale także Mac OS.

 Warto przeczytać:
 

Konkurencyjny produkt Apple został wymieniony w zgłoszeniu jako jeden z systemów, których zamykanie wykorzystuje mechanizm opracowany, a teraz także opatentowany, przez Microsoft. Nie chodzi tu oczywiście jedynie o wyświetlanie okienka "Wyłączanie komputera", a o zoptymalizowany algorytm postępowania w trakcie zamykania systemu. Obejmuje on - inicjację procesu wyłączania systemu, zamykanie "opornych" aplikacji, reakcję na błędy i wyświetlanie powiadomień, sposób postępowania z niezapisanymi danymi, a także aplikacjami nie posiadającymi interfejsu graficznego.

Poniżej możemy zobaczyć schemat, który znalazł się we wniosku patentowym.

 

Dokładny opis opatentowanego mechanizmu przeczytamy (niestety w języku angielskim) na stronie amerykańskiego Urzędu Patentowego.


Źródło: Ditii

Polecamy artykuły:  
GeForce GTX 480 vs Radeon 5970 – pojedynek! Eee Keyboard PC - komputer w klawiaturzeGamesCom 2010: najciekawsze nowości i gry

Komentarze

60
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  GreQonE
  0
  To Rambus nie mial juz na to patentu wczesniej?
  • avatar
   henry230
   0
   A może tak patent na głowę?Mozę patent ze oddychamy?lol
   • avatar
    Eddek
    0
    Ciekawe ile kasy trzeba wsadzic w kieszen urzedasa patentowego, zeby opatentowac patentowanie.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     To jest qurwa niewiarygodne.
     • avatar
      XaRaDaS
      0
      Czego się czepiacie, mieli prawo to opatentować, bo mniej więcej od win 95 jest to stosowane, a wcześniej tego raczej nie było, z chebla komputer się wyłączało, więc możliwe że oni to pierwsi wprowadzili i teraz chcą dodatkowo na tym zarobić ;)
      • avatar
       muszi
       0
       Czemu się dziwić? Ktoś to wymyślił, to ma prawo opatentować i czerpać z tego zyski (choć nie musi i nie jest napisane, że MS będzie). Gdyby ktoś z was wpadł na coś innowacyjnego, to także chciałby to opatentować. Zgłaszane są tak błahe rzeczy jak wywieszka na gazety, którą widać prawie na każdym kiosku (choć nie jako patent, a wzór użytkowy). Ludzie po prostu chcą chronić swoją własność intelektualną i nierzadko na tym zarobić.
       PS Zapewne gdyby zrobiła to jakaś mała firma a nie MS, to nie byłoby tyle głosów sprzeciwu ;)
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Jeśli Microsoft na to wpadł to mają do tego prawo...
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Patenty na oprogramowanie to jakaś kpina , mam nadzieje że w Europie nigdy się nie pojawią, ciekawe czy kiedyś prawo patentowe zostanie w USA zmodyfikowane żeby skończyć tą paranoję ?!

         Wydaje mi się że takie patenty odkupuje od microsoftu fundacja Linuxa , tak więc nie zdziwię się jeżeli tak będzie i w tym przypadku ;)
         • avatar
          bchrubas
          0
          Nie ma to jak patentowanie schematów blokowych - bo tak naprawdę nic innego nie opatentowali.
          W USA już dawno przegięli z możliwością patentowania algorytmów - jeszcze trochę to opatentują możliwość wykorzystywania komputera do grania, słuchania muzyki itp itd. (zaraz zaraz czy czasem już takich patentów nie ma? :-> )

          A potem się dziwią że gospodarka przędzie coraz gorzej - trole patentowe opatentowują algorytmy w sposób możliwie jak najbardziej ogólny a potem ograniczają możliwości rozwoju innych sami ich nie wykorzystując.
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           a tam, po prostu amerykanskie prawo patentowe i licencyjne jest tak samo chore jaj autorskie i sluzy tylko zbijaniu kasy przez prawnikow i po to zostalo wymyslone. wyobrazcie sobi np dlaczego we wszytkich kinach jest obraz 24fps mimo ze jest to niewystarczajace dla oka REAL CINEMA MODE - czujecie to??? :D

           po prostu jest to opatentkowane i chocbyc sie zesral przy ogladaniu tej "zaby" to za nic nie mozna go zmienic bo jest chroniony patentem i prawem autorskim i mimo iz w europie juz dawno opracowano metody zwiekszenia tego do 50-60 klatek to nikt im na to nie pozwoli i zaczyna sie wojna patentowa i nie obejrzycie dynamicznej i plynnej sceny z przesuwajaca sie kamera wzdluz panoramy, zawsze bedzie skakac z powodu amerykanskiego prawa.

           i scooby ma tu racje, w europie takie rzeczy jak oddychanie czy jedzenie zupy nie przejda, ale w stanach wszystko jest mozliwe, wystarczy ze pozra jeszcze tych hamburgerow i nic nie beda robic oprocz dzieci a glupota zatryumfuje.
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            jeszcze trochę i M$ oskarży linuxa etc za to iż działają na sprzęcie którego motorem napędowym był właśnie microsoft.
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             MS opatentowal, zeby go jakies male firmy nie uprzedzily i pozwaly o odszkodowanie.
             to zabezpieczenie, a nie chec zarobku
             • avatar
              Konto usunięte
              0
              W tym schemacie nie ma nic innowacyjnego, całość, gdyby była do zaprojektowania od nowa jest banałem do wymyślenia. To jest już coś na zasadzie opatentowania oddychania. Patent na coś takiego pokazuje absurdalność samego patentowania, ...banałów.