Ciekawostki

Nowe technologie wpływają pozytywnie na więzi rodzinne?

przeczytasz w 1 min.

Wiele mówi się o tym, jak to nowoczesne technologie i szeroko pojęty „postęp” zabijają relacje międzyludzkie. Czy aby na pewno?

Samsung rodzina

Wiele mówi się o tym, jak to nowoczesne technologie i szeroko pojęty „postęp” zabijają relacje międzyludzkie. Z jednej strony trudno się z tym nie zgodzić, ale czy to jednak jedyny słuszny punkt widzenia? Okazuje się, że niekoniecznie. Dziś coraz częściej pracujemy w niestandardowych godzinach, mieszkamy daleko od siebie i cały czas jesteśmy w biegu. Zachowanie stałego kontaktu z bliskimi byłoby zatem niemożliwe, albo co najmniej bardzo trudne, gdyby nie urządzenia, takie jak smartfony czy komputery z komunikatorami internetowymi. Nasze relacje zdecydowanie są inne, ale czy słabsze?

Samsung Technonomic Index to badanie przeprowadzone przez koreańskiego producenta i agencję Ipsos Mori. Wzięli w nim udział mieszkańcy pięciu europejskich państw (Włochy, Hiszpania, Niemcy, Francja i Wielka Brytania), którzy odpowiadali na pytania dotyczące kontaktów z bliskimi. Ankietowani byli niemal jednogłośni – pomimo przyspieszającego tempa życia, nasze relacje oceniamy coraz lepiej. Prawie dwie trzecie (64 proc.) respondentów przyznało, że dzięki nowym technologiom więzi w ich rodzinach stały się silniejsze.

Dziś trudno już sobie wyobrazić człowieka bez dostępu do telefonu. Dzięki niemu możemy kontaktować się z bliskimi częściej i robić to w przerwie od stałych obowiązków lub w drodze między domem a pracą (i na odwrót). Dorośli ankietowani odpowiedzieli, że rozmawiają z rodzicami co najmniej raz dziennie, z rodzeństwem – co dwa lub trzy dni, a dziadkami raz w tygodniu. Najbardziej „rozmowni” okazali się Włosi oraz Hiszpanie. Biorąc pod uwagę kulturę w tamtych stronach – wynik ten zupełnie nie powinien dziwić.

A Wy, drodzy Benchmarkowcy, jak oceniacie wpływ nowych technologii na kontakty z bliskimi?

Źródło: Samsung, inf. własna

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  wdowa94
  15
  Kiedyś nie było technologii, ludzie się odwiedzali, spędzali ze sobą czas.
  Teraz jest technologia i wszyscy siedzą sami chłonąc wiadomości o tym, że jest coraz więcej ludzi z nadwagą
  • avatar
   Konto usunięte
   7
   Wow. Ankiety tak bardzo wiarygodnym źródłem informacji ;)
   • avatar
    Konto usunięte
    2
    Nie, nie wpływają.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Hmm... Wyglada na to, ze musze namowic tate na nowy gadzet.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Ja oceniam to tak że internet to na pewno dobrze na te "wspaniałe"więzi nie wpływa. Na przykład mój teść odkąd zaczął siedzieć na internecie i zaczął czytać tam różne coraz to dziwniejsze rzeczy, stał się zupełnie innym, okropnym człowiekiem, który każe zdanie zaczyna od "czytałem na internecie" a potem jest już tylko gorzej. Praktycznie nie ma z nim kontaktu ani ja ani córki ani syn ani żona tak samo jak i cała reszta rodziny. bo nie da się z nim normalnie rozmawiać, jest ciągle wkurwiony i wprowadza chujową atmosferę wszędzie tak gdzie się zjawi...
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       tak wplywaja na wiezi ze dzieciaki zamiast pojsc na spacer do lasu , albo na basen , to spotykaja sie w Minecraft i buduja tam cale dnie ...
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        No normalnie utopia! Lecę czym prędzej na FB pogadać z przyjaciółmi, bo poza wirtualnym światem, rzeczywistości już nie ma. Dzięki o wielki technologiczny postępie, bez Ciebie musiałbym dzwonić do przyjaciół domofonem - bleh.