• benchmark.pl
 • Mobile
 • Microsoft chce z przytupem wrócić na rynek mobilny. Koniec panowania Google i Apple?
Mobile

Microsoft chce z przytupem wrócić na rynek mobilny. Koniec panowania Google i Apple?

przeczytasz w 2 min.

Microsoft potwierdził pojawiające się od pewnego czasu spekulacje. Firma spróbuje raz jeszcze mocniej zaakcentować swoją obecność na rynku mobilnym, tym razem przy pomocy nowego sklepu.

Microsoft tworzy sklep na systemy Android i iOS

Można wspominać jak dobrym smartfonem była Microsoft Lumia 950, ale w ogólnym rozrachunku producentowi nie udało się wiele zdziałać w sektorze tego typu urządzeń. Podobnie sprawa wygląda z samym systemem Windows Phone (i Windows 10 Mobile), który finalnie został pogrzebany i wiele osób twierdziło, że na dobre zniechęcił Microsoft do poważnych inwestycji związanych ze sprzętem czy oprogramowaniem dedykowanym urządzeniom mobilnym. Rzeczywistość wygląda jednak inaczej.

Phil Spencer, dyrektor generalny Microsoft Gaming, w wywiadzie udzielonym Financial Times potwierdził, iż firma przygotowuje sklep dedykowany systemom Android i iOS. Nie chodzi o niewielkie repozytorium, w którym znajdzie się kilka obecnie rozwijanych aplikacji typu pakiet Office czy Microsoft Edge. Planowany jest sklep, w którym oferowane będą nie tylko propozycje od Microsoft, ale także od zewnętrznych partnerów. Powinien skupiać się jednak nie na aplikacjach, ale na grach, ponieważ to właśnie tu widać największą szansę na powodzenie całego projektu.

„Chcemy móc oferować treści zarówno od nas, jak i od naszych zewnętrznych partnerów na każdym ekranie, na którym ktoś chciałby grać. Dzisiaj nie możemy tego robić na urządzeniach mobilnych, ale budujemy świat, który naszym zdaniem zaistnieje jeśli te urządzenia zostaną otwarte.”

O jakich ograniczeniach mówi Microsoft i dlaczego mogą zniknąć?

Phil Spencer nieprzypadkowo wyraźnie zaakcentował, że istotne (a może wręcz kluczowe) będzie otwarcie systemów Android i iOS. O co chodzi? O nowe przepisy o rynkach cyfrowych, które Unia Europejska powinna wdrożyć najpóźniej w 2024 r.

Dla firmy Microsoft najważniejsze jest w tym kontekście, iż zakładają one wymuszenie na Google i Apple większe otwarcie swoich systemów, między innymi na konkurencyjne sklepy. Zwłaszcza w przypadku iOS będzie to zmiana wręcz rewolucyjna.

Nie bez znaczenia jest też ciągle trwająca batalia dotycząca finalizacji transakcji związanej z przejęciem Activision Blizzard. Dzięki temu zakupowi Microsoft staje się bowiem trzecią siłą w branży gamingowej (za Tencent i Sony) i zyskuje prawa do wielu popularnych produkcji mobilnych. Między innymi Call of Duty: Mobile, Candy Crush Saga czy Diablo Immortal. Nie tylko sam producent, ale również wielu analityków dostrzega w tym solidne fundamenty, na których można zbudować sklep przyciągający uwagę wielu użytkowników.

Źródło: Financial Times

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Hasta-la-vista-baby
  4
  Z jednej strony dobrze, więcej 'graczy' na rynku mniejszy monopol (i wszystko co za tym idzie), z drugiej strony wielki brat M$ już ma wprawę w pogrzebach fajnych projektów.
  • avatar
   Dexterr
   3
   W Androidzie to standard, zawsze można było instalować aplikacje z poza sklepu play ale czy Apple wpuści inny sklep na swoją platformę to ciężko uwierzyć... za dużo kasy im ubędzie.
   • avatar
    eskowik
    1
    może niech najpierw dopracują te przeglądarkę Edge bo jak włączam tą przeglądarkę to mam uczucie jak bym był w jakimś cyrku tam jakieś powiadomienia tam jakieś głupoty i od razu to wyłączam bo nie mam ochoty tego czytac.Więc sobie instaluje albo FF albo Chromium.
    • avatar
     Kasuja Wpisy Automatem
     1
     jak MS chce wrócić na rynek mobilny, niech wypuści smartfona w otwartej architekturze, ze sterownikami do sprzętu. to jest po to, aby zrównać łatwość instalacji alternatywnych systemów na smartfony, z tym co mamy w x86. kiedyś ludzie mi wciskali że nie da się tego zrobić, bo szyny, bo architektura itp. serio? w takim raspberry pi i wielu jego naśladowcach, system się wgrywa na microsd i sprzęcik się bootuje. więc poza chciwością producentów, jest tu jeszcze jakiś problem?
     • avatar
      gizmo84
      1
      I znowu clickbaitowy tytuł. Człowiek myśli, że wrócą do robienia smartfonów a tu sklep. Ręce opadają
      • avatar
       BariGT
       -1
       MS mial swego czasu genialnego Win7 - szybki, leciutki, dzialajacy na 512M ramu - idealny na telefony. To go ubili i zrobili nowe cudo ala vista XD i skonczylo sie jak zawsze. Ms najpierw powinien pozbyc sie debili na najwyzszych stolkach - bo bez tego ani rusz.
       • avatar
        Witalis
        0
        Kurczaczki pieczone, bardzo mi odpowiadały ich kafelki w Nokiach/Lumiach/MS z trudem musiałem się przesiąść na Androida i tylko ich nakładka na niego trochę mi pomogła w tym cierpieniu :-(
        • avatar
         sosite
         0
         Już widzę te "exclusive'y" dostępne tylko w sklepach M$
         • avatar
          piomiq
          0
          Pewnie Apple i Google już "trzęsą portkami" przed sklepem od Microsoftu :D
          • avatar
           pawluto
           0
           Nigdy więcej telefonu z windowsem ! To była masakra...miałem jeden i nie wspominam go najlepiej.
           Jedeyne co było na nim dobre to że chodziła na nim...Automapa :)