Wydarzenia

MWC 2020 bez wielkich graczy - kolejni producenci rezygnują z udziału przez koronawirus z Chin

przeczytasz w 4 min.

MWC 2020 będzie najuboższą edycją imprezy od lat. Kolejni producenci wycofują się z udziału w wydarzeniu ze względu na zagrożenie związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Chin. Jakich producentów zabraknie?

Aktualizacja III, 12 lutego 2020: GSMA oficjalnie zdecydowało, że w tym roku, po raz pierwszy w 33-letniej historii MWC, targi nie odbędą się. Decyzja podjęta została bardzo późno, na niespełna dwa tygodnie przed rozpoczęciem targów, ale zdaniem wielu obserwatorów jest słuszna.

Aktualizacja II, 12 lutego 2020: Kolejne firmy – w tym Nokia i HMD Global – potwierdzają swoją nieobecność na targach MWC 2020. Pod coraz większym znakiem zapytania stoi to, czy impreza w ogóle się odbędzie. Więcej szczegółów w zaktualizowanym newsie poniżej. 

Aktualizacja, 11 lutego 2020: Intel, MediaTek i TCL to kolejne firmy, które (przynajmniej częściowo) zrezygnowały z udziału w targach MWC 2020

MWC 2020 bez firm LG, ZTE, ASUS, Sony i innych – to już pewne

Targi MWC 2020 odbędą się zgodnie z planem – w dniach 24-27 lutego. W Barcelonie zabraknie jednak wielu dużych firm, które postanowiły zrezygnować z udziału w imprezie w trosce o bezpieczeństwo swoich pracowników, klientów, jak i przedstawicieli mediów obecnych na miejscu. W ten sposób jedna z największych imprez poświęconych urządzeniom mobilnych i technologiom napędzającym ich rozwój, w tym roku będzie wyjątkowo uboga. 

Jako jedne z pierwszych firm o wycofaniu się z MWC 2020 poinformowały firmy LG i ZTE. Ta pierwsza nie zamierza brać w niej udziału w ogóle, druga zaś postawi stoisko w Barcelonie, ale nie zorganizuje konferencji z udziałem przedstawicieli przedsiębiorstwa. 

Niewiele później podobną decyzję podjął ASUS, który podczas wydarzenia w Hiszpanii miał pokazać światu swojego najnowszego flagowca o nazwie ZenFone 7. Do Barcelony nie przyleci również ekipa Sony, ale nie rezygnuje ona z samej prezentacji nowości – zorganizuje bowiem konferencję prasową, którą będzie można oglądać na kanale Xperia w serwisie YouTube (start: 24 lutego o 8.30).

MWC 2020

Na tym nie koniec. Kolejnymi firmami, które zdecydowały się na to, by nie brać udziału w targach MWC 2020, są Amazon i NTT DoCoMo, a na następne zapowiedzi tego typu nie trzeba było długo czekać. Najpierw Intel zrezygnował z przyjazdu do Barcelony, a chwilę później podobne oświadczenie wystosował MediaTek.

Kolejnym nieobecnym na targach MWC 2020 będzie zyskujący popularność producent vivo. Z kolei firma TCL – podobnie jak ZTE – przygotuje stoisko w stolicy Katalonii, ale nie zorganizuje dużej konferencji prasowej z udziałem swoich przedstawicieli (planowanej na 22 lutego).

W środę decyzję o rezygnacji z udziału w targach MWC 2020 przedstawiły kolejne firmy. Nokia i HMD Global nie przyjadą na imprezę – obie fińskie marki stwierdziły, że zdrowie i dobro pracowników jest kluczowe, a do tego należy wziąć odpowiedzialność za konsumentów. Na listę nieobecnych wpisał się również niemiecki operator Deutsche Telekom i amerykański gigant Cisco.

Nvidia i Ericsson także rezygnują z udziału w MWC 2020

Wydarzenie odbędzie się też bez udziału jednego z jego głównych sponsorów – firma Nvidia również podjęła decyzję o rezygnacji z imprezy ze względu na bezpieczeństwo swoich pracowników, które (jak podała w oficjalnej notce) jest dla niej najważniejsze.

Najbardziej jednak chyba będzie brakować firmy Ericsson, a to dlatego, że jest to jeden z najważniejszych graczy stojących za realizacją projektów z 5G w nazwie. Jest to tymczasem jedna z najgorętszych technologii na horyzoncie i targi MWC 2020 były idealną okazją, by dowiedzieć się o niej czegoś nowego. 

