Chłodzenie

Nietypowy wentylator Nexus dodatkowo przewietrzy nagrzane pecety

przeczytasz w 1 min.

Producent systemów chłodzących po niedawnej prezentacji wentylatorów dla najnowszych procesorów Core i7 pokazał swoje kolejne produkty. Wśród nich pojawiła się ciekawa konstrukcja wyciągająca nagrzane powietrze z wnętrza obudów komputerowych.

Specjalny wentylator montowany jest w tylnej części obudowy, a uchwyt montażowy całej konstrukcji przykręca się w miejsce „śledzia” urządzeń montowanych w złączu PCI/PCI-E. Przyznacie, że moduł prezentuje się bardzo ciekawie. Co prawda kształt obudowy może budzić pewne obawy dotyczące montażu wentylacji w niektórych obudowach ale mamy nadzieję, że producent wziął pod uwagę każdą ewentualność.

Obudowa WaveAir mierzy 89.5 x 89.5 x 98 mm, z kolei waga wynosi 160 g. Wiatrak który wyciąga nagrzane powietrze ma średnicę 80 mm i obraca się z prędkością 1500 obrotów na minutę. Według zapewnień producenta nie powinien on emitować dźwięków przekraczających 17.6dB. WaveAir powinien pojawić się w globalnej sprzedaży w przyszłym miesiącu. Trudno powiedzieć czy i kiedy pojawi się w Polsce.

Źródło: tcmagazine.com

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  ciekawy pomysl, mozna podlaczyc do drugiego slotu karty graf i koniec z przegrzewaniem
  • avatar
   maker
   0
   To rozwiazanie raczej umywa sie do montowanych wentylatorow typu slot-in oferujacych podobne parametry a nie wystajacych z obudowy np:
   http://thermaltakeusa.com/Product.aspx?S=1145&ID=1745
   Ale tak naprawde jedno czy drugie to raczej kiepski bajer. Jezeli faktycznie myslicie o procku intela, lepij kupcie nowa obudowe ktora bedzie zapewniala wystarczajaca cyrkulacje powietrza. Bo takie dodatki to tylko pic na wode.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Właśnie albo jak kto nie chce nowej obudowy to jest coś takiego jak wiertarka :) albo po prostu zostawić otwarty i jest lepszy efekt niż nawet 10 takich wentylatorów a nie będzie szumieć :)
    • avatar
     Szymon331
     0
     Sądzę że odpowiednia obudowa i ułożenie komponentów w jej wnętrzu sprawi że wentylacja może być lepsza niż pozostawienie owej obudowy otwartej. Przez elementy pasywne powinno przepływać powietrze a taki ruch może zapewnić a) albo wentylator zasysający powietrze/wypychający albo b) do otwartej obudowy przystawić wentylator (kiepski pomysł bo testowałem) Powyższy wentylator może być przydatny. Ale za jakiś czas gdy wszystkie elementy podkręcę tak iż obudowa będzie siedliskiem ogromnych temperatur ;)
     • avatar
      SoundsGreat
      0
      Kojak - nie do końca, bo jeśli posiada sie obudowę z dobrze rozbudowanym systemem chłodzenia, to ciepło jest z niej wyciągane. Sam obecnie jest w trakcie mod'owania pewnej obudowy, Po zrobieniu jej stopek chcę w podłodze zamontować dwa 120mm wolnoobrotowe coolery, oraz trzeci w standardowym miejscu na dole z przodu obudowy. Mają one zasysać chłodne powietrze do wewnątrz PC-ta. Zaś wydmuchiwaniem mają zająć się kolejne trzy: jeden w standardowym miejscu, z tyłu pod zasilaczem, drugi w zasilaczu, zaś trzeci (nietypowo) z przodu obudowy, między dyskiem twardym a napędem optycznym. Jeśli wszystko pójdzie po mojej myśli zrobię mini-recenzje całości.

      Jednak czy takie rozwiązania okażą się dobre? trudno powiedzieć. Najniższe temperatury, udało mi sie uzyskać bez żadnej obudowy, gdy komponenty leżały sobie luzem na biurku... Tylko, że to mało praktyczne i raczej nie bezpieczne rozwiązanie.