RTV

Norwegia zabije radio FM już w 2017 roku

przeczytasz w 1 min.

Norweskie Ministerstwo Kultury uważa, że 2017 rok to najwyższy czas, by radio weszło w erę cyfrową.

radio DAB
foto: Tore Guriby/DRN

Radio FM może wydawać się czymś naturalnym – czymś co było zawsze i zawsze będzie. Rzeczywistość wygląda jednak zupełnie inaczej. Przestarzała technologia, której ograniczenia coraz bardziej dają się we znaki, powoli będzie musiała ustępować miejsca nowszemu rozwiązaniu, jakim jest DAB. Norweskie Ministerstwo Kultury postanowiło przeprowadzić transformację jak najszybciej.

Norwegia będzie pierwszym krajem na świecie, który całkowicie zrezygnuje z analogowego radia FM. Ministerstwo Kultury tego północnoeuropejskiego państwa, które znane jest właśnie z dążenia do nowoczesności, zdecydowało, że 2017 rok to najwyższy czas, by radio weszło w erę cyfrową. Wtedy też wyłączone zostaną wszystkie nadajniki FM w tym kraju.

Co ciekawe, nie będzie to wcale jakaś niesamowita rewolucja – według ostatnich sondaży już teraz 56 proc. słuchaczy w Norwegii korzysta przy odbiorze właśnie z technologii DAB. Zresztą aż 22 narodowe stacje działają już „cyfrowo”, a tylko 5 wciąż wykorzystuje FM.

Technologia DAB daje wyraźne korzyści. Oprócz zwiększenia jakości audio, cyfrowe radio to przede wszystkim więcej miejsca dla nowych nadawców oraz możliwość przesyłania materiałów dodatkowych (napisów i obrazów). Jest to szczególnie istotne w przypadku radioodbiorników samochodowych, gdzie na wyświetlaczu mogą pojawiać się informacje o ruchu drogowym.

„To ważny dzień dla każdego, kto kocha radio. Decyzja ministra pozwala nam skoncentrować wysiłki na tym, co najważniejsze. Jest to mianowicie tworzenie zróżnicowanych treści radiowych o wysokiej jakości” – powiedział Thor Gjermund Eriksen, szef Norwegian Broadcasting Corporation.

Norwegia nie jest jednak jedyna. Inne kraje europejskie (i nie tylko) także planują przejście na DAB. Pod koniec ubiegłego roku zresztą przedstawiciele Polskiego Radia, Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Radia Wrocław oraz Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji przedstawili oficjalny harmonogram wdrażania sygnału DAB+ w Polsce.

Źródło: SlashGear, Gizmodo, Radio.no

Komentarze

27
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  5
  Będą mieli DAB jak Rosja ich zaatakuje!!! Na wypadek wojen, sprawdza się tylko FM!!!
  • avatar
   kerry_sd
   4
   tytuł onetowy...
   • avatar
    Konto usunięte
    1
    No i prawidłowo, świat musi iść do przodu. Chociaż będzie się człowiek czuł staro, jak za parenaście lat zobaczymy odbiorniki FM jakie wszyscy znamy, w muzeach...
    • avatar
     MKjanek32
     1
     "Oprócz zwiększenia jakości audio"
     Widzę to praktycznie pod każdym artykułem na temat DAB. I nie rozumiem jednego - na jakiej podstawie twierdzi się, że jakość dźwięku na UKFie i modulacji FM jest gorsza od DAB+?

     Natomiast używanie cyfrowych technologii do nadawania dźwięku ma wg mnie jedną zasadniczą wadę - wystarczy niższy poziom sygnału i nic nie usłyszymy. I np. jadąc samochodem przez teren gdzie jest problem z zasięgiem, co chwilę będzie przerywało odbiór, a na UKFie co prawda będą zaszumienia, ale będzie można zrozumieć, co jest mówione.
     • avatar
      Hakuren
      1
      Zobaczymy kto po trzeciej wojnie światowej będzie nadawać cyfrowo... AM/FM FTW!

      Propaganda cyfryzacji nie zawsze jest słuszna. W przypadku klasycznego radia jest wręcz odwrotnie. Cyfrowe nie jest w niczym lepsze od klasycznego.
      • avatar
       Radiowiec
       1
       Czekam niecierpliwie, aż w sklepach będą wiedzieć, co to jest cyfrowe radio. Na razie o tym nie słyszano nawet w miastach, w których działają nadajniki DAB+. Może tak jeszcze niedrogie odbiorniki? No i nie mogę się doczekać nowych treści wysokiej jakości ;)
       • avatar
        klosz007
        0
        A w UK DAB choć jest obecny od wielu lat to się w ogóle nie przyjął i nikt ani myśli likwidować FM. Wyczuwam w tym newsie mocny lobbing na rzecz DAB który to na siłę będzie się u nas próbować wprowadzić.

        Ciekawe czego biedni Norwegowie będą słuchać w samochodach bo fabrycznie odbiorników DAB w samochodach nikt na razie nie instaluje a radia zintegrowanego z deską się nie wymieni na inne.
        • avatar
         Konto usunięte
         -2
         Nic dziwnego ze u nich na tych fiordach FM nie sluchaja, bo ono tam po prostu nie dociera.
         • avatar
          Konto usunięte
          -3
          "Norwegia zabije radio FM już w 2017 roku"
          Od kiedy radio żyje? :D
          • avatar
           pawlopicasso
           0
           Wybór między metodami cyfrowymi i analogowymi nie powinien być kompromisem. Wyobrażacie sobie wzmacniacz audio całkowicie cyfrowy, i tak musi mieć analogową końcówkę mocy, a jeśli chcemy przesłać sygnał analogowy do uC lub odwrotnie to nie obejdzie się bez przetworników AD i DA. Wszak telewizja DVB-t jest nadawana cyfrowo, obraz i dźwięk. Warto zauważyć, że niezależnie od rodzaju nadawania sygnał modulowany w przypadku FM wychodzi z karty dźwiękowej bądź innego przetwornika DA, następuje modulacja, wzmocnie sygnału i wysłanie z anteny nadawczej wstęgi górnej dolnej i sygnału nośnego. Nadawanie cyfrowe wyklucza dodatkowe przetwarzanie, a w torze przesyłu eliminuje zakłucenia w zakresie wyższych częstotliwości audio jakie występuje w FM. DAB korzysta z kodeka HE-AAC v2 wykorzystywany w kodowaniu wysokiej jakości porównywalnej z flac. Technologia w wielu aspektach dąży do cyfryzacji, ale nie we wszystkich.
           • avatar
            kola01
            0
            Popieram rozwój technologiczny o ile niesie on rzeczywiście realne korzyści. Niestety nieproawdziwe są tu slogany typu "audio lepszej jakości" bo radio DAB stosuje kompresję dźwięku, której obecnie w przekazie analogowym w ogóle nie ma. Kompresja oczywiście pogorszy jakość dźwięku. Mniej lub bardziej ale zawsze pogorszy. W tym wypadku jest to krok wstecz w porównaniu z sygnałem FM, który nie ingeruje w jakość dźwięku (oczywiście przy założeniu, że dostarczany sygnał jest wymaganej jakości co w przypadku FM nie jest trudne do osiągnięcia). Mam obecnie tuner FM w domu i samochodzie gwarantujący mi wierną i krystaliczą jakość dźwięku bez szumów i kompresji. Cenię sobie dobry dźwięk dlatego technologii DAB+ mówię STANOWCZE NIE!.