Internet

Mozilla MozVR - przeglądanie sieci jak gra wideo

przeczytasz w 1 min.

Technologia rzeczywistości wirtualnej ma dostarczyć nowy wymiar przeglądania stron internetowych.

MozVR 360

Słysząc słowa „rzeczywistość wirtualna” większość z nas od razu pomyśli o grach wideo albo literaturze/kinie science-fiction (niekoniecznie w tej kolejności). I faktycznie to właśnie sektor rozrywki najczęściej wykorzystuje obecnie tę technologię. Fundacja Mozilla stwierdziła jednak, że rzeczywistość wirtualna (VR) może znaleźć znacznie poważniejsze zastosowania. Tak powstało MozVR – nowy wymiar przeglądania stron internetowych, który pozwala się poczuć niczym w grze wideo.

W filmach od dawna widzieliśmy zastosowanie rzeczywistości wirtualnej jako podstawy komputerowego interfejsu. Na razie zostawmy to czy taki sposób korzystania z PC jest bardziej użyteczny, bo dopiero przyjdzie tak naprawdę nam się o tym przekonać. Faktem jest natomiast, że jest to technologia, z którą warto eksperymentować, a Mozilla jest jednym z pierwszych odważnych graczy.

MozVR to tak naprawdę ani gra ani aplikacja – to strona internetowa. To strona VR o stronie VR, gromadząca przemyślenia, teorie i doświadczenia na temat tzw. sieci VR. Co więcej, Mozilla udostępniła kod źródłowy i narzędzia, dzięki czemu większa grupa deweloperów będzie mogła tworzyć własne rozwiązania wykorzystujące technologię rzeczywistości wirtualnej.

MozVR wybór

Na czym by to jednak miało polegać? Oczywiście wciąż rozrywka jest tu nie bez znaczenia – strona internetowa (lub narzędzie webowe) miałaby przenosić nas do wykreowanego przez twórców świata. Wszystkie elementy byłyby częścią jednego wielkiego interfejsu HUD. Tak naprawdę Mozilla liczy na kreatywność i jest otwarta na propozycje. Nie da się ukryć – może z tego wyjść coś bardzo ciekawego. I cóż, liczymy na to.

Wspomniane narzędzia deweloperskie, przeglądarkę Firefox w kompatybilnej wersji, a także dodatkowe informacje znajdziesz na stronie MozVR.

Źródło: SlashGear, MozVR

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  1
  Raport mniejszości mi się przypomniał :)
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   a kiedyś akceleracja 3D była użyteczna w zasadzie tylko w grach :)
   • avatar
    logimen
    -2
    Gonia za stadem jak widze. Jeszcze czekac na chromeVR, OperaVR etc.

    Zbedny gadzet.