Ciekawostki

Naukowcy z Cambridge mają pomysł, jak oczyścić atmosferę. Użyją do tego gąbki

przeczytasz w 2 min.

Nowatorski materiał ma działać jak gąbka. Pochłonie nadmiarowe ilości dwutlenku węgla, z którego następnie odzyskamy węgiel. Brzmi jak plan na scenariusz filmu sci-fi, naukowcy z Wielkiej Brytanii już teraz to jednak robią.

Ostatnio doszły do nas informacje o ciekawym pomyśle związanym z czystym powietrzem. Naukowcy z Cambridge chcieliby usunąć nadmiar dwutlenku węgla. W tym celu wykorzystaliby innowacyjny materiał. Jak miałoby wyglądać “wymazywanie” gazów cieplarnianych przy użyciu takiej “gąbki”?

Można użyć węgla do pochłaniania CO2 z atmosfery

Oczywiście, obecność pewnej ilości dwutlenku węgla w atmosferze ziemskiej jest nie tylko naturalna, ale też potrzebna. Substancja staje się jednak problemem, gdy jest jej zbyt dużo. To z kolei obserwujemy już od dłuższego czasu. Na skutek działalności człowieka, choćby przy spalaniu paliw kopalnych, nadmiar CO2 zatruwa powietrze, przyczyniając się do ocieplania klimatu. Warto w tym miejscu dodać, że poprzednie lato było najgorętsze w historii pomiarów

Brytyjscy naukowcy z uniwersytetu w Cambridge wpadli na pomysł, jak usunąć część CO2 z powietrza. W tym celu chcą wykorzystać węgiel drzewny. Ma działać na podobnej zasadzie do gąbki, wiążąc ze sobą cząsteczki dwutlenku węgla. Badacze zachwalają ten sposób jako niedrogi i wydajny.

Cały proces odzyskiwania zgromadzonego przez “gąbkę” dwutlenku węgla miałby przy tym zachodzić w temperaturze o wiele niższej, niż inne metody. Mowa o 100 stopniach Celsjusza, w porównaniu z 900 stopniami. Takie ciepło ma być potrzebne do uwalniania cząsteczek CO2. W praktyce oznacza to, że moglibyśmy stosunkowo łatwo pozyskiwać węgiel

Czy w przyszłości będziemy w ten sposób oczyszczać atmosferę?

Odzyskiwanie różnych związków i substancji z powietrza wydaje się śmiałym pomysłem. Jeśli jednak rzeczywiście naukowcy byliby w stanie wynaleźć taką technologię - byłoby to świetne rozwiązanie. Już rok temu informowaliśmy o planach naukowców na naśladowanie fotosytezy. Oczywiście nergia potreba do całego procesu powinna być zielona - nie generować CO2, inaczej cały proces byłby pozbawiony sensu.

Badacze z Cambridge aktualnie pracują nad poprawą efektywności nowo wymyślonego pomysłu na pochłanianie nadmiaru dwutlenku węgla. Chcieliby też w przyszłości w podobny sposób odzyskiwać inne gazy.

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  bankaigoku
  7
  Przykro patrzeć jak portal upada, a na głównej nie ma nic z techniczno-technologicznych artykułów, gdzie zamiast tego jest sam bzdurny spam odnoszący się do wiadomo czego.
  • avatar
   Yamaraj6
   5
   O czym jest ten artykuł?? Przeczytałem cały i się zastanawiam po co? Czas się pożegnać z tym portalem, bo to jest dramat.
   • avatar
    anemusek
    3
    Nie nazywajcie naukowcami "naukowców". Cambridge, Leeds, Oxford - to zagłębia biznesu klimatycznego i oczywiście fejków klimatycznych. Np takich jak próba wyłudzenia kasy na produkt będący "czarodziejską różdżką Harrego Potter" bo od 30 lat wiemy, że ograniczenie emisji CO2 itp nie zatrzyma zmian klimatyczny, a "wyłapywanie CO2" ma tyle sensu co "chłodzenie słońca" aio do komputera.
    • avatar
     piomiq
     -1
     "Oczywiście nergia potreba "
     Aha
     • avatar
      denali
      -1
      jeśli wezmą się za to jak za sprzęt audio z cambridge to wszystko pójdzie w dobrą stronę:)

      Witaj!

      Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
      Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

      Połącz konto już teraz.

      Zaloguj przez 1Login