Karty graficzne

Nvidia tworzy potwora. W planach mocarna karta graficzna do gier

przeczytasz w 2 min.

Nvidia nie zapomina o kartach graficznych dla graczy. W planach producenta ma być potężny model z nowej generacji, który zaoferuje rewelacyjne osiągi.

Firma Nvidia obejmuje czołową pozycję na rynku kart graficznych dla graczy, a topowy model GeForce RTX 4090 dominuje we wszelkich rankingach wydajności. Wiemy, że producent może mieć w planach jeszcze wydajniejszą konstrukcję.

Nvidia porzuciła projekt GeForce RTX 4090 Ti?

Do tej pory podejrzewano, że producent może wydać kartę GeForce RTX 4090 Ti – wydajniejszy model, który miałby bazować na lepszym układzie graficznym. W sieci nawet pojawiły się zdjęcia nietypowego układu chłodzenia, z którego miała korzystać flagowa konstrukcja „zielonych”.

Niestety, nie mamy dobrych wieści. kopite7kimi dotarł do informacji, jakoby producent porzucił projekt karty GeForce RTX 4090 Ti. Nie wiadomo skąd miałaby wynikać taka decyzja, ale najpewniej już nigdy nie zobaczymy takiej konstrukcji.

Wiadomo, że Nvidia ma w planach wydanie kolejnych wersji kart GeForce RTX 4060 i RTX 4070, które miałyby bazować na rdzeniach Ada Lovelace AD103 i AD106.

Topowy model z serii GeForce RTX 5000

kopite7kimi w innym poście wspomina o topowym modelu z kolejnej generacji, który miałby wykorzystywać pamięć wideo o 512-bitowym interfejsie (do tej pory topowe modele zwykle korzystały z 384-bitowej szyny).

Można zakładać, że szersza magistrala przełożyłaby się na większą przepustowość pamięci i ogólnie lepsze osiągi karty graficznej. Nie wiadomo jednak czy producent nadal stosowałby kości GDDR6/GDDR6X, czy już nowe układy GDDR7.

Nawet jak Nvidia rzeczywiście pracuje nad taką konstrukcją, na pojawienie się nowego flagowca jeszcze będziemy musieli poczekać. Nieoficjalnie wiadomo, że kolejna generacja kart graficznych GeForce ma zadebiutować dopiero w połowie 2025 roku. Cena? 512-bitowy interfejs pamięci wskazuje na złożony (i duży!) chip, więc nowa karta najpewniej będzie nie tylko bardzo wydajna, ale też też bardzo droga.

Źródło: VideoCardz, X @ Kopite7kimi, foto: Adobe Stock

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  KENJI512
  13
  Weźcie wywalcie te reklamy z treści artykułu i sekcji komentarzy... błagam...
  • avatar
   szymcio30
   7
   Wrózby pozostawmy wróżkom. Jest zbyt wcześnie aby sie tym jarać. Zreszta RTX 4090 tez nazywany potworem do 4K kleka np w grze Remnant 2. Takze nie wazne jak bedzie mocny przyszły RTX 5090, ale czy wydawcy gier beda robic odpowiednia optymalizacje bo z tym juz teraz jest wybitny problem!!
   • avatar
    FunkyKoval
    1
    Przydałaby się prawdziwa i zdrowa konkurencja, jakis kopciuszek na rynku kart graficznych ... taka firma założona przez pasjonatów i dla zwyklych ludzi-pasjonatów. Gdyby stworzyli produkt, który mógłby konkurować z kartami NVIDII cenowo i wydajnościowo to może wreszcie te ciule z NVIDII zaczęliby poważnie klientów traktować. Na teraz to NVIDIA to taki INTEL 10 lat temu, kiedy wypuszczali już klocki w których czasami tylko kolor lamitau był inny albo dodawali jakieś pseudo funkcje i 100Mhz wyższy zegar, dowalając do ceny 40%.
    Dopiero ofensywa AMD ich trochę otrzeźwiła, przy okazji okazało się że mają szuflady puste, żadnych projektów i sensownych planów.
    Karty z niskiego i średniego segmentu to żart cenowy, do tego te wersje jakieś krojone 3GB, 6GB czy 12GB VRAM-u to jakieś protezy. Robią sobie z klientów żarty, gdybym był prezesem takiej frmy to wstyd byłoby mi tak kroić i wypuszczać te "kaleki" na rynek.
    Wiem, że to co napisałem to pobożne życzenie, stopień skomplikowania chipów dzisiaj no i nastawienie na zysk wyklucza taki scenariusz ... nawet INTEL póki co nie dał rady no ale cuda zdrzaja się ....
    • avatar
     Jedrek_LCD
     0
     Najważniejsze, by w nowej generacji nie bylo pomylek z 12GB VRAMU!!! Najniższa wartość powinna wynieść 16GB i o interfejsie pamięci co najmniej 256 bitowym. 2 lata to szmat czasu i do tej pory GDDR7 w ulepszonej wersji może już powstac ewentualnie w mocno dopracowanej. To bardzo dobrze, że na tak długi okres przed pojawieniem się nowej generacji GPU już mamy nowy standard VRAMU!!! Moze dzięki temu nie będzie cyrków z pamięciami jak przy serii 2000.
     • avatar
      J.B FIN
      -4
      Przypominam ze 4090 to karta dla grafikow a nie do grania. Jako profesjonalista (rendering 3D, Unity, DXR) ta karta to rewelacja pod kazdym wzgledem. Uzywam b. extremalnie 4090. Cena...jak za darmo ze wzgledu na moc jaka 4090 oferuje w zastosowaniach graficznych. Karta nie jest dla zayklych zjadaczy chleba!