Oprogramowanie

Mozilla Firefox goni Internet Explorer

przeczytasz w 0 min.

Wiele mówi się na temat coraz większego udziału w rynku przeglądarki internetowej Mozilla Firefox. Ta darmowa aplikacja opracowywana przez programistów na zasadach jakie rządzą oprogramowaniem open-source, stała się niezwykle popularna wśród milionów użytkowników. Dotychczas Microsoft mógł się niepokoić o pozycję swojej przeglądarki wśród użytkowników domowych. Teraz może zacząć obawiać się o drugą ważną rzeszę „userów”.

Wiadomo nie od dziś, że przyjęcie się pewnych standardów w biznesie może mieć znaczący wpływ na przyszłość danego produktu. Oprogramowanie takie jak edytory tekstów to klasyczny przykład tego typu zależności. Nie inaczej jest w przypadku aplikacji związanych z przetwarzaniem stron internetowych.


Microsoft może obawiać się konkurencji spod znaku ognistego lisa. Według doniesień serwisu Informationweek.com Firefox staje się coraz popularniejszy wśród użytkowników biznesowych. Na podstawie badań przeprowadzonych w 50 tysiącach firm okazało się, że w zeszłym roku IE stracił 10 procent swoich dotychczasowych udziałów. Oczywiście ktoś musiał zyskać i tym kimś jest dziecko programistów Mozilli – skok o blisko 9%. Czyżby reszta dla Safari?

Co ciekawe, wielu użytkowników nadal korzysta ze starej wersji przeglądarki IE, czyli 6.0. Mimo wprowadzonej niedawno „szeroko dostępnej” możliwości uaktualniania jej do wersji 7.0, nadal okazuje się, że „userzy” pozostają przy „sprawdzonym”. Z pewnością Microsoft mógłby zyskać gdyby udało mu się nakłonić wielu użytkowników biznesowych do zmiany systemu na Windows Vista, który zawiera IE 7.0. Jednak w przypadku dużych firm, które wykupują masowe licencje na systemy, sprawa wymiany dotychczasowego Windows XP może nie być taka oczywista.


Pewną nadzieją dla Microsoft jest wypuszczenie IE 8. Czy nowa wersja aplikacji uratuje pozycję Internet Explorer? Można mieć co do tego pewne obawy ale nie należy spodziewać się, że Mozilla nawet w wersji 3.0 całkowicie zagrozi przeglądarce Microsoftu.

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login