Karty graficzne

Karta MSI R9 290X Lightning ma problemy z najnowszymi sterownikami

przeczytasz w 1 min.

Najnowsze sterowniki graficzne Catalyst stwarzają problemy ze sterowaniem obrotami wentylatorów w chłodzeniu Tri Frozr.

MSI Radeon R9 290X Lightning karta graficzna

Jesteście posiadaczami karty graficznej MSI Radeon R9 290X Lightning? Jeżeli tak, to zwróćcie uwagę na zainstalowane sterowniki graficzne Catalyst, bowiem ich najnowsza wersja powoduje problemy z działaniem chłodzenia Tri Frozr.

Sprawę naświetlił serwis WCCFTech, ale oprócz tego w sieci można znaleźć wpisy innych posiadaczy akceleratora, którzy skarżą się na jego współpracę ze sterownikami graficznymi Catalyst 14.2 Beta i 14.3 Beta.

W pierwszym przypadku boczne wentylatory w ogóle się nie obracają, a środkowy automatycznie reguluje swoją prędkość obrotową – zarówno panel Catalyst Control Center, jak i autorskie aplikacje MSI nie pozwalają na ręczne sterownie obrotami.

Nowsze sterowniki również unieruchamiają boczne wentylatory i nie pozwalają na ręczną kontrolę prędkości obrotowej, ale ponadto nie pozwalają też na automatyczną regulację obrotów środkowego wentylatora.

MSI Radeon R9 290X Lightning problem z wentylatorem
Sterowniki Catalyst 14.3 Beta w ogóle nie pozwalają na regulację prędkości obrotowej wentylatorów

Problem ten może doprowadzić do niestabilnej pracy karty graficznej lub nawet jej przegrzania i uszkodzenia. Warto zatem odinstalować najnowsze sterowniki i poczekać na stosowną poprawkę ze starszą wersją – np. 13.12 WHQL.

Źródło: WCCFTech

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Next_Gen_1987
  3
  Zabawne... Czy ktoś jeszcze pamięta jak ''niedawno'' (2, 3 lata temu?) to sterowniki nVidii doprowadzały do błędnego sterowania chłodzeniem GPU i często do spalenia się wielu kart, i mowa tu o sterownikach w wersji finalnej tzn. ''WHQL'', dotyczyło to niemal wszystkich GPU a nie tylko np. MSI...
  • avatar
   PrEzi
   3
   Oczywiscie od razu milion "ekspertuff" sie znalazl, ale jakos nikt nie zwrocil uwagi na to, ze MSI wypuscilo poprawke w postaci nowego BIOSu do karty.
   -- MSI Live Update 5 zainstalowac, sprawdzic, zflashowac nowy BIOS. Zrobione.
   • avatar
    Konto usunięte
    1
    czyli lepiej nie bede probowal i ocale swoje core2duo :)
    • avatar
     MasterBarti
     0
     No pięknie, takiej wpadki to chyba dawno nie było.
     • avatar
      gloryseeker
      -1
      Lepiej niech poprawią problem z interleaved frames przy 3 monitorach występujący nawet przy jendej karcie graficznej (http://www.pcper.com/reviews/Graphics-Cards/Frame-Rating-Eyefinity-vs-Surround-Single-and-Multi-GPU-Configurations/Discov). Serie 7x i R9 działają gorzej przy eyefinity niż seria 5.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Mimo całego szacunku dla MSI, to kolejny niereferencyjny Radeon w ich wykonaniu który ma dziwaczne problemy ze sterownikami. Jakoś konkurencja ze swoimi autorskimi konstrukcjami nie miewa takich problemów.
       Dlatego omijam TwinFrozy szerokim łukiem, przynajmniej do czasu gdy dany GPU na dobre się zadomowi na rynku, sterowniki dopieszczą daną generację i sytuacja stanie bardziej stabilna.
       A w praktyce wybieram konkurencje np. Sapphire (kryptoreklama)
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Od kiedy AMD/nVidia odpowiadają za działanie

        N I E R E F E R E N C Y J N Y C H, A U T O R S K I C H

        kart grafiki?
        Tworzysz własną konstrukcję znacznie różniącą się od referenta, pisz własne stery OPARTE na oficjalnych catalystach. Niektóre firmy jakoś potrafię o to zadbać.