Technologie i Firma

Możesz założyć firmę w Czechach, ale podatki zapłacisz (też) w Polsce

przeczytasz w 1 min.

W polskim systemie podatkowym nie liczy się to, gdzie dokonano rejestracji, lecz to, gdzie prowadzi się działalność.

Jeżeli Polak prowadzi działalność na terenie naszego kraju, to na nic zda się rejestracja firmy w Czechach czy na Słowacji – ostrzega ekspert podatkowy Maciej Pilarek cytowany przez serwis Bankier.pl

Warto o tym pamiętać: nawet jeżeli właściciel firmy odprowadza podatki w Czechach, polski urząd może się upomnieć o zaległości wynikające z prowadzenia działalności na terytorium Polski. Sytuacja jest o tyle nieciekawa, że zażądać może on także opłacenia odsetek i ewentualnych kar.

Co zrobić w takiej sytuacji? Po pierwsze – tutaj zaskoczenia nie będzie – podatki w Polsce zapłacić trzeba. Można jednak próbować odzyskać podatki zapłacone za granicą, choć szanse na to, że Czesi chętnie oddadzą dobrowolnie wpłacone przez przedsiębiorców pieniądze są nikłe.

Ze względu na niższe podatki część przedsiębiorców decyduje się właśnie na rejestrację firm w Czechach. Nasi południowi sąsiedzi wkrótce mogą stać się jeszcze bardziej atrakcyjni, jako że zamierzają zlikwidować liniowy 19-procentowy PIT. Czasem nie warto jednak ryzykować.

To, w którym kraju płaci się podatki zależy od tego, gdzie osoba fizyczna jest rezydentem podatkowym. To zaś wynika z 1) tego, gdzie osoba przebywa przez większość roku, 2) tego, gdzie znajduje się jej centrum interesów życiowych.

Jeżeli więc przedsiębiorca prowadzi działalność w Polsce i większość czasu przebywa w naszym kraju, to szansa, że mu się „upiecze”, maleje do minimum.

Źródło: Bankier

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  raffal81
  15
  Spoko, to teraz na pewno większość wyjedzie z kraju ;]
  • avatar
   wojciechoslaw
   8
   Tylko małe firmy tak będą płacić. Te największe, które by najwięcej płaciły i tak są 'zwolnione' z podatków -.-
   • avatar
    Konto usunięte
    7
    To było do przewidzenia.
    Działasz w Polsce, płacisz w Polsce.
    • avatar
     Kenjiro
     2
     Może się okazać, że taniej będzie tam założyć spółkę prawa handlowego niż u nas działalność gospodarczą, a wtedy na nic ograniczenia dotyczące tej drugiej.
     Aczkolwiek nie znam przepisów czeskich i tylko gdybam, chociaż znając zapędy naszych ustawodawców wcale bym się nie zdziwił, gdyby tak było...
     • avatar
      sabaru
      1
      Ciekawe czy w innych kraja jest tak że na każdym kroku, w próbują kasę od prowadzących jakąś działalność wyciągnąć kasę. Chociaż z tego co czytam na innych stronach to nie jest tylko tak z tym tematem ale praktycznie z każdym. Gdzieś czytałem że nawet w nie których miastach płaci się jakiś podatek od powietrza (choć może to był żart).
      • avatar
       Konto usunięte
       1
       Nie wiem jak to jest z Firmą w Czechach, ale z tego co widzę zasady są takie same jak dla pracy w Czeskiej republice.

       Czy ważniejsze jest miejsce gdzie żyjemy, czy miejsce naszych "interesów"? w Moim przypadku, mieszkam w Polsce, pracuje w Czechach, i wszystkie podatki odprowadzam po Czeskiej stronie i nie ma z tym żadnych problemów.
       • avatar
        Hakuren
        1
        Płacenie podatków to jest najmniejszy problem. Swoją drogą osoba która legalnie płaci podatki w Czechach choć pracuje tu, pójdzie do Trybunału w Strasburgu i wygra w cuglach. Nie ma podwójnego opodatkowania między Polską a Czechami. I tyle w tym temacie.

        Największą zaletą prowadzenia firmy tam a pracy tu jest zupełnie inne koszty prowadzenia działalności. Podatki to tylko mała część dużo większej układanki.

        Przede wszystkim urzędnik w Czechach/Słowacji to nie jest typowy polski urzędas. Nie ma prawa ingerować w prowadzenie firmy. Jakakolwiek kontrola może być przeprowadzona wyłącznie przy podejrzeniu znacznego przestępstwa. Itp, itd... długo by pisać.
        • avatar
         prime27pl
         1
         I cacy , podatki za granica ale emerytury w Polsce ?
         • avatar
          Foxy the Pirate
          -5
          Lel, bulwers, że nagle trzeba płacić podatki. Nieźle macie.
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           http://adriatom.cz/index.php?lang=pl