Internet

Młodzi Polacy uzależnieni od smartfonów i Internetu

przeczytasz w 2 min.

Instytut Badawczy NASK alarmuje, że młodzi Polacy spędzają coraz więcej czasu w Internecie. Coraz częściej zauważają też, że coś jest nie tak.

Ponad 4 godziny dziennie przesiaduje w Internecie przeciętny przedstawiciel polskiej młodzieży. Wykorzystuje do tego najczęściej smartfona, bez którego (niejeden) nie wyobraża sobie życia. To wyniki badania, które zostało przeprowadzone wśród uczniów polskich podstawówek, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych przez Instytut Badawczy NASK.

Ile korzystamy z Internetu w wieku szkolnym?

Z 3 godzin i 40 minut do 4 godzin i 12 minut wzrósł średni czas korzystania z sieci przez przeciętnego polskiego nastolatka w porównaniu do poprzedniej edycji badania. Więcej niż co czwarty odpowiedział, że online pozostaje przez 2-4 godziny na dobę, a prawie co czwarty, że 4-6 godzin. Co ósmy zadeklarował zaś, że spędza w Internecie ponad 8 godzin.

A co w ogóle młodzi ludzie robią w Internecie? Ponad połowa respondentów potwierdziła, że są to takie czynności jak słuchanie muzyki (65,4 proc.), oglądanie filmów i seriali (62,1 proc.), rozmowy z bliskimi i znajomymi (61 proc.) oraz korzystanie z portali społecznościowych (59,4 proc.). Dodajmy, że zdecydowanie więcej chłopców wykorzystuje Internet do grania, a dziewczyn – do czatowania.

tech uzależnienie smartfony

Uzależnienie od Internetu i smartfonów

Aby realizować te zadania, Polacy w wieku szkolnym najczęściej korzystają ze smartfonów. Właśnie to urządzenie na pierwszym miejscu wymieniło 93,9 proc. z nich. Co szósty młody Polak nie wyobraża sobie normalnego życia bez komórki, a 56 proc. badanych zgodziło się ze stwierdzeniem, że „powinienem / powinnam mniej korzystać z mojego smartfona”.

Dzieci i młodzież dostrzegają więc, że coś jest nie tak, ale przyszły na świat, w którym smartfon jest czymś absolutnie naturalnym, a zatem nie znają innego życia. Badanie NASK pokazuje też, że „inicjacja internetowa” odbywa się dziś już w wieku około 6 lat i 10 miesięcy, a jeszcze trzy lata temu wskazywano na 9 lat i 5 miesięcy.

tech uzależnienie inicjacja

Non-stop on-line

Marcin Bochenek, Dyrektor Pionu Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w NASK Państwowym Instytucie Badawczym, zwraca również uwagę na to, że „dziś pytanie ile czasu  jesteś on-line nabiera nowego znaczenia. Wielu z młodych, a także całkiem dojrzałych ludzi, jest de facto on-line przez cały czas, ponieważ mamy przy sobie smartfony na stałe połączone z siecią. Na bieżąco otrzymujemy powiadomienia z mediów społecznościowych, wiadomości przez komunikatory, w każdej chwili możemy sięgnąć po telefon i skorzystać z tego co oferuje sieć”.

Źródło: NASK. Foto: Pixabay - natureaddict (1), ghcassel (2), LudmilaKot (3)

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Tomasz Słowik
  7
  Jeśli chodzi o oglądanie filmów czy sluchanie muzyki, to jest to kompletna bzdura. Czym różni się odtwarzanie w Spotify od słuchania listy utworów zapisanych w pamięci urządzenia? To samo z wideo.
  • avatar
   xxx.514
   2
   Przydałyby się wyższe podatki na walkę z kolejnym wyimaginowanym problemem i dłuższe zmiany w pracy, żeby rodzice mieli jeszcze mniej czasu dla swoich rodzin. Skoro dzieciaki uciekają z tego świata i szukają sobie lepszego choćby na chwilę, to może zacznijmy zmieniać ten świat? W innym wypadku pewnego dnia będziemy mieli świat podobny do filmu Player One.
   • avatar
    pablo11
    0
    Pytanie, co z tego wynika?? Sądzę, że najpoważniejszym zagrożeniem są problemy ze zdrowiem związane ze zbyt długim siedzeniem.
    Innych problemów, bym w tym nie upatrywał, im szybciej się zacznie, tym szybciej się znudzi. A przy jakości treści dostarczanych przez dzisiejszy internet, oparty na reklamach. To znudzenie nadchodzi dość szybko.

    Myślę, że od wprowadzenia w miarę anonimowych środków płatniczych, a płatnych treści na życzenie, jest tylko krok.
    Myślę, że to właśnie przyszłość internetu.
    • avatar
     miedzianek
     0
     Mam paru ciut młodszych znajomych(jak się chodziło wspólnie na lodowisko, to brat znajomego tez był znajomym), i jak do nich wpadam na herbatę, albo gdzieś na miasto lecimy-co chwilkę sięgają po telefon,m a to insta, a to messenger, a to energia w jakiejś giereczce. Czasami nasze spotkania wyglądały, jakbym sam siedział, a oni byli odizolowani w telefonach
     • avatar
      darioata
      -9
      Przywrocic zasadnicza sluzbe wojskowa! Wtedy zrobi sie jeszcze z tych mamisynkow prawdziwych mezczyzn!!!
      Dla kociarstwa w wojsku nie bedzie smartfonow i tabletow przez dlugi czas!

      https://www.youtube.com/watch?v=-817gopGY1U
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Sam sobie najpierw sprawdź w słowniku jak się pisze "przydałby".