Myszki

Multidotykowa mysz Microsoft Touch Mouse dostępna

przeczytasz w 2 min.

Microsoft od wielu lat ściga się z Logitechem, prezentując co pewien czas przełomowe rozwiązania, które użytkownicy określają mianem dziwacznych. Później okazuje się, że są one stosowane w coraz większej ilości sprzętów tych jak i innych producentów. Podobnie jest z myszką Microsoft Touch Mouse, którą po raz pierwszy dane nam było ujrzeć na targach CES 2011.

Technologia multidotyku znana jest już od dłuższego czasu, lecz do tej pory zwykle stosowana była w smartfonach, notebookach, tabletach i monitorach komputerowych. Microsoft postanowił zaimplementować ją w myszkach, gdzie wielu producentów kombinowało jak popularną rolkę zamienić na coś innego, bardziej funkcjonalnego.

Były już podwójne rolki, kulki, kamerki śledzące ruch palca, rolki zamontowane na mechanizmach pozwalających na wychylanie jej na boki, a także zamontowane przełączniki HAT, znane choćby z joysticków i wolantów do symulacji lotniczych.

Microsoft poszedł o krok do przodu i na przedniej połowie powierzchni myszki zainstalował system rozpoznający ruchy palca, który do złudzenia przypomina gładziki notebooków.

Front Microsoft Touch Mouse


System świetnie sprawdza się w systemie operacyjnym Windows 7, który bez problemów radzi sobie z rozpoznawaniem gestów, a tym wykonywanych wieloma palcami na raz. Dzięki gestom praca w wielu aplikacjach, czy surfowanie po stronach WWW jest szybsze i wygodniejsze. Przeglądanie zdjęć, dokumentów, powiększanie, zmniejszanie, obracanie jest intuicyjne i zabiera znacznie mniej czasu niż czynności wykonywane za pomocą klasycznej myszy.
 

Microsoft Touch Mouse widok z góry

Microsoft Touch Mouse ma płaską obudowę gdzie nie znajdziemy rolki ani paska przewijania. Drobne krzyżyki, którym pokryto myszkę odczytują nie tylko ruch czy gest, ale także szybkość z jaką poruszamy po niej palcem. Ruchy, jakimi do tej pory obsługiwaliśmy rolkę, mogą być dokładnie tak samo interpretowane – przewijanie do przodu i do tyłu, a także na boki. Dwoma palcami powiększymy i zmniejszymy otwarte okna, trzema oczyścimy pulpit z okien lub włączymy podgląd uruchomionych aplikacji. Poruszanie palcami po bokach myszy spowoduje cofanie do poprzedniej lub przewijanie do kolejnej strony WWW – podobnie jak miało to miejsce gdy wykorzystywaliśmy boczne przyciski klasycznych myszy.

Microsoft Touch Mouse profil


Mysz zaprojektowano wykorzystując doświadczenia z tworzenia ergonomicznych manipulatorów i innych konstrukcji koncernu.

Jeśli chodzi o ruch samej myszki, Touch Mouse korzysta z opatentowanej technologii BlueTrack, która pozwala na komfortową pracę z urządzeniem na niemal dowolnej powierzchni, wliczając w to błyszczące, szklane blaty, miękkie materiały, etc. Dzięki technologii dotykowej można sterować kursorem tak jak wykonuje się to gładzikiem w laptopach – powierzchnia zastąpi dotykową płytkę.
 

Microsoft Touch Mouse widok BlueTrack


Polska premiera myszki Touch Mouse odbędzie się w drugiej połowie sierpnia 2011 roku w sieci sklepów Komputronik. Myszy objęte zostaną trzyletnią, ograniczoną światową gwarancją producenta, a cena wynosić ma 229 zł.

Na poniższym filmiku można zobaczyć rozpakowywanie myszy, a także uzywcie gryzonia w pracy z aplikacjami:

  
Na poniższym filmiku możecie zobaczyć prototypy, które posłużyły do stworzenia ostatecznej wersji Microsoft Touch Mouse:

 

Więcej o myszkach:

Źródło: Microsoft, inf. własna

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  KamilSTI
  0
  Hmm... nawet ładna ... taka trochę minimalistyczna ;D
  • avatar
   jewgienij
   0
   Wreszcie przyciski beda zawsze tam gdzie palec, bez klikow i piskow rolki w nocy. Chyba sobie kupie.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    To już drógi projekt microsoftu 2.0 najpierw toilety :P getasa a teraz to
    • avatar
     Dragon
     0
     Ale nigdzie nie ma wzmianki o tym, że Apple już 3 lata temu wypuścił Magic Mouse.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Do zwyklego klikania w przegladarce sie nada, ale w pracy zawodowej tego nie widze. Ot chodzby wiszacy paluch w powietrzu przez caly czas, albo precyzja samego klikniecia, czyli zadziala czy nie, szczegolnie kiedy robimy cos szybko.
      • avatar
       tanakov
       0
       Fajna bylaby ta ostatnia tylko na pięć palcy.. masa możliwości... tylko jak nad tym zapanować...
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Pomysł połączenia gładzika z laptopa z klasyczną myszą bardzo oryginalny i ciekawy. Ale z funkcjonalnością tego tandemu i precyzją myślę, że już jest nieco gorzej.
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         ciekawe czy będzie obsługiwana przez macos. jeśli tak, to mamy 100 zł tańszą i całkiem prawdopodobne że lepszą alternatywę dla magic mouse
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Ani to do gier, ani do poważnej pracy, do przeglądania netu też nie bardzo, brak rolki. Kształt ma sympatyczny, powinna się w miarę dobrze trzymać, ale funkcjonalnością to do jakiegoś Logitecha z górnej półki nie ma startu.
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           A ja mam takie pytanie, może ktoś coś wie na ten temat.
           Czy będzie możliwość przypisywania dowolnych akcji lub sekwencji klawiszy do gestów ?