Technologie i Firma

Nowy MacBook Pro jest wolniejszy niż stary [AKT. - już nie]

przeczytasz w 2 min.

Firma Apple udostępniła aktualizację, której zadaniem jest eliminacja problemu z throttlingiem w nowych laptopach spod znaku MacBook Pro. Dave Lee, który poinformował o nim kilka dni temu, sprawdził, czy łatka jest skuteczna.

Aktualizacja, 25 lipca 2018: Gdy Dave Lee opublikował film, z którego wynikało, że nowy MacBook Pro z układem i9 jest mniej wydajny niż jego poprzednik z i7, niektórzy sugerowali, że może to być przypadłość tego jednego, konkretnego egzemplarza. Nic z tych rzeczy – sama firma Apple przyznała, że popełniła błąd.

Problemem jest termiczny throttling, którego źródłem według wspomnianego youtubera ma być niedostosowanie obudowy MacBooka do takiego procesora (w wyniku czego niemożliwe do osiągnięcia była odpowiednie schładzanie wnętrza komputera). Apple tymczasem twierdzi, że problem leży w warstwie programowej i rozpoczął udostępnianie aktualizacji, która ma go eliminować.

Według Apple błąd dotyczy nie tylko 15-calowego MacBooka Pro z i9, ale wszystkich nowych modeli i występować ma tylko w „bardzo specyficznych obciążeniach”, przez co nie został wykryty podczas testów. Z pomocą youtubera udało się zlokalizować problem i go wyeliminować. Tak, „udało się” – Dave Lee zainstalował aktualizację i powtórzył test: przyspieszenie jest i to naprawdę znaczne. 


(wynik testu – 1:15)

Innymi słowy: po aktualizacji nowy MacBook Pro jest już szybszy niż ten starszy. To zaś czyni z niego nieco bardziej atrakcyjną opcję dla mobilnych profejsonalistów.

 

News, 19 lipca 2018: Kilka dni temu zadebiutowały nowe MacBooki Pro. Miały być pod wieloma względami lepsze, również pod względem wydajności. Niestety okazuje się, że pomimo umieszczenia w środku mocniejszych podzespołów, komputery są nawet wolniejsze niż te poprzedniej generacji.

Teoretycznie MacBook Pro to laptop dla profesjonalisty. Jednak już dwa lata temu, przy okazji debiutu poprzedniej generacji, zwracaliśmy uwagę na to, że niekoniecznie jest to dobry wybór do biznesu (przede wszystkim ze względu na brak podstawowych portów). Teraz miało być lepiej, ale okazuje się, że niekoniecznie tak jest. 

Popularny youtuber Dave Lee miał już okazję przetestować laptopa MacBook Pro 15 (2018) i przyznał, że jest zawiedziony. Niezmieniona konstrukcja nie najlepiej bowiem współpracuje z nowymi, sześciordzeniowymi procesorami Core i9, co nie pozwala w optymalny sposób odprowadzać ciepła. W efekcie dochodzi do throttlingu, który poważnie redukuje wydajność tego komputera.

MacBook render

Rezultat jest taki, że na wykonanie zadania (takiego jak renderowanie), nowy MacBook Pro potrzebuje więcej czasu niż ten starszy. Jest tak przynajmniej wtedy, gdy nie korzysta się z dodatkowego chłodzenia. Nie trzeba chyba dodawać, że w przypadku sprzętu kierowanego do takiej, a nie innej grupy, jest to niedopuszczalne. 

Dave Lee w swojej krótkiej recenzji (którą możecie obejrzeć poniżej, do czego zresztą gorąco zachęcamy) zwraca uwagę na to, że poza tym minusem (który poważnie każe zastanowić się nad opłacalnością zakupu tego laptopa), jest też kilka plusów, takich jak świetny wyświetlacz, minimalnie poprawiona (cichsza i łatwiejsza do utrzymania w czystości) klawiatura oraz niezły czas pracy.

Źródło: Dave Lee na YouTube. Foto: Apple

Komentarze

38
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  sn00p
  7
  To jest najlepszy film pokazujący ten problem youtube.com/watch?v=wgeh7ZJRhZU Apple preferuje cichą pracę swoich laptopów kosztem wydajności. Louis Rossmann walczy z Apple od wielu lat obnażając wszystkie ich oszustwa jak np. planowane postarzanie produktów.
  • avatar
   Dudi4Fr
   7
   Czyli u Apple po staremu wygląd ponad wszystko, nawet wydajność w maszynach dla profesjonalistów za kilka tysięcy $...
   • avatar
    Dragonik
    7
    Gdzie jest ten co mówił że apple to prestiż, wydajność, najlepszy wygląd i warto dać za apple każde pieniądze?
    • avatar
     chotnik2
     3
     przeciez to ma wygladac, miec znaczek jablka i i9, a nie pracowac. Chyba, ze jako podstawka pod sojowe latte.
     • avatar
      eltra
      2
      ten throttling to zmora nowoczesnych sprzętów :P maja takie podzespoły a są jak nitro w samochodach sportowych podziałają chwilkę na wysokich obrotach a potem masz znowu zwykła osobówkę :P. Takie sa efekty tego że sprzęt ma dziś wyglądać na jak najcieńszy jak najsmuklejszy bo przeciętny użytkownik i tak nie zauważy czegoś takiego jak throttling smutna prawda. Z telefonami jest identycznie.. czemu baterii większej nie dadzą co im szkodzi ? a no już wiem czemu właśnie nieszczęsny throttling im większa bateria tym więcej ciepła i tym samym szybszy efekt throttling potężne podzespoły które nie są w stanie utrzymać logicznych temperatur bez dodatkowego chłodzenia..
      • avatar
       Aquagen
       1
       Teraz najbardziej niesmaczne jest ich oficjalne milczenie. Na pewno informacja o filmiku trafiła do ich świadomości, ale na razie nie raczyli ani zaprzeczyć ani przeprosić i przyznać się do błędu ani nawet powiedzieć, że badają całą sprawę.

       Osobiście bardzo żałuję tego modelu z i9, po zobaczeniu specyfikacji naprawdę chciałem go kupić, ale teraz nie mam nawet zaufania do modelu z i7.

       Zdaję sobie sprawę z tego, że to co zaraz napiszę jest bardzo mało realne, ale w najlepszym (przynajmniej dla mnie) scenariusz wyobrażam sobie, że przyznają się do problemu i jednocześnie pracują nad nowym większym i grubszym (do 19-20mm) modelem 17 calowym 4K (najpewniej 16:10, więc 3840x2400), w którym Core i9 już się nie będzie przegrzewał. Myślę, że te dodatkowe centymetry sześcienne mogłyby umożliwić znaczne usprawnienie chłodzenia wespół z nieznacznym zwiększeniem baterii tak, aby skompensować większą rozdzielczość i sam większy ekran.
       • avatar
        Finear
        0
        working as intended

        • avatar
         kitamo
         0
         Ciekawe czy to tyczy się jednej sztuki czy wszystkie tak maja. Może trafila się sztuka która ma gorsze chłodzenie itp
         • avatar
          sakkra
          0
          hahahahahahaha
          • avatar
           bratmat
           0
           I tak fani marki kupią ten szmelc i będą ciemnym ludziom wciskać że gówno (jabłko) nie śmierdzi i jest pyszne
           • avatar
            daro7557
            0
            Podziwiam fanów Apple. Ja nie byłbym w stanie zapłacić 2000zł więcej za to samo co daje HP, Dell itd. W sumie to Apple ma jedną rzecz lepszą od innych firm a mianowicie Magsafe.