Nauka

Mikrofony również będą lepsze dzięki grafenowi

przeczytasz w 1 min.

Cudowny materiał znalazł kolejne zastosowanie. A właściwie znaleźli mu je Serbowie z Uniwersytetu w Belgradzie.

mikrofon pojemnościowy

Grafen. Ten wspaniały grafen. Co kilka dni słyszymy o kolejnej wielkiej (potencjalnej) rewolucji, która będzie możliwa dzięki zastosowaniu tego cudownego materiału. I właśnie nadeszła kolejna wiadomość – tym razem od naukowców z Uniwersytetu w Belgradzie. 

Serbowie opracowali membranę (jeden z podstawowych elementów mikrofonu pojemnościowego) z grafenu. Okazało się, że wyposażony w nią mikrofon był niemal 32 razy bardziej czuły od konwencjonalnych, bazujących na niklu urządzeń. Wykazano o 15 dB wyższą czułość, przy częstotliwości do 11 kHz.

„Chcieliśmy pokazać, że grafen, pomimo że jest on stosunkowo nowym materiałem, ma potencjał, aby sprawdzić się w rzeczywistych zastosowaniach. Ze względu na niewielką wagę, wysoką wytrzymałość mechaniczną oraz dużą elastyczność grafen aż prosi się, by wykorzystać go jako materiał membrany” – powiedział Marko Spasenovic, jeden z naukowców stojących za tym projektem.

Grafenowa membrana o grubości 60 warstw została „wyhodowana” na folii niklowej za pomocą techniki CVD (chemiczne osadzanie z fazy gazowej). Po zakończeniu procesu produkcji niklowa folia była zdejmowana, a membrana umieszczana dokładnie w tej samej obudowie komercyjnego mikrofonu, aby mieć możliwie najlepsze porównanie. 

„Na tym etapie istnieje kilka przeszkód związanych z produkcją grafenu, dlatego też nasz mikrofon powinien być traktowany raczej jako pokazanie, że osiągnięcie lepszych wyników jest możliwe. Obecnie trwają prace nad tym, by umożliwić tworzenie większej ilości grafenu przy mniejszych kosztach  – w końcu powinniśmy się doczekać lepszych mikrofonów za niewielkie pieniądze” – dodał Spasenovic.

Źródło: Phys.org

(mikrofon ze zdjęcia otwierającego newsa nie jest opisywanym mikrofonem)

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  mesjan
  15
  Tak się ta technologia rozkręca że pierwszym moim grafenowym gadżetem będzie trumna.
  • avatar
   Atak-Snajpera
   10
   Informacje o grafenie co raz bardziej przypominają mi newsy o cudownych nowych bateriach ,które "już" są za rogiem ;)
   • avatar
    piccardo
    5
    Pytanie co nie będzie lepsze, wydajniejsze i tańsze na tym grafenie? Odp. niewiele bo lobby trzyma technologie od dawna i dopóki ich nie wydoi co do cna to nie wprowadzą nic nowego mimo że "srają" pieniędzmi... A jak już wejdzie to na pewno nie będzie tańsze.
    • avatar
     ohoho
     -2
     Grafen, grafen, grafen...
     Co chwilę jakieś nowości ale żadnego ciekawego produktu dla mas jeszcze nie widać :/
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Ciągle głośnio o grafenie ale nadal nie ma żadnego, sensownego produktu który możemy kupić