Tablety

NoteSlate - elektroniczna kartka papieru

przeczytasz w 2 min.

NoteSlate to bardzo oryginalny tablet, który może spełniać rolę typowej kartki papieru do robienia notatek. Wygląda jak połączenie Kindle z iPadem, a to przez rodzaj zastosowanego ekranu.

Przeważnie najprostsze pomysły bywają tymi, które rewolucjonizują świat, a przynajmniej znacznie go odmieniają. Nie twierdzę, że zaprojektowany w Czechach tablet będzie kamieniem milowym w dziedzinie mobilnych rozwiązań. Niemniej jednak pomysł na tani tablet służący do tworzenia notatek wydaje się całkiem ciekawy.

NoteSlate (bo tak nazywa się urządzenie) to w rzeczywistości tablet z 13-calowym ekranem o rozdzielczości 750 x 1080 pikseli. Technologia wykorzystana przy produkcji tabletu określana jest przez twórców mianem e-Ink. Nie wiadomo jednak czy ma coś wspólnego z E Ink Corporation, która rozwija technologię elektronicznego papieru. Wiele jednak wskazuje na to, że zastosowana technologia jest bardzo podobna do tej znanej chociażby z Kindle.
 


Czeski tablet wyposażony zostanie w port mini USB, kontroler Wi-Fi, czytnik kart pamięci oraz wejście słuchawkowe mini jack (3,5 mm). Według zapowiedzi producentów, NoteSlate pozwoli na 180 godzin pracy na jednym ładowaniu. Ciekawie zapowiada się również etui z panelem słonecznym, poprzez który ładować będziemy nasze urządzenie. Niestety, to dodatkowe akcesorium, za które przyjdzie nam dodatkowo zapłacić. Sam tablet kosztować ma 99 dolarów. Patrząc na ilustracje, aż trudno w to uwierzyć.

Urządzenie oparte będzie na systemie operacyjnym o otwartej architekturze. Póki co pozwala na słuchanie plików MP3 oraz robienie i magazynowanie notatek. Wersja 1.5 ma przynieść obsługę plików tekstowych oraz PDF. Natomiast wersja 2.0 będzie wyposażona w oprogramowanie OCR (do rozpoznawania tekstu).

NoteSlate dostępny ma być w kilku wariantach kolorystycznych, przy czym nie chodzi jedynie o kolor obudowy. W zależności od koloru obudowy wybierać będziemy kolor pisma. Standardowa wersja to czarna obudowa, biały ekran i czarny tekst, czyli tak jak na typowej kartce papieru. Pozostałe warianty to czarna obudowa i kilka kolorów do wyboru (biały, czerwony, niebieski i zielony). Jest jednak jeden haczyk - każde urządzenie obsługiwać może tylko jeden kolor. Wersja obsługująca jednocześnie kilka barw zostanie wydana później i będzie droższa.
 

Póki co przedstawiana jest wersja koncepcyjna urządzenia, finalny produkt na trafić na rynek w w czerwcu. Będą to wersje czarno-białe, na kolorowe tablety przyjdzie nam poczekać do grudnia. Wersja multicolor nie ma jeszcze określonej daty premiery. Mamy nadzieję, że producent zaprezentuje NoteSlate na targach CeBIT, aby pokazać, że jest to urządzenie z przysłowiowej "krwi i kości", a nie kolejny bardzo fajny projekt, który ostatecznie trafi do szuflady.
 

Źródło: Endgadget, NoteSlate

Polecamy artykuły:  
Optymalne karty graficzne do NFS: Hot Pursuit
Wyścig trwa - 2x GF GTX 460 vs 2x Radeon 6850
TOP-10: Dyski twarde i SSD

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  alfurbar
  0
  Świetna sprawa na uczelnie :D tylko pewnie te 99$ na Polskich realiach to będzie fikcja :(
  • avatar
   Celdur
   0
   Zaszła pomyłka. Zapewne chodziło o 999 dolarów ;]
   • avatar
    wildthink
    0
    Pomysł jest dobry - w sam raz na studia - można zrobić notatki, wykresy, potem zrzucić do pamięci, a na koniec sprzedać kumplom, którzy nie chodzą na wykłady, odbitki. Np. za browarka :-)
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Idealnie nadawałoby się także na zabawkę dla dziecka. ;>
     Były kiedyś takie z folią za mojej młdości. xD
     • avatar
      Warmonger
      0
      Za sto dolarów kupiłbym choćby dzisiaj :D Marzenie każdego studenta.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       a dla mnie cena końcowa oznacza konsumenta, zaś cena dla pośrednika który jest jak sama nazwa wskazuje pośrodku drogi sprzedaży nigdy nie może wiązać się z ceną końcową

       koniec = pośrodku?
       • avatar
        b1tzz
        0
        W Polsce(jeżeli się pojawi) dostaniemy za około 500zł :(