Telewizory

NPD zbadało jakie cechy są dla konsumenta ważne przy zakupie telewizora

przeczytasz w 1 min.

Zakrzywiony ekran, OLED, obsługa 4K, a może jednak mimo wszystko jakość obrazu? Co jest dla nas najważniejsze?

TV nabywca
Wybór telewizora, foto: CNN

Producenci telewizorów próbują nas przekonać do swoich modeli oferując zakrzywione ekrany OLED, rozdzielczość 4K, zgodność z 3D oraz bezprzewodową łączność z Internetem. Tymczasem jak wynika z najnowszego raportu organizacji NPD, dla konsumenta wciąż najważniejsza pozostaje sama jakość obrazu.

NPD to jedna z najważniejszych organizacji badających upodobania klientów. Ostatnio wzięła sobie ona na celownik sprawdzenie czym kierują się nabywcy podczas wyboru odpowiedniego dla siebie telewizora. Choć wyniki nie są raczej zaskakujące, wydaje się, że producenci często ostatnimi czasy o tym zapominają. Trzy najczęściej wymieniane kluczowe elementy to jakość obrazu, jakość dźwięku oraz przystępna cena.

Czym najczęściej próbują nas zachęcić producenci do swoich najnowszych telewizorów? Wszędzie zauważymy takie cechy jak 4K, OLED, 3D oraz zakrzywione ekrany. Tymczasem okazuje się, że znalazły się one w TOP-5 najmniej istotnych właściwości. 

Ale zaraz, zaraz – przecież te dwie pierwsze cechy (4K i OLED) faktycznie wpływają na polepszenie jakości obrazu. O co więc chodzi? A no o to, że klienci są stale atakowani skrótami i hasłami, ale producenci nie przykładają wagi do edukacji, pokazującej jakie korzyści płyną z zastosowania tych technologii.

Stąd też apel NPD to firm, aby te nie tylko chwaliły się obecnością nowych rozwiązań, ale i tłumaczyły jej zasadność. „Aby zapewnić sobie sukces rynkowy, producenci TV muszą skoncentrować się nie tylko na poprawianiu funkcjonalności, ale też zwiększaniu świadomości klientów na te tematy” – mówi Riddhi Patel z NPD.

Oczywiście inna kwestią pozostaje fakt, że telewizory wyposażone w te najnowsze technologie przeważnie nie są dostępne w ogólnie rozumianych „przystępnych” cenach. Z tym jednak – przynajmniej na razie – nic nie można zrobić.

NPD TV cechy wykres

Źródło: NPD, HDTV Test, CNN

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Gładziu
  4
  Sprzedawałem telewizory ładnych parę lat. Najważniejsze dla klienta jest to, co mu wciśnie sprzedawca :)
  Oczywiście na takim portalu zaraz się pojawi kilkadziesiąt głosów, że się czyta miesiącami fora, porównuje dane, ogląda i maca w setkach sklepów, ale to jest tylko mały ułamek kupujących. Nawet ci, którzy kupują przez sieć w celu zaoszczędzenia najpierw idą do sieciówki rtv pooglądać, a tam im się wciska to, co w danej chwili schodzi. Więc zasugerowany kupi to co mu doradzono w oczekiwanym przedziale cenowym.
  • avatar
   dziks
   4
   Dźwięk jest ważny, ale z płaskiego tv nic przyzwoitego nie zabrzmi. Należy nastawić się na osobny zestaw audio hi-fi, a tu widzę, że sound quality stoi na 2. miejscu w ankiecie NPD! :/
   • avatar
    Radical
    3
    Jak masz kino domowe czytaj amplituner i kolumny a nie plastikowe zabaweczki to wszystko podlaczasz wlasnie pod amplituner ktory ma zwykle 4 zlacza hdmi i pelny arsenal innych anologowych i cyfrowych wejsc. Nastepnie podpinasz do tego tv jednym kablem hdmi.
    • avatar
     kitamo
     2
     no jak - przecierz wszyscy chca zakrzywione matryce :D
     • avatar
      Rysiu0192
      2
      Szczerze to jak by były telewizory i monitory OLED do 30cali w przystępnej cenie to bym na taki wymienił.
      • avatar
       JimmyS
       2
       Ciekawy artykuł. A te wyniki NPD to były w jakiejś grupie wiekowej albo w jakimś konkretnym Państwie przeprowadzane?
       Jakość dźwięku przy 2 x 10W (zazwyczaj) to chyba lekka przesada. Ja jak patrzyłem tydzień na różne modele to tylko pod kątem ceny i jakości obrazu. Jak zauważyłem ludzie > 30 lat których faktycznie stać na telewizory droższa patrzą chyba raczej na wygląd, przekątną i producenta.
       • avatar
        14r33k
        1
        Dla mnie najważniejsze są porty, w które wyposażony jest telewizor. Absolutne minimum to 3x HDMI + VGA.
        • avatar
         Marucins
         -2
         W obecnych czasach szkoda kasy na zakup TV.
         Chyba że jest się ofiarą losu, czyt. konsolowcem.
         :)

         Z TV będzie tak jak z płytami. Standard powoli zacznie wymierać a treść oferowana będzie coraz bardziej nędzna. Wszyscy znaczący gracze przeniosą się do sieci.
         • avatar
          Sancho
          0
          Wydaje mi się że warto rozejrzeć się za tv z większą ilością złączy HDMI / wejść optycznych i pozostałych. Ubogie wyposażenie w moim TV jest trochę kłopotliwe gdy trzeba podłączyć kino domowe 2x ps3 / ps4
          • avatar
           d i l
           0
           Jak patrzę na to zdjęcie, to chyba jednak polska czcionka :P
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            4k i małe zainteresowanie?

            Bo jakby zrobili od razu to, co było planowane, lub to czego oczekiwano, to by nie było problemu czy "4k" jest lepsze.
            • avatar
             JAZ99
             0
             Liczy się rozmiar. ;)
             Powyżej 84" telewizor nie zmieści się na klatce schodowej i nie wniesiesz go do mieszkania. Dla tych co mieszkają w domkach, liczy się wysokość, bo powyżej 190cm nie przejdzie przez drzwi i trzeba będzie rozbierać ścianę.