Ciekawostki

Wielki Brat na Mundialu w Katarze

przeczytasz w 1 min.

Sztuczna inteligencja będzie czuwać nad bezpieczeństwem kibiców i drużyn podczas tegorocznych Mistrzostw Świata w Katarze.

Cel: opanować tłumy kibiców na Mundialu

Na tegoroczny Mundial w Katarze wybiera się ponad 1,2 miliona kibiców. Stadion w Lusail, na którym rozegranych zostanie 10 meczów (w tym finał), pomieści natomiast 80 tysięcy osób. Aby zadbać o bezpieczeństwo i prawidłowy przebieg spotkań, organizatorzy postanowili sięgnąć po technologiczną pomoc w postaci sztucznej inteligencji. 

Sposób: sztuczna inteligencja

Jak podaje Al Jazeera, na ośmiu stadionach, na których odbędą się spotkania podczas tegorocznych Mistrzostw Świata, rozlokowano łącznie 22 tysiące kamer. Rejestrowany przez nie obraz trafi nie tylko na ekrany setki techników, ale też do systemu sztucznej inteligencji. Ten ostatni, łącząc wideo z innymi dostępnymi danymi pozwoli monitorować, a nawet przewidywać zachowania tłumu. Może też zapobiegać komplikacjom, wskazując takie problemy, jak brak płynności na bramkach wejściowych. 

Każdy fragment obiektu znajduje się w zasięgu obiektywu i możliwe jest nawet wykonanie zbliżenia na każde miejsce siedzące. Wszystko to razem pomóc ma w uniknięciu różnego rodzaju incydentów.

„Mamy na miejscu zespół kontroli tłumu i pracowników ochrony. Mamy też do pomocy organy ścigania i uzupełniamy system decyzyjny [o sztuczną inteligencję]. To wyjątkowe rozwiązanie” – powiedział Niyas Abdulrahiman, dyrektor ds. technologii w centrum kontrolnym Mundialu. 

Jeszcze więcej sztucznej inteligencji w Katarze

Oprócz bezpieczeństwa sztuczna inteligencja zadba także o komfort kibiców i zawodników. Będzie bowiem stanowić podstawę systemu klimatyzacji, dobierając właściwe ustawienia na podstawie danych z czujników rozlokowanych na stadionach. 

Jeszcze latem pisaliśmy również, że w Katarze sztuczna inteligencja pomoże w szybkiej detekcji spalonych, uzupełniając znany nam już dobrze system VAR.

Przypomnijmy, że mecz otwarcia odbędzie się już w tę niedzielę (20 listopada), a Polacy swoje pierwsze spotkanie (z Meksykiem) rozegrają dwa dni później.

Źródło: Al Jazeera

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kormiii
  0
  Udało się wam, zarejestrowałem się, przez "artykuł" o meczach....

  Czy to jest portal o technologi czy o sporcie? I do tego krwawym? Ile Katarczycy zapłacili wam za te reklamy? Mam nadzieje, że trochę zarobicie chociaż. Może mniej niż fifa ale zawsze coś..

  Ankieta ładnie pokazuje 58% waszych czytelników ma to wydarzenie w głębokim poważaniu...