Choć lista nieobecnych się wydłuża (i liczy sobie już ponad 30 pozycji), wciąż są firmy, które planują przyjechać lub przylecieć do Barcelony. Nie wiadomo jednak, czy będą miały po co. Ze względu na zagrożenie, jak i właśnie falę rezygnacji, GSMA może podjąć decyzję o odwołaniu tegorocznej edycji targów MWC. Decyzja w tej sprawie zostanie podjęta w najbliższy piątek, 14 lutego.

Koronawirus to duży problem dla branży technologicznej

Targi bez udziału największych graczy to spory problem, ale nie jest jedyny. Koronawirus, a właściwie jego rozprzestrzenianie się doprowadziło też do wielu innych kłopotów w branży technologicznej. Amazon, Apple, Google, Microsoft, Samsung czy Tesla to niektóre z firm, które musiały zamknąć swoje sklepy i biura w Chinach. Wiele też zrezygnowało z delegacji spotkań w Państwie Środka.

koronawirus

Niektórzy producenci (w tym Foxconn) musieli wstrzymać działanie, co z kolei prowadzi do opóźnień w dostawach produktów. Może brakować iPhone’ów i słuchawek AirPods, Facebook wstrzymał zamówienia na gogle Oculus Quest, a ASUS poprosił o cierpliwość fanów czekających na swoje egzemplarze smartfona ROG Phone II. Problemy mogą mieć także Xiaomi, Lenovo, Huawei czy Nintendo.

Oczywiście rozprzestrzenianie się koronawirusa ma znacznie poważniejsze konsekwencje niż problemy tych lub innych producentów i ich fanów. W jego wyniku zmarło już ponad 800 osób, a potwierdzonych przypadków infekcji jest już około 35 tysięcy. 

Udział w MWC 2020 potwierdzają Huawei, Oppo, Samsung i Xiaomi

Sytuacja związana z koronawirusem rozwija się dynamicznie i nie można dziś być pewnym co stanie się za tydzień, ale na razie wśród wspomnianych firm panuje zgoda co do udziału w targach MWC 2020 (informacji tej udzieliły nam polskie oddziały tych firm). 

Można spodziewać się mniejszej liczby przedstawicieli tych firm, szczególnie przybywających z Chin, szczególnie że nie będą mogli oni bezpośrednio przyjechać na targi, ale ewentualne premiery produktowe i konferencje są obecnie niezagrożone.

Działania zapobiegawcze podjęte przez firmy z Chin, które pojawią się na MWC 2020, nie są zresztą związane tylko z tymi targami. Również lokalne oddziały mają wprowadzoną politykę, która ma zapobiec ewentualnym infekcjom. Polski oddział Huawei już od początku wydarzeń wdrożył schemat „dwutygodniowego odpoczynku” dla osób powracających z Chin, a także anulował wszelkie podróże w zagrożone rejony. Również polski dział Xiaomi zapewnia, że każdy reprezentant tej firmy, którego zobaczymy na MWC będzie miał za sobą co najmniej dwutygodniową kwarantannę poza Chinami.

Zwiedzający na MWC 2020 - również i tutaj podjęto działania zapobiegawcze

Osoby akredytowane i biorące udział w MWC 2020 otrzymały już informacje ze wskazówkami, jak należy zachowywać się podczas targów i jakie warunki trzeba spełnić.

Jednym z najważniejszych warunków jest posiadanie dokumentów wskazujących na przebywanie poza granicami Chin przez co najmniej dwa tygodnie przed przyjazdem na targi. Poza tym, wszyscy mieszkańcy i podróżujący z terenu prowincji Hubai nie otrzymają zgody na wejście na teren targów i udział w imprezach towarzyszących.

MWC 2020 - w tym roku obowiązuje zasada niepodawania sobie rąk w trakcie targów

Każdy z uczestników będzie sprawdzany przed wejściem, pojawią się urządzenia do pomiaru temperatury, a także konieczne będzie osobiste oświadczenie, że nie miało się kontaktu z osobami zarażonymi.

Na czas targów uruchomiono całodobowy serwis medyczny, z którym można kontaktować się telefonicznie. Zwiększono liczbę dostępnych na halach targowych środków higieny, częstotliwość dezynfekcji obiektów sanitarnych, a także dwukrotnie podniesiono liczbę osób z opieki medycznej w stosunku do ubiegłego roku.

Źródło: The Verge, BBC, GSMA, informacja własna

Czytaj dalej o mobile:

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  5
  Biorąc pod uwagę że WHO ogłosiło właśnie 24 dniowy okres inkubacji wirusa, powinni poważnie zastanowić się nad odwołaniem tej imprezy w tym roku.
  • avatar
   AUTO6
   -8
   Gdyby to było w Chinach to bym zrozumiał, ale nie słyszałem o epidemii wirusa w Barcelonie.
   • avatar
    bodziokrak
    -10
    Co to wogóle znaczy państwo środka, środka czego?