Technologie i Firma

Microsoft ostrzega przed zagrożeniem i znów aktualizuje Windows XP

przeczytasz w 1 min.

Dla Microsoftu bezpieczeństwo jest ważniejsze niż przekuwanie słów w czyny, które mogłyby przysłużyć się poprawie bezpieczeństwa.

Miało nie być więcej aktualizacji Windows XP, a Microsoft znów robi sobie z gęby cholewę. Najpierw wydał łatkę bezpieczeństwa, by zapobiec rozprzestrzenianiu się cyberprzestępczego narzędzia WannaCry (które sporo zresztą namieszało). Teraz gigant z Remond natknął się na nowe potencjalne zagrożenie i… raz jeszcze wydał aktualizację dla użytkowników swojego 15-letniego systemu.

Microsoft zidentyfikował „kilka słabych punktów, które stwarzają zwiększone ryzyko cyberataków” w swoich systemach. Jeśli korzystacie z Windows 10, 8.1 lub 7 albo Windows Server w wersji od 2008 do 2016, to aktualizację zabezpieczającą otrzymacie automatycznie (o ile nie wyłączyliście tej funkcji). W innym przypadku powinniście to zrobić ręcznie.

Taką możliwość otrzymali posiadacze komputerów z systemami Windows 8 i Vista, ale też teoretycznie niewspieranego już Windows XP. Dlaczego? „Ponieważ te aktualizacje zapewniają dodatkową ochronę przed potencjalnymi skutkami ataków o charakterystyce zbliżonej do WannaCry”.

Z jednej strony ma to sens, szczególnie jeśli przypomni się te skutki, których nie uniknęły na przykład szpitale w Wielkiej Brytanii. Z drugiej jednak strony kontynuowanie wydawania aktualizacji dla „niewspieranych” systemów nie jest chyba najlepszym sposobem na zachęcenie klientów do przejścia na nowsze wersje, prawda?

Łatka dostępna jest na stronie Microsoftu.

Źródło: Engadget

Komentarze

23
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  brusss
  8
  To co powinni wtedy zrobić? Zablokować możliwość uruchomienia starego systemu? Straty wizerunkowe w przypadku następcy WannaCry będą większe, niż straty wynikające z nie uaktualniania.
  • avatar
   Q2hvY2hsaWs2
   6
   Nie rozumiem oburzenia (bo tak to odczytuję) autora tekstu. Raczej bym się cieszył z tego powodu, że ów łatka się pojawiła, oznacza to tylko, że MS jednak przedkłada ogólne bezpieczeństwo ponad swój zarobek.

   A co do samego XP - w bardzo wielu miejscach MS wspiera XP, bo musi. Bo takie ma umowy. A to, że łatka jest ogólnodostępna, a nie tylko dla poszczególnych klientów biznesowych to nic tylko plus.

   Tak czy inaczej to, że XP dostał te dwie bardzo krytyczne łatki bezpieczeństwa nie oznacza, że jest to system bezpieczny i nie należy myśleć o aktualizacji. Kto tak myśli jest idiotą.
   • avatar
    mutissj
    4
    Wszystkie przeglądarki już zablokowały aktualizacje dla XP'pka,

    ale najważniejsza funkcja odtwarzacza filmików html5 dla XP działa poprawnie, więc minie jeszcze sporoooo lat zanim to zmienią, dlatego żywotność XP nie jest zagrożona.    • avatar
     bychol
     3
     Wsparcie dla ludu się zakończyło, dla firm nie :D, firmy nadal płacą za aktualizacje i je dostają, niektóre firmy nie mogą sobie pozwolić na przesiadkę na inny system bo oprogramowanie którego używają działa na XP.
     • avatar
      sabaru
      0
      Widać z systemu WXP korzysta jest bardzo dużo osób skoro zdecydowali się na wypuszczenie aktualizacji do tak starego systemu.
      • avatar
       vegasnight9
       0
       Windows 10 na dzień dzisiejszy to naprawdę dobry system. Poprawili niedociągnięcia poprzednich wersji i używa się go obecnie bardzo przyjmie i wygodnie. Nie widzę żadnego sensu trzymania się kurczowo siódemki a tym bardziej Xp. I żeby nie było sam byłem zagorzałym zwolennikiem 7 ale po przesiadce na dziesiątkę creators update nie wrócę do poprzednich wersji. Na dzień dzisiejszy jest to najlepszy system od Microsoftu. Po prostu.
       • avatar
        Hakuren
        0
        Nie widzę sensu bezmyślnego krytykowania MS. Tak mówili, że nie będzie łatek, ale niestety dobrze sobie zdają sprawę, że tu ludzkie życie jest na linii - brytyjski NHS to niemalże wierna kopia naszych kas chorych/NFZ, tylko z wyższymi kosztami - nie mieli się na kim wzorować biedaki... Proszę wejść do jednego z "narodowych" szpitali i zobaczyć co śmiga w intranecie. Ano XP. Sam znam wiele laboratoriów, które nigdy nie zrezygnują z tego systemu. Osprzęt, często gęsto unikalny lub jedyny na świecie, warty krocie nie ma żadnych możliwości wymiany OS. A że świat poszedł do przodu nie ma żadnego znaczenia. Lepsze jest wrogiem dobrego. A analogowe bardzo często jest lepsze niż cyfrowe.

        Witaj!

        Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
        Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

        Połącz konto już teraz.

        Zaloguj przez 1Login