Internet

Najgorsza robota w branży - oglądają obrzydlistwa, żebyśmy my nie musieli

przeczytasz w 1 min.

To najpewniej najgorsza robota w branży internetowej. Moderatorzy treści na Facebooku czy YouTubie godzinami oglądają najgorsze „dzieła” użytkowników.

Hejt czy materiały pornograficzne i przedstawiające przemoc – między innymi z ich powodów często słyszy się stwierdzenia, że Internet jest miejscem pełnym okropności i pokazującym najgorszą stronę ludzkości. Często zapomina się jednak o tym, że oglądamy tylko to, co „przeszło”, a pokłady nieprzyjemnych treści mogą zobaczyć tylko autorzy i ...oni.

Ci „oni” to moderatorzy treści, których praca polega przede wszystkim na tym, by oglądać wpisy i materiały, które zostały przez kogoś oznaczone jako nieodpowiednie (czyli łamiące regulamin). Część z tych, którzy mają najwięcej roboty, pracując dla Facebooka lub YouTube’a, przyznali niedawno na łamach The Wall Street Journal, że nie jest to najprzyjemniejsza praca, w jakiej się realizowali.

Moderatorzy każdego dnia przez kilka godzin oglądają najgorsze rzeczy, jakie ludzie chcą publikować w sieci. Tysiące postów każdego dnia: obrzydliwe zdjęcia, bestialskie filmy oraz pełne nienawiści wpisy. Jak sami przyznają – teraz czują, że emocjonalnie nie byli gotowi na to, co zastali. Trzeba bowiem sobie uświadomić, że jeżeli dostęp do Internetu ma każdy, to do tej grupy kwalifikują się też między innymi psychopaci.

Praca moderatorów nie jest łatwa, ale jest niezwykle potrzebna. Nie chcemy przecież sami mieć kontaktu z takimi treściami, a tym bardziej nie chcemy, by natrafiły na nie nasze dzieci. Podczas gdy jednak mówimy o sytuacji, w której widzimy coś niepokojącego i natychmiastowo to wyłączamy, pracownicy muszą oglądać takie materiały jeden za drugim i to dość dokładnie (oczywiście są też fejki i niesłuszne zgłoszenia).

Giganci technologiczni oferują wprawdzie pomoc psychologiczną swoim pracownikom, ale czasem to nie wystarcza. Zupełnie nie dziwi też, że nie brakuje moderatorów, którzy nie wytrzymują na tym stanowisku dłużej niż 12 miesięcy. Można jedynie żywić nadzieję, że kiedyś praca ta będzie mogła być powierzona komputerom. Aktualnie Facebooka „oczyszcza” 7500 osób. 

Źródło: The Wall Street Journal, Business Insider. Foto: janeb13/Pixabay (CC0)

Komentarze

31
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  supervisor
  13
  ...A przy okazji usuwanie treści które nie pasują do ich, lub facebookowej linii ideologicznej.
  • avatar
   brovar
   1
   Ile zarabia taki moderator? Chętnie się zgłoszę, jestem zupełnie nieczuły na takie rzeczy.
   • avatar
    jonny2003
    0
    .

    • avatar
     smar.n
     -1
     Schetyna cały czas nawołuje do nienawiści, to dopiero prawdziwy faszysta.
     • avatar
      sebmania
      -3
      Pamietam akcje na oznaczanie filmików jak nyan cat 48h aby moderator miał zajęcie.
      • avatar
       jonny2003
       0
       .