Ciekawostki

Na luzie: obraz 3D wyświetlany na iPhone

przeczytasz w 2 min.

Wyświetlanie trójwymiarowego obrazu na iPhonie nie wymaga od nas czekania na 6 czy 7 generację tego urządzenia. Wystarczy stary jak świat pomysł okularów, które izolują pole widzenia lewego i prawego oka.

Warto przeczytać:
Komputer Acer z kinectopodobną technologią i 3D
 Technologia Cinema 3D w monitorach LG

Chcemy tego czy nie, 3D jest obecne wszędzie. Producenci telewizorów wypuszczają coraz to nowe modele wspierające trójwymiar, nietrudno znaleźć także komputer z ekranem 3D. Rozmaite funkcje w aparatach cyfrowych pozwalają na wykonywanie zdjęć trójwymiarowych.

Ale do zabawy z 3D nie jest konieczny specjalny wyświetlacz. Wystarczy stara koncepcja, która wykorzystuje okulary z odseparowanymi tunelami optycznymi dla każdego oka. Wykorzystujące ją urządzenia sprzedawane były wiele lat temu pod nazwą View-Master. Można było za ich pomocą oglądać specjalnie przygotowane zdjęcia stereoskopowe (dwie klatki, oddzielnie dla każdego oka).

Hasbro odgrzewa tę ideę, dzięki My3D iPhone. Są to gogle bardzo podobne do View-Mastera, ale tym razem jako źródło obrazu służy ekran iPhone’a. Ma on na tyle dużą rozdzielczość, że można na nim wyświetlić obok siebie dwa obrazy, które po złożeniu dadzą trójwymiarowy efekt. Osoby, którym ten gadżet udało się przetestować, mówią o niewielkim, ale bardzo przyjemnym efekcie 3D. Wraz z goglami dostarczane są odpowiednie aplikacje, przystosowane do wyświetlania obrazu 3D za pomocą ekranu iPhone'a. Cena - 35 dolarów, ale za niektóre aplikacje po 1 maja trzeba będzie dopłacić.

Trudno powiedzieć, czy gadżet ma szanse powodzenia. Na pewno jako ciekawostka może przyciągnąć z początku uwagę użytkowników. Warto przypomnieć, że podobny pomysł na 3D miało Nintendo ponad 15 lat temu. Jednak konsola Virtual Boy okazała się fiaskiem, ze względu na mocno niedopracowaną technologię wyświetlania. Dziś jest na pewno dużo lepiej.
 

Źródło: Popsci

Polecamy artykuły: 
 
AMD Radeon HD 6450, HD 6570, HD 6670 - tanie, ciche i oszczędneSamsung RF511 - wydajny, stylowy i z technologią OptimusApple iPad 2 Wi-Fi 16 GB - zdecydowanie lepszy niż poprzednik

 

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  0
  Nie wyobrażam sobie jak wyglądał by użytkownik takiego wynalazku na ulicy ;)
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   wystarczy kartka papieru :]
   • avatar
    voxcordi
    0
    Ależ się uśmiałem... :-D
    • avatar
     19arek93
     0
     Ile wyświetlacz ajfona ma cali? 3.5? Zakładając że dobrze kojarzę - 3.5/2 = LOL !
     • avatar
      constantine86
      0
      Fotoplastikon z PRL wraca. Miałem taki wynalazek w dzieciństwie :P
      • avatar
       Kropeczka
       0
       Klienci się bronią rękoma i nogami przed 3D
       A producenci z siłą naszych polityków prących do koryta nas uszczęśliwiają 3D wszędzie gdzie się da.

       Niestety nie mamy szans, producenci mają pieniądze i stworzą zapotrzebowanie na 3D - jak wiele innych stworzonych na siłę potrzeb.
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Mnie od 3D w kinie bolała głowa po Avatarze...
        • avatar
         scoobydoo19911
         0
         samo 3d to fajna rzecz jednak technologia trochę kuleje
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          'które w efekcie dadzą trójwymiarowy efekt' ;)