Komputery

Wydajna karta graficzna to podstawa dobrego systemu VR - pokaz NVIDIA

przeczytasz w 4 min.

NVIDIA pokazała nam co jest ważne w wirtualnej rzeczywistości. I nie są to tylko gogle. Równorzędną rolę odgrywa wydajne GPU

VR Everest

Rzeczywistość wirtualna jest jednym z gorących haseł 2016 roku. Gdy mówimy o VR często ograniczamy się do dyskusji o goglach, ich wygodzie noszenia, komforcie jaki daje rozdzielczość zainstalowanych paneli. To ważny aspekt VR, nie można jednak zapomnieć, że VR, który potrafi nas otoczyć i zapewnić prawie realistyczne doznania, nie miałby sensu gdyby nie wydajne karty graficzne. Nic zatem dziwnego, że mówiąc VR bardzo często mówi się NVIDIA.

NVIDIA przez wiele lat konkurowała z AMD, a jej produktowe premiery przeplatały się z premierami konkurencji. NVIDIA już od dłuższego czasu notowała sporą przewagę nad AMD, jednak ostatnie półtora roku doprowadziło do kompletnej dominacji NVIDII w segmencie zewnętrznych układów GPU.

Zapowiedzi końca pecetów. Kto z nas nie pamięta tych mocnych słów, w które NVIDIA nie wierzyła i konsekwentnie rozwijała swoje produkty. Jutrzenka konsumenckich technologii VR pokazuje, że była to dobra decyzja, bo sercem systemu VR jest wydajny komputer, z wydajną kartą graficzną. Istotna jest zresztą nie tylko wydajność, ale również sposób w jaki karta graficzna komunikuje się z goglami.

Każda bowiem klatka opóźnienia wprowadzana przez GPU, bądź to sam system operacyjny, może zaowocować znacznym zmniejszeniem realizmu doznań podczas korzystania z VR.

System VR NVIDIA i Oculus

System VR NVIDIA i HTC Vive

Przez ostatnie lata emocjonowaliśmy się rozwojem gogli VR. Powstało wiele konstrukcji, najwięcej mówiło się o Oculusie, potem dołączyły HTC Vive (moim zdaniem wygodniejsze niż konkurent), nie można też zapomnieć o Playstation VR, a także wykorzystujących smartfony rozwiązaniach typu Samsung Gear VR.

Elementy VR

Budując system, który udźwignie VR koszt gogli to jeden z najważniejszych składników. Już wiemy, że Oculus wycenia swój produkt na około 3000 zł, a HTC Vive może być jeszcze droższy. Trzeba jednak zarezerwować również fundusze na komputer, a najważniejszym jego elementem będzie karta graficzna.

NVIDIA ogłosiła w tym roku program GeForce GTX VR Ready, w ramach którego sugerowane są wymagane dla dobrego VR karty graficzne. Należą do nich obecnie GeForce GTX 970, GTX 980, GTX 980 Ti oraz TITAN X. Jak widać, minimum oznacza wydatek około 1500 złotych na GPU. Inną opcją jest zakup zgodnych z VR notebooków.

NVIDIA GPU obudowa
Rozmiary kart graficznych dla pecetów od dłuższego już czasu nie ulegają większym zmianom. Za to ogólne gabaryty bardzo wydajnego peceta stopniowo się zmniejszają

Można oczywiście spekulować, czy potrzebny nam aż tak wydajny sprzęt. W przypadku zwykłych gier możemy pogodzić się z chwilowym spadkiem wydajności, a nawet zaakceptujemy rozgrywkę przy niższej liczbie detali.

Za to wchodząc w świat VR nie możemy pozwolić sobie na takie niedociągnięcia. Mówi się, że pełnię realizmu osiągniemy dopiero przy obrazie typu 7K lub 8K. Jednak równie istotna jest płynność generowanego obrazu i brak defektów, które wprowadza smużenie czy opóźnienia. W świecie VR nie mamy punktu odniesienia tak jak przy zwykłej grze, gdzie możemy na chwilę oderwać wzrok od ekranu.

Poniższa ilustracja pokazuje różnice w wymaganej od GPU wydajności dla gier PC i VR.

Twórcy gogli mogą zadbać o komfort izolacji od otoczenia, co jest podstawą VR. Dobra optyka, wygodne słuchawki, nie pałętające się kable, brak spoconych oczu i ostre widzenie, to również ich domena. Co do tego dokłada NVIDIA w ramach Gameworks VR widać na poniższej ilustracji.

NVIDIA GameWorks VR

Dlaczego NVIDIA tak mocno angażuje się VR? Odpowiedź jest prosta. To technologia, która będzie obecna wszędzie, począwszy od świata gier, poprzez branże projektowe, sztukę, sport, handel, a skończywszy na nauce i edukacji.

Mówi się, że istnieje jedna branża, której akceptacja wpływa na powodzenie danej technologii. Tak się stało, VR doceniają również deweloperzy, a lista aplikacji wykorzystujących VR szybko rośnie. I nie są to jedynie mało ciekawe dema, ale interesujące propozycje.

By podkreślić znacznie dobrego VR i pokazać jaki jest obecny status rozwoju technologii, NVIDIA zorganizowała europejskie pokazy technologii. Kilka dni temu zawitały one do Polski. Choć był to już mój kolejny kontakt z VR, to większość prezentowanych dem była nowa. Wszystkie stanowiska (było ich 4) napędzały komputery wyposażone w GeForce TITAN X.

NVIDIA i gogle Oculus

Najbardziej spektakularne było demo Everest. Pozwalało nam poczuć się jak himalaista, który zdobywa najwyższy szczyt Ziemi. Wiadomo, to nie to samo co zmaganie się z mrozem i ograniczeniami organizmu, za to nie było ryzykowania życiem.


Wszyscy chcieli przejść po kładce nad przepaścią. Przyzwyