Ciekawostki

Jak nowe technologie zmieniają nasze życie

przeczytasz w 1 min.

Badanie z udziałem 10 tysięcy osób.

Technologia wpływ na życie

Internet i pędzący w niesamowitym tempie rozwój technologii sprawia, że elementy te mają coraz większy wpływ na nasze codzienne życie. Podczas Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos opublikowane zostały wyniki badania firmy Microsoft, w którym 10 tysięcy internautów z 10 krajów odpowiedziało na pytania dotyczącego tego co, w jakim stopniu i czy na plus, czy też na minus zmieniło się poprzez rosnące znaczenie technologii. 

Zarówno w krajach wysoko rozwiniętych, jak i tych rozwijających się większość ankietowanych stwierdziła, że ta najbliższa im technologia zmienia ich życie w wielu sektorach – między innymi w biznesie, edukacji, transporcie, więziach społecznych, sztuce i kulturze. Każdy kraj odczuł te zmiany nieco inaczej, ale wszyscy zgadzają się co do tego, że technologia faktycznie ma poważny wpływ.

Dla przykładu, Chińczycy odpowiedzieli, że technologia ma pozytywny wpływ na wolność osobistą. Z kolei mieszkańcy krajów rozwijających się – a w szczególności Hindusi – stwierdzili, że największe zmiany to poprawa poziomu edukacji i opieki zdrowotnej. W Brazylii natomiast technologia wywiera silny wpływ na sztukę i kulturę.

Technologia wpływ na życie wyniki

Zgodnie z wynikami ankiety największe zalety płynące z rozwoju technologii dotyczą ułatwień w rozpoczęciu swojego biznesu i wprowadzania w nim innowacji, a także edukacji, wydajności i zwiększenia szans na gospodarcze powodzenie. Polepszyła się również jakość życia – z uwzględnieniem kultury, transportu, zdrowia i wolności. 

Na co z kolei nowe technologie ma najbardziej negatywny wpływ? Jak wynika z badania – na prywatność, bezpieczeństwo, życie rodzinne oraz piśmienność. Warto zwrócić uwagę szczególnie na te pierwsze obawy – napływające informacje z WikiLeaks i NSA w roli głównej znacząco obniżają nasze poczucie bezpieczeństwa i prywatności. 

Zachęcamy też do sprawdzenia naszego artykułu 10 przykładów na to, że świat stał się w tym roku lepszy dzięki technologiom.

A jak na Wasze życie wpłynęła technologia?

Źródło: TechNet, Microsoft

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  9
  Smartphone to genialny wynalazek zmieścili cały komputer w jednej ręce a w ogóle komputer to cud, a sie śmiali z Billa Gatesa jak mówił że za jakiś czas 5GB to bedzie nic
  • avatar
   piccardo
   2
   Co do prywatności każdy według potrzebny jest skanowany inwigilowany itd. rząd chce rząd może ten czy inny, druga sprawa to chamski nachalny upierdliwy do bólu marketing... Marketing jest drugą chorobą zaraz po inwigilacji personalnej i jednocześnie tak głupią że aż dziw że marketingowcom płacą krocie za śmieci które każdego dnia wyrzucamy i mijamy obojętnie. Świadomość rośnie i jeżeli chce coś kupić to nie czytam na portalach recenzji bo wiem że i oni czerpią zyski z marketingu i tak jak np. M$ płacą za pozytywną ocenę produktu, reklamy to w ogóle szerokim łukiem można mijać bo do rzeczywistości mają się one nijak a jak pomyśle o tych wszystkich reklamach wszędzie nas dookoła pchających się na oczy to chce mi się rzygać... Jedyny ratunek rozmowa z znajomymi fora itp. bardziej wiarygodne źródła aniżeli ten marketingowy syf.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Myślę, że technologia wpływa na wzrost analfabetyzmu oraz zwiększenie bezrobocia.
    • avatar
     Antiax
     0
     Ja czekam na Oculusa, rozwój drukarek 3D, wejście w erę komputerów kwantowych (wiem, że to raczej daleka przyszłość) oraz zastosowanie grafenu w technologii (choćby wyczekiwane przeze mnie elastyczne wyświetlacze np. 8" smartfon składany jak kartka papieru). Co do technologii... jeśli ludzie nie pozwolą sobie wcisnąć za dużo, może to mieć korzystny wpływ na społeczeństwa świata. W przeciwnym razie, może to także być wykorzystane przeciwko nam.