Laptopy

Mobility DisplayPort: uniwersalny standard połączenia smartfona z telewizorem

przeczytasz w 1 min.

Zgodne urządzenia przed 2013

Organizacja VESA (Video Electronics Standards Association) oficjalnie ogłosiła wprowadzenie standardu Mobility Display Port. Umożliwia on, za pomocą dostępnego w większości tabletów i smartfonów portu micro USB, przesyłanie treści multimedialnych do urządzeń wyposażonych zarówno w cyfrowe jak i analogowe wejścia obrazu.

Smartfony i tablety coraz częściej wykorzystywane są jako źródła treści multimedialnych, które oglądane są na znacznie większych ekranach telewizorów. Producenci robią wszystko, aby przekonać użytkowników tych urządzeń do bezprzewodowych technologii, ale nadal połączenie za pomocą przewodu pozostaje w łaskach.

Większość mobilnych urządzeń wyposażona jest w port micro USB więc naturalnym stało się wykorzystanie tego złącza do przesyłania obrazu. Tak powstał standard Mobile High-definition Link (MHL), który pozwala na łączenie się z telewizorami wyposażonymi w port HDMI. Ale można pójść o krok dalej. Opublikowany przez VESA standard Mobility DisplayPort (MyDP) pozwala na jeszcze większą elastyczność przy połączeniach.

Samsung Galaxy S III micro USB

Tablet, smartfon i inne mobilne urządzenia zgodne z MyDP będzie można podłączyć do większego wyświetlacza wyposażonego zarówno w złącze DisplayPort, jak i HDMI. Co więcej, dzięki zaletom technologii Display Port, po zastosowaniu aktywnego adaptera, będzie możliwe podłączenie się do monitora czy telewizora ze złączem DVI lub VGA.

Standard MyDP umożliwia przesyłanie sygnału w rozdzielczości 1080p, w 24-bitowym kolorze i przy 60 Hz częstotliwości odświeżania obrazu. Możliwe jest także przesyłanie dźwięku (8 kanałów, zgodność z PCM, Dolby Digital, DTS), komunikacja pomiędzy urządzeniami (kanał 1 Mbps dla danych), ładowanie urządzenia mobilnego (jeśli duży wyświetlacz obsługuje tę funkcję).

Mobility DisplayPort Adaptery
Zaletą normalnego standardu DisplayPort jest obsługa różnorodnych rodzajów połączeń

Zaletą standardu MyDP jest nie tylko mniejsza liczba problemów przy połączeniach, w porównaniu do MHL, ale także wsparcie bardzo dużej liczby producentów (około 180 według danych organizacji VESA). Pierwsze urządzenia zgodne z MyDP maja pojawić się w czwartym kwartale 2012 roku.


Więcej o technologiach połączeniowych:

Źródło: VESA, Analogix

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Damian_jo
  2
  Po za możliwością podłączenia większej ilości przejściówek - nic w zasadzie się nie zmienia...

  Plusy MDP to możliwość ładowania smartphone'a czy właśnie ilość (aż 3?) przejściówki na 1 kablu

  Co z tych plusów skoro MHL także obsługuje 1080p a kabel MHL-HDMI można rozszerzyć tanio do MHL-HDMI-VGA/DVI

  Fajnie że ciągle nadchodzą "nowe" technologie itd ale jak dla mnie MDP to wprowadzanie czegoś nie koniecznie nowego jako "standardu" na siłę...
  • avatar
   erni1996
   0
   robia kolejny standard by pokazac ze cos sie dzieje i aby zmusic komsumenta do kupna nowgo i urzadzenia i nowegoo kabelka jqkby ten standart byl zly mozna go bylo ulepszyc i nie zmieniac koncowki
   • avatar
    Konto usunięte
    -1
    Osobiście uważam że nawet smartphon'y sprzed 2 lat powinny być kompatybilne z MyDP a nie tylko te które pojawią się w czwartym kwartale i później.
    • avatar
     Konto usunięte
     -9
     jako uzytkownik Apple TV, iPad 2 i iPhone 4 uwazam ze AirPlay (bezprzewodowe) to cos pieknego (prostota uzytkowania)

     Napisalbym ze jesze mam Mabcook Air 2012 - ale czekam na update od Apple tego lata co da oficjalny AirPlay Lion
     • avatar
      Sakret
      0
      fajne kabelki , nie będzie trzeba zrzucaćzdjeć z telefonu na pendrive czy filmiki tylko dpopaic i jest, chociaż wolę bezprzewodowo nei trzeba sięmęczyci grzebac z tyłu telewizora.

      Witaj!

      Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
      Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

      Połącz konto już teraz.

      Zaloguj przez 1Login