HDD

Naprawdę duży 2,5-calowy dysk

przeczytasz w 1 min.

Firma Samsung wprowadza dwa pojemne dyski twarde o średnicy talerzy 2,5 cala i pojemności 750 GB oraz 1 TB. Są naprawdę duże, i to nie tylko w przenośni.

Obydwa dyski należą do serii Spinpoint MT2 i, według producenta, mają cechować się nawet o 20% większą wydajnością i o 4% mniejszym zapotrzebowaniem na energię niż konkurencja.

Dysk 1TB wyposażono w trzy talerze o pojemności 333 GB. Co do wersji 750GB brak dokładnych informacji - być może są to dwa talerze 375 GB, albo wykorzystana jest część powierzchni 3 talerzy 333 GB. Obydwa dyski mają 8 MB pamięci podręcznej, a ich talerze wirują z prędkością 5400 obrotów na minutę (RPM). Dyski wyposażono również w technologie SilentSeek oraz NoiseGuard, które mają zapewnić cichą pracę. Odporność na wstrząsy wynosi 400 G podczas pracy oraz 800 G podczas transportu.

Oba produkty są nieco grubsze (o 3 mm) niż przewiduje standard dla dysków 2,5 cala. Ich grubość wynosi 12,5 mm. Seria M7ELP, która będzie miała grubość zaledwie 7 mm, pojawi się prawdopodobnie dopiero w czwartym kwartale bieżącego roku.

  

 

Dyski komunikują się z komputerem za pomocą interfejsu SATA 3,0 Gbps. Samsung reklamuje je także jako świetnie nadające się do jego obudów USB S2 Portable, dzięki czemu mogą pełnić rolę pojemnego dysku przenośnego. Właściciele notebooków powinni jednak dokładnie sprawdzić przed zakupem czy dysk w ogóle ma szanse zmieścić się w ich przenośnym komputerze, ze względu niestandardową grubość urządzenia.

Cena dysków nie jest jeszcze znana.

 

Źródło: news.softpedia.com

 

Polecamy artykuły:  
Wielki test 24 kart graficznych od 850 do 2000 złotychLinux Ubuntu i Mint - systemy zamiast WindowsGadżety na wakacje 2010

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Gasek
  0
  Wydajność.... Moim zdaniem to krok wstecz
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   "Wersja 750 GB wyposażona jest w dwa talerze o pojemności 333 GB każdy"
   2x333=750?
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    po to powstały na całym świecie komisje standaryzacyjne żeby samsung produkował produkty niezgodne z obowiązującymi normami :D jak ktoś kupi i nie zamknie zaślepki w notku to lipton :( poza tym 5400rpm?! Już od dawna sa dyski 7200 stosowane nawet standardowo w notkach często u HP. Ale jak zwykle samsung ma własną nie koniecznie lepszą wizję świata :)
    • avatar
     0
     Pomyśleć, że niedawno wersje 3,5" miały talerze o takiej pojemności... :P
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      "i o 4% mniejszym zapotrzebowaniem na energię niż konkurencja."
      Ijaaaa! Jaka oszczędność! Muszę go mieć! :D
      • avatar
       maxflexPL
       0
       pewnie istnieją już takie dyski a nawet lepsze tylko potencjalny użytkownik nie ma do nich dostępu :)...wojskowe projekty to tam się wszystko zaczyna :) i jak się znudzi to daja pospolitemu człowiekowi.... :D