• benchmark.pl
 • Foto
 • Zdjęcia NASA inspirowane filmem Grawitacja - a może jednak na odwrót?
Foto

Zdjęcia NASA inspirowane filmem Grawitacja - a może jednak na odwrót?

przeczytasz w 1 min.

Film Grawitacja zyskał uznanie krytyków i został obsypany Oscarami. Taki świat jednak istnieje naprawdę i pokazują go zdjęcia NASA.

Być może Grawitacja Alfonso Cuaróna nie otrzymała najcenniejszych Oscarów, ale siedem statuetek to wynik, który na zawsze pozostanie w pamięci miłośników kina. Podobnie jak sam film, który, choć ukazuje hipotetyczne wydarzenia, to w otoczeniu, z którym astronauci mają do czynienia na co dzień. Pokazuje je kolekcja zdjęć z archiwów NASA. Jest ich bardzo wiele, a galeria nazwana Grawitacja prezentuje wybór ciekawszych ujęć. Są to zdjęcia wykonane podczas prac na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, podczas misji wahadłowców w latach 90-tych XX wieku, a także z wcześniejszego pionierskiego okresu eksporacji Kosmosu, w tym zdjęcie z pierwszego spaceru kosmicznego Amerykanina w roku 1965.

Historia astronautyki i eksporacji Kosmosu nie jest jedynie pasmem sukcesów. Są również chwile porażek, które jednak nie złamały zapału ludzi marzących o dosięgnięciu nieba. Mówi się, że gdy zobaczymy Ziemię z góry, to już nigdy nie będzie ona dla nas takim samym miejscem. Nabierzemy dla niej szacunku. Być może gdyby każdy miał dane spojrzeć na Ziemię choć raz tak jak czynią to astronauci, mniej byłoby kryzysów międzynarodowych, a więcej współpracy.

Poniżej przykładowe zdjęcia, wszystkie zobaczymy w galerii na serwisie Flickr.

NASA bardzo obficie dzieli się z nami zdjęciami z Kosmosu i foto-dokumentacją misji naukowych. Kto chce zobaczyć jeszcze więcej, może zajrzeć między innymi do archiwum centrum imienia Kennedy'ego, a także na witrynę Planetary Photojournal.

Źródło: NASA 

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Marked
  3
  Film trochę mnie nudził,gdyby nie efekty to bym zasnął chyba :)
  • avatar
   Skaza
   2

   Fantastyczne zdjęcia.

   Wspaniale ukazują majestatyczne piękno kosmosu oraz naszej planety.

   • avatar
    gregotsw
    0
    Ziemia jest płaska!
    http://youtu.be/vfT9ccYlcjk
    • avatar
     Geriavit
     0
     Z tym, że ziemia jest okrągła to pewnie te sk.....yny z TeVueNu wymyśliły siejąc propagandę. Na szczęście ojciec dyrektor odkrył spisek i pewnie to on uśmwiadamia w imię Boga ciemnotę czyli... nas. Ojcze dyrektorze dziękuję, że jesteś! xD