Smartfony

Na smartfonach Huawei pojawia się aplikacja od GoPro - bez wiedzy użytkowników

z dnia
Mateusz Tomczak | Redaktor serwisu benchmark.pl
27 komentarzy Dyskutuj z nami

Najwięcej doniesień od niezadowolonych użytkowników pochodzi wprawdzie z Holandii, ale problem pojawia się też w innych regionach.

Producenci smartfonów i twórcy oprogramowania często zachęcają nas do instalowania przygotowanych przez siebie aplikacji. Problem pojawia się w sytuacji, kiedy trafiają one na urządzenia bez wiedzy użytkowników.

A z takowym problem mają teraz do czynienia użytkownicy smartfonów Huawei. Z ujawnianych przez nich informacji wynika, iż bez ich wiedzy i zgody na smartfonach pojawiła się aplikacja Quik. Służy ona do edycji materiałów wideo, a przygotowana została przez GoPro.

Najwięcej doniesień od niezadowolonych użytkowników pochodzi wprawdzie z Holandii, ale coraz częściej dochodzą do nich przypadki z Hiszpanii, Rosji czy Francji.

Huawei bloatware

Sprawa dotarła oczywiście do samego producenta. Rzecznik prasowy holenderskiego oddziału Huawei wydał nawet stosowny komunikat, ale nie jest on szczególnie obszerny. Opisywany problem ma być wynikiem „wewnętrznego błędu”, nad rozwiązaniem którego trwają już odpowiednie prace.

Dlaczego padło akurat na aplikację Quik? Huawei i GoPro nawiązały jakiś czas temu współpracę. Fabrycznie preinstalowana aplikacja nie wywołałaby zamieszania. Jeśli jednak cokolwiek nagle pojawia się na używanym smartfonie to użytkownik ma prawo się niepokoić.

Źródło: thenextweb, mobilissimo

Komentarze

27
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Na smartfonach Huawei są TONY bloatware. Wywalanie nic tu nie pomoże bo, po ponownym uruchomieniu fona wszystko wróci. Z root'owaniem Huawei też jest problem bo wszystko zaczyna się sypać i mulić. Miałem Ascent P7 i nigdy więcej nic od Huawei nie kupię.
 • avatar
  Właśnie to g.... wywaliłem.
 • avatar
  Błędy zdarzają się każdemu, ważniejsze jest to w jaki sposób i w jakim czasie firma nań reaguje.
 • avatar
  Ja też nigdy nie polecę znajomym tej firmy. Huaweii robi furorę w Polsce ale ich soft to najgorszy z koszmarów.
 • avatar
  Nie ma to jak świadomi wypuścić jakąś aplikacje a potem zwalać na błąd techniczny.
 • avatar
  Artykuł w stylu "gano burza" :P Każdy producent sprzętu na każdym urządzeniu instaluje oprogramowanie bez zgody użytkownika.
  -1
 • avatar
  Kup chinczyka mowili, bedzie ok mowili...
  To wlasnie macie to ok, moga wam instalowac co chca na telefonie i to nie przez oficjalny sklep (Play Store) tylko bokiem bez wiedzy uzytkownika.
  Juz zwykly Android z Google Services wie o nas wszystko i jest dziurawy, a do tego dolozenie chinskiego botnetu to juz jest kombo ostateczne.
  -3
 • avatar
  A tak kibicowałem tej formie, a tu mateusze im zza uszów wyszły...
  Oby faktycznie był to jedynie wypadek przy pracy, a nie testowanie nowego pola dla zdobycia forsy, bo jakby nikt nie zareagował na te praktyki, inni poszliby ich śladem...
  -20