Internet

Nie, nie zarobisz na Facebooku 300 zł miesięcznie

przeczytasz w 1 min.

Cyberprzestępcy po raz kolejny próbują przejąć kontrolę nad komputerami użytkowników Facebooka. Uważajcie i ostrzegajcie.

Od kilku dni można znaleźć propozycje o mniej więcej następującej treści: „Zarabiaj na Facebooku 300 zł miesięcznie. Bez podawania haseł. Jedyne co musisz zrobić, to dać zdalny dostęp przez TeamViewer, a wszystko sobie skonfigurujemy”, wraz z linkiem prowadzącym do strony wynajemfb. Powiedzmy sobie jasno: nie, nie zarobicie w ten sposób 300 złotych miesięcznie, a sporo możecie stracić.

Choć od lat przestrzega się przed podobnymi „ofertami”, wciąż znajdują się ludzie, którzy dają się na to nabrać. Dlatego tak ważne jest, by wyjaśniać, że – po prostu – takich rzeczy się nie robi. Tym bardziej że tego typu prób wyłudzenia jest coraz więcej i nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić.

Co może zrobić cyberprzestępca, gdy damy mu zdalny dostęp do komputera? W najlepszym razie skopiuje sobie nasze pliki. W najgorszym? Może je zaszyfrować i zażądać okupu. Dopóki jeszcze są to pliki prywatne, to problem jest niewielki, ale jeśli pokusimy się o trzy stówki na komputerze firmowym, straty mogą być ogromne.

„Ataki polegające na szyfrowaniu danych firmowych i żądaniu okupu przybierają na sile. Najwyraźniej jest to dobry interes, i już samo to powinno dać nam wszystkim do myślenia, a w każdym razie powinno skłonić nas do rozmowy z użytkownikami, których świadomość jest tu kluczowa. Ponadto, atakujący są coraz bardziej kreatywni” – mówi Wojciech Chmielewski z firmy Engave zajmującej się cyberbezpieczeństwem.

Użytkownik po prostu nie powinien się dawać nabrać, a co powinien zrobić pracodawca? Przede wszystkim: informować i wyjaśniać. Nie mniej ważne jest regularne (i częste!) wykonywanie kopii zapasowych. Rozwiązaniem może też być odcięcie pracowników od sieci społecznościowych.

Źródło: Engave

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kitamo
  27
  serio są ludzie którzy się na to nabierają ?
  • avatar
   Konto usunięte
   17
   Serio, tak samo jak są Ci którzy nabierają się na tą całą walkę o demokrację a to tylko walka o dopchanie się do koryta i władzy. Każdy nabiera się na coś innego.
   • avatar
    kitamo
    9
    Nie no widzę często ludzi którzy nabierają się na FB na farmy lajków typu "1lajk=2zł na karme dla psa"
    a najlepsze sa "mamy 10 000 iphonow które zostały odfoliowane i nie możemy ich sprzedać, więc je rozdamy za lajka" :D
    • avatar
     Konto usunięte
     -23
     Tak jak pecetowcy daja sie nabrac na wiecej fpsow w grach po zainstalowaniu nowych sterownikow.