Oprogramowanie

Microsoft przedłużył życie Windows XP

przeczytasz w 0 min.

Mimo że Vista i może dobrze się sprzedaje, to jednak problemy z kompatybilnością wciąż hamują wzrost popularności tego systemu. Tymczasem obecny mistrz Microsoftu, system XP, nadal jest bardzo pożądanym towarem. Zapotrzebowanie jest tak duże, że Microsoft zdecydował się na przedłużenie licencjonowania, zapewniając tym samym, że sprzedawcy otrzymają dodatkowy rok na wyposażanie nowych komputerów w system XP.
Data śmierci systemu została zatem przesunięta na styczeń 2009 roku. Nie oznacza to oczywiście, że z tym samym dniem zniknie wsparcie dla systemu XP. Z rynku wyparują tylko wersje OEM gotowe do sprzedaży z nowymi komputerami.


Po części za zmianą strategii sprzedażowej kryją się zweryfikowane dane dotyczące porównania sprzedaży Visty i XP. Ostatnie miesiące dowiodły, że stary system będzie się jeszcze przez jakiś czas sprzedawał i to zdecydowanie lepiej niż się spodziewano.

W zeszłym miesiącu, dyrektor finansowy firmy powiedział, że zmienił prognozy dotyczące roku fiskalnego 2008 z myślą o przedłużeniu żywota systemu XP. Zamiast oczekiwanego podziału sprzedaży pomiędzy Vistą, a XP w stosunku 85 do 15, firma spodziewa się, że wyniesie on 78 do 22, powiedział Chris Liddell. Microsoft liczy na prawie 50 procentowy wzrost sprzedaży Windowsa XP.


Jednak istnieje i zła strona przedłużania życia XP. Wygląda na to, że skończyły się dostępne klucze licencyjne dla XP, a Microsoftowi braknie ich gdzieś w ciągu najbliższego roku. Aby temu zapobiec, Microsoft przygotowuje już nową wersję XP. Nie pojawią się w niej żadne nowe funkcje systemowe, niczego też nie ubędzie. Jedyna zmiana dotyczy typu kluczy, które są akceptowane przez system.


Nowa wersja, nazwana SP2c, zawiera poprawki, które zostały stworzone, aby uporać się z kurczącą pulą kluczy produktu. Jak informuje Microsoft, system Windows XP Pro SPc, który już trafił na taśmy produkcyjne, będzie dostępny dla sprzedawców OEMowych od przyszłego miesiąca.

A może Vista wcale nie ma się tak dobrze jak chciałby o tym mówić Microsoft?

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login