Filmy / seriale / VOD

Netflix w ogniu krytyki środowiska trans i LGBT

przeczytasz w 2 min.

Źródłem zamieszania jest program Dave’a Chappelle’a drwiący z osób trans. Organizatorka strajku pracowników przeciwko jego emisji, a jednocześnie pracownica Netflixa została zwolniona pod zarzutem opublikowania zewnętrznych danych firmy.

Organizatorka strajku pracowników trans zwolniona z Netflixa

Jak na wielką korporację przystało - Netflix zatrudnia szerokie grono pracowników z różnorodnych środowisk. Nic w tym dziwnego, że część z nich stanowią osoby czarnoskóre, czy też transpłciowe. Nic dziwnego też w tym, że niektóre z tych osób mogą protestować przeciwko programom Netflixa atakującym konkretne społeczności.

Jednym z tych programów jest stand-up Dave’a Chappelle’aThe Closer, który krytykuje osoby trans. Z tego właśnie powodu, jedna z pracownic Netflixa będąca również liderką grupy pracowników trans zamierza zorganizować 20. października strajk przeciwko emisji programu.

Okazuje się jednak, że na kilka dni przed wydarzeniem - kobieta została zwolniona z Netflix pod zarzutem przekazania prasie i mediom informacji finansowych dotyczących programu The Closer.

Decyzja o zwolnieniu przez Netflixa wywołała burzę

Kontrowersje budzi nie tylko fakt, iż zwolniona pracownica jest aktywistką trans, ale również czarnoskórą kobietą w ciąży. Jak sama powiedziała w wywiadzie udzielonym The Verge: “wszyscy ci biali ludzie rozmawiają z prasą i przemawiają publicznie na Twitterze, a jedyną osobą, która zostaje zwolniona, jest czarnoskóra, która przez cały czas milczała”.

Netflix już w zeszłym tygodniu zawiesił innego pracownika, który na Twitterze wypowiedział się negatywnie na temat programu Dave’a Chappelle’a. Ten został jednak szybko przywrócony do pracy.

Choć w świetle produkcji Netflixa, w których obecność osób ze środowisk trans i LGBT jest często podkreślana - wydawać się może, że firmie trudno zarzucić jakąkolwiek transfobię. Tak też tłumaczy się rzecznik Netflix, który twierdzi, że zwolnienie jest spowodowane wyłącznie upublicznieniem wewnętrznych danych przedsiębiorstwa i nie ma na to wpływu przynależność do jakiejkolwiek społeczności.

Mimo wszystko jednak, ta sytuacja postawiła Netflix pod ścianą narażając firmę na szeroką krytykę ze strony wielu aktywistów.

Co sądzicie o tej sytuacji? Dajcie znać w komentarzach.

Źródło: theverge.com, engadget.com

Komentarze

40
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  KENJI512
  43
  Dziwny ten świat :P

  Z jednych (np. chrześcijan / biały / hetero) można się śmiać i wszystko ok, z drugich już nie :P

  Wszystko to takie wrażliwe, przydałby się dystans do siebie.
  I trochę logiki (to że identyfikuje się jako helikopter szturmowy nie oznacza, że realnie strzelam rakietami :P)
  • avatar
   mdrag57
   25
   Rozwiązanie problemu zatrudnić transpłuciową osobę do zwalniania innych osób z pracy .
   • avatar
    Ciekawski_
    14
    Każdy ogarnięty wie, że Netflix to jedna z największych i najbardziej nachalnych tub propagandowych lewactwa. W tym LGBT i wychwalania kolorów skóry innych niż biały (te dwa elementy są chyba najmocniej akcentowane).
    Przecież ten program to miał być taki listek figowy uwiarygadniający lewacki przekaz tej platformy. Skoro takie coś (bardzo sprytny i przemyślany ruch, który bardzo mocno wspomógł by lewacką propagandę) powoduje, że Netflix jest krytykowany przez środowiska lewackie, to oznacza, że obecna rewolucja jest już na etapie "pożerania własnych dzieci" (na prawach cytatu). Netflix i reszta wyhodowali już takich fanatyków, dla których starzy towarzysze są za mało radykalni.
    Powyższe jest absolutnie niepodważalnym dowodem na to, że mamy już do czynienia z nową "bolszewicką zarazą" (na prawach cytatu), tym razem nie pod czerwonym tylko tęczowym sztandarem. Bolszewicy również zwalczali mniej radykalnych towarzyszy.
    • avatar
     Cezarr
     14
     Dzisiaj wszystko na wszystko można zgonić. Ja tam wyznaję zasadę "czemu mam tolerować kogoś kto mi mówi, że mam go tolerować, skoro on/ona sam/a nie toleruje swojej płci".
     • avatar
      michael85
      8
      Chora firma ma problem z chorą doktryną którą sama wspierała. Niech się nawzajem wykończą, a ja biorę popkorn i wygodnie siadam na kanapie :D
      • avatar
       sobik243
       4
       Niech się zatrudni u talibów w ich TV i protestuje te kilka sekund...
       • avatar
        force
        3
        Netflix sam jest sobie winien, że się w ogóle w dał te polityczne indoktrynacje z drugiej stronę bardzo się cieszę z tych zwolnień.
        • avatar
         baertus11
         2
         zwolnienie jest spowodowane wyłącznie upublicznieniem wewnętrznych danych - zrobiła aktywistka trans, czarnoskóra kobieta w ciąży. Nie rozumiem trochę. Wszyscy nagle protestują. Znaczy jak się jest aktywistką trans, czarnoskórą kobietą w ciąży to tajemnica przedsiębiorstwa/handlowa takich osób nie obowiązuje? Załóżmy iż taka osoba jest pracownicą banku i udostępni konkurencji dane klientów banku - też ze względu na przynależność/przekonania ma nie odpowiadać? Kierownictwo ma pogrozić paluszkiem, powiedzieć uważaj na przyszłość i ok? Na bok weźmy, jeśli to był powód "przyszywany" - o tym powinien zadecydować sąd/odpowiedni dział po analizie incydentu a nie od razu "podpalić" Netflix bo jak śmiał zwolnić osobę "nieusuwalną" dla niektórych...
         • avatar
          Dexterr
          1
          News rodem z Pudelka..
          • avatar
           roberto24
           1
           Lewackie zapętlenie
           • avatar
            danglan
            1
            Czekam na taką firmę ,która powie chcesz się śmiać z hetero ? Proszę bardzo. Z transów ? Śmiało. Z katolików? Mamy to gdzieś , tęczaki macie ból d...y to niech was boli ,prawaki to samo,? To idźcie to lewaków ,może mają już maść... Totalna wolność słowa, nie podoba się to wy....lać.
            • avatar
             ErniK
             1
             Drwiący?
             Po pierwsze: to jest stand-up, w którym teoretycznie można nabijać się ze wszystkiego...
             A po drugie: obejrzyjcie do końca zanim wydacie 'opinie'.
             A tak wogóle jest to jeden z najlepszych stand-upów jakie widziałem do tej pory...
             • avatar
              Marucins
              1
              Jeszcze powinna zapłacić karę.
              - wynoszenie danych firmy do pracy?
              • avatar
               antytalent
               1
               Lewactwo jest gorsze niż faszyzm.
               • avatar
                elim1
                0
                i oto ta tęczowa tolerancja - my możemy was krytykować, wyśmiewać, drwić, ale jeśli to samo zrobicie wobec nas... o to nie dobra być, zostaniecie wykasowani.
                • avatar
                 roberto24
                 0
                 • avatar
                  rafalcl
                  -1
                  "Co sądzicie o tej sytuacji? Dajcie znać w komentarzach."
                  Sądzę, że ten artykuł nie ma nic wspólnego z technologią.