Internet

Netflix: jedno konto, kilka osób - to legalne

przeczytasz w 1 min.

Bez obaw - możesz korzystać z jednego konta na Netfliksie wraz z członkami rodziny czy przyjaciółmi.

Wiele osób narzeka na to, że ceny abonamentu w Netflix są zbyt wysokie, szczególnie biorąc pod uwagę okrojony (choć powiększający się) katalog filmów i seriali w Polsce. Dlatego też część użytkowników dzieli się swoim hasłem z rodziną i znajomymi, dzieląc się przy tym także kosztami. Tymczasem dziś w sieci zaczęły pojawiać się informacje, że jest to działanie nielegalne. Jak jest naprawdę?

Otóż w ciągu ostatniej doby w sieci pojawiły się artykuły informujące o tym, że dzielenie się hasłem do Netfliksa jest przestępstwem. U źródła tej tezy stawiany jest wyrok amerykańskiego sądu apelacyjnego, w którym czytamy, że „dzielenie się hasłami stanowi naruszenie prawa(…)”. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że sprawa dotyczyła kradzieży poufnych danych (a właściwie dalszego korzystania z haseł do systemów poprzedniego pracodawcy).

Dlatego wszystkich, którzy na dzielenie się kontem się zdecydowali (lub zamierzają się zdecydować) pragniemy uspokoić. Korzystanie z jednego konta przez kilka osób jest całkowicie dozwolone. Ba, sam Reed Hastings, szef Netfliksa, przyznał, że nie widzi w takim działaniu niczego złego i wręcz dopatruje się w tym szansę na zwiększanie popularności swojego serwisu.

Inna sprawa, że niektóre sądy (także w Polsce) mogą rozpatrywać tę kwestię różnie. Wszak w żadnym z regulaminów nie znajdziemy oficjalnego przyzwolenia na dzielenie konta. Niemniej jednak wątpliwe, by któryś prokurator zainteresował się użytkownikami, którzy nikomu krzywdy w ten sposób nie robią.

Przy okazji przypominamy, że od przyszłego miesiąca polski Netflix otrzyma wreszcie polski cennik. Poszczególne pakiety zostały wycenione na: 34 zł (Basic), 43 zł (Standard) i 52 zł (Premium).

Źródło: Netflix, tvmaniak, Riot Fest

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  HomeAudio
  1
  Bla bla bla... a tymczasem sam Reed Hastings mówi że można. Nawet jak by prokurator chciał ścigać - to by się wykazał wyjątkową głupotą w momencie gdy usługodawca nie ma nic przeciwko dzieleniu się usługą. Z drugiej strony - nie ma co już tak płakać nad tymi 52 zł miesięcznie - to naprawdę nie są takie koszty i nawet nie dzieląc się usługą to wciąż dobra cena ;)
  • avatar
   patol1984
   -1
   Jak zobaczyłem bazę filmów dostępną w polsce to sobie darowałem, bieda. Nawet za darmo nie chciało by mi się rejestrować konta ;/
   • avatar
    Nordh
    0
    "Wszak w żadnym z regulaminów nie znajdziemy oficjalnego przyzwolenia na dzielenie konta."

    Tak samo jak nie ma oficjalnego przyzwolenia niezabijania. Nadawanie uprawnień i kompetencji ma miejscu w sferze działań organów, ale w przypadku osób fizycznych, jeśli coś nie jest zakazane to jest dozwolone. Dlatego brak takiego przyzwolenia nie może oznaczać, że dzielenie może być zakazane, musi taki zakaz być wyraźnie wyrażony.
    • avatar
     decrypterie
     0
     A jak kasują ludzi tak samo jak za granicą w przeliczeniu na pln za polowe mniejszą bibliotekę to jest legalne ?