Internet

Niemcy kontra Facebook - ciąg dalszy

przeczytasz w 1 min.

Bild donosi, że w ciągu kilku najbliższych tygodni niemieckie władze „zaproponują” Facebookowi nowe zasady gry. Celem zmian jest ochrona prywatności użytkowników tego najpopularniejszego na świecie portalu społecznościowego.

Niedawno wymienialiśmy powody, dla których warto usunąć konto na Facebooku, a troska o prywatność była jednym z najważniejszych. Nasi zachodni sąsiedzi chcą jednak, by to nie tylko sami użytkownicy musieli dbać o swoje bezpieczeństwo, ale też by właściciel usługi miał ograniczone pole działania. Bild donosi, że niemieckie władze pracują nad nowymi rozwiązaniami prawnymi, które zabronią firmie Marka Zuckerberga gromadzenia sporej części danych o osobach, które jej zaufały.

Niemieccy rządzący są zdania, że Facebook nadużywa swojej pozycji lidera w sektorze mediów społecznościowych: nie tylko gromadzi więcej informacji niż potrzebuje do prawidłowego działania i oferowania atrakcyjnych usług, ale też wykorzystuje te dane w celach niekoniecznie odpowiadających użytkownikom – przede wszystkim reklamowym (i biorą w tym udział zewnętrzne firmy). Przedstawiciele portalu nie zgadzają się z tymi zarzutami i zapowiadają obronę swojego stanowiska. 

Facebook logo

Mimo że sprawa jest w toku, władze Niemiec chcą, by Facebook jak najszybciej miał mniejsze pole działania, przynajmniej jeśli chodzi o użytkowników zza naszej zachodniej granicy. Nie chodzi nawet o sam zakaz gromadzenia danych, lecz o ustalenie zasad dotyczących sposobów ich zbierania oraz tego, w jaki sposób są one powiązane z kontami konkretnych użytkowników. 

Mają również pojawić się szczegółowe wytyczne na temat udostępniania tych informacji, także między własnymi aplikacjami (a przypomnijmy, że do Facebooka należą między innymi równie popularne serwisy Instagram i WhatsApp). Kontrowersje wzbudza też zbieranie danych osób, które nie są częścią facebookowej platformy. 

Szczegóły na temat tego, jakie działania społecznościowy gigant będzie musiał podjąć, mają pojawić się w ciągu kilku najbliższych tygodni. Czas pokaże, jak zakończy się ta sprawa i czy władze innych krajów podążą ścieżką wytyczoną przez Niemców.

Źródło: Reuters, Engadget. Fot./ilustracje: TheDigitalArtist/Pixabay

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  jarekzon
  4
  Troska o prywatność ha ha ha :))))
  • avatar
   axelbest
   4
   Zakładam, że wszystko skończy się na tym, że niemcy dostaną na swoich kontach nowy regulamin do zaakceptowania, w którym opiszą do czego wykorzystują ich dane i tyle. Regulamin będzie miał kilkadziesiąt stron bełkotu prawniczego i nikt go nie przeczyta poza urzędasami.
   • avatar
    sn00p
    3
    Facebook pociągnie jeszcze max 10 lat. ludzie masowo z niego uciekną. Tak już było z Myspace i z naszą polską NK. Nic nie trwa wiecznie.
    • avatar
     Michał 06
     -9
     Hitler też chciał zaproponować nowe zasady gry ale całemu światu :P