Ciekawostki

Nowe dowody osobiste z perspektywy IT

przeczytasz w 1 min.

Nowe dokumenty to podobno tylko początek budowania e-państwa i e-administracji.

Dowody osobiste 2015

1 marca zaczynają obowiązywać nowe dowody osobiste. Najbardziej rzucające się w oczy zmiany to brak adresu zameldowania, koloru oczu i wzrostu oraz fotografia, która teraz będzie taka sama jak ta z paszportu. Zwiększono również liczbę i poprawiono jakość zabezpieczeń przed fałszerstwami.

Wśród nowych zabezpieczeń znajdziemy mikrodruki i specjalne farby. W prawym górnym rogu awersu i lewym górnym rogu rewersu znajduje się, na przykład, element graficzny, który pod światłem tworzy litery RP. Na fotografię nachodzi także transparentny hologram. Samo zdjęcie występuje zresztą w trzech miejscach. Jest też znajdujący się z tyłu kontur mapy Polski wykonany za pomocą farby zmiennej optycznie (kolor zmienia się w zależności od kąta patrzenia). Całości dopełnia nierówna powierzchnia – wypukłe jest nazwisko i data urodzenia.

Wprowadzenie nowych dokumentów to także rewolucja technologiczna. Wystartuje bowiem System Rejestrów Państwowych (integrujący bazę PESEL, zbiory aktów urzędów stanu cywilnego oraz rejestry dowodów osobistych z całej Polski), do którego dostęp będą miały wszystkie gminy w kraju poprzez aplikację Źródło. Dzięki temu rozwiązaniu wniosek o dowód czy też akt urodzenia, zgonu lub małżeństwa będzie mógł zostać złożony w dowolnym urzędzie.

Na nowych dowodach osobistych zabraknie również skanu podpisu użytkownika. Zaletą takiego rozwiązania będzie możliwość złożenia wniosku o wyrobienie dokumentu bez wychodzenia z domu – poprzez elektroniczną platformę ePuap.

Rząd zapowiada, że to tylko początek budowania e-państwa i e-administracji. W ciągu najbliższych kilku lat mamy doczekać się wprowadzenia kolejnych produktów, narzędzi i usług opartych na uruchomionym 1 marca systemie. Finalnym celem jest stworzenie zintegrowanego sytemu rejestrów, do którego przez sieć dostęp będą miały wszystkie potrzebującego tego instytucje. Dzięki cyfryzacji i integracji danych wiele spraw Polacy załatwią przez Internet, bez konieczności sterczenia w kolejkach. Przynajmniej taki jest plan.

Źródło: Wyborcza, Tok FM, MSW, inf. własna

Komentarze

48
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Ari93
  48
  "z perspektywy IT" ja tu widzę perspektywę Nowaka...

  Dla mnie perspektywa IT to rozwinięcie zdania "Zwiększono również liczbę i poprawiono jakość zabezpieczeń przed fałszerstwami." na cały news.

  Czyli czytając newsa na wortalu technologicznym o nowych dowodach nie dowiedziałem się niczego o czym nie wiedzą moi dziadkowie z Teleexpressu.
  • avatar
   Author
   5
   Nowe dowody to przykład celowej dezorganizacji tego państwa i pokaz lekceważenia obywateli przez urzędników.
   Ludzie ten kraj jest na poziomie Bangladeszu gdzie kwota wolna od podatku jest dwa razy większa niż u nas :)
   Niech ktoś mi powie po co mi ten nowy dowód co ja moge nim zrobić oprócz zabiegów kosmetycznych?
   • avatar
    Konto usunięte
    3
    To jest rodzaj karty kredytowej z już zaciągniętym długiem ;)
    Za Tuska to było zadłużanie nas długiem dekady Gierka, ale ROCZNIE — w końcu jakiś postęp. Ale spokojnie, zostały do sprzedania lasy, ziemia i trochę gór jakoś się to zbilansuje — ważne, żeby te dobra trafiły w prywatne ręce, bo nikt tak o nie nie zadba jak prywatny właściciel. ;)
    • avatar
     pzilk
     1
     No to teraz po paszporty jak chcecie za granice jechać ;/
     ten kraj to dno!
     • avatar
      Konto usunięte
      1
      Po co nam te dowody, skoro nic w nich nie ma? I jakie są zabezpieczenia przed podrobieniem? Nie ma podpisu, nie ma nic. Mi to ryba, nie podróżuje. Ale co z ludźmi wyjeżdżającymi z kraju? Jedyny pomysł, to nie zmieniać dowodu puki ważność starego nie wygaśnie. Żal.pl
      • avatar
       Konto usunięte
       1
       Nie ma obowiązku noszenia dowodu osobistego przy sobie czyli teraz nawet nie trzeba będzie go okazywać w urzędach? Skoro tam nic nie będzie, oprócz zdjęcia, PESEL oraz daty urodzenia, to po co mi w ogóle ten dowód? Te dane to ja mogę podać z pamięci, a oni sprawdzą sobie w "Źródle" czy wszystko się zgadza... ;) Jakaś porażka jak dla mnie.
       • avatar
        Konto usunięte
        1
        To są komentarze na portalu IT !? O tempora, o mores!

        Cele dowodu jest jeden : potwierdzić tożsamość (zdjęcie) i połączyć z unikatowym indeksem - PESEL. Cała reszta jest dodatkiem.
        Znając PESEL i mając dostęp do bazy PESEL upoważnione jednostki (Urzędy, Banki, Straż Graniczna itd) mogą sprawdzić pozostałe dane. Po co wprowadzać redundancję !?

        Podpis w dowodzie to wiecej ryzyk niż zalet.
        Zarzut o tym, że nowy dowód ograniczy mozliwośc podróżowanie jest po prostu nieprawdziwy.
        • avatar
         Kropeczka
         1
         widzę po wpisach iż ciężko się wyrzec statusu niewolnika...

         • avatar
          hapima
          1
          Jak zmieniają co jakiś czas wzór dokumentów to wymiana powinna być bezpłatna. W końcu na coś łożę podatki. Chcą zmieniać - mam to gdzieś, jest mi to obojętne dopóki ale dlaczego mam za to dopłacać.
          • avatar
           sabaru
           -1
           Ciekawe jak ja np. kurierowi udowodnię że mieszkam w moim domu jak mi paczkę przywiezie, a akurat dostępu do centrum nie będzie miał. Albo jak np. wyjadę za granicę gdzie będzie konieczność udowodnienia że mieszkam tu i tu. Przykładów jest mnóstwo. Po za tym taki system może się popsuć i co w tedy zrobi ano nic.
           • avatar
            Renji
            -1
            Wypukłe litery? Szybko sie zniszczy i trzeba będzie wymieniać.
            A jak to będzie z mandatami? Bo teraz jest tak, że jak nie masz dokumentu z adresem zameldowania to musisz płacić na miejscu?
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             Jak dla mnie w dowodzie powinno byc umiszczone zameldowanie jezeli takie posiadasz. To akurat jest ulatwienie dla obywatela. Powinno byc podany wzrost, to akurat jest wrecz niezbedne przy czarnobialym zdjeciu by odruznic czy poslugujacy jest wlasciciel.

             e-papiery nie tylko ulatwiaja ale i moga niezle skomplikowac na zycie. Jezeli taka baze uzyskaja przestepcy. Ile wypadkow jest kiedy pracownicy bankow czy innych urzedow panstwowych dzialaly na swoja reke.
             • avatar
              miedzianek
              0
              Zaraz zaraz...to ja mam dowod osobisty wymienic skoro niedawno wyrabialem nowy po zmianie adresu?
              • avatar
               hapima
               0
               I po jakiego &^%@$# data urodzenia? Kiedy w końcu usuną tą głupotę z urzędów gdzie obok PESEL trzeba podawać datę urodzenia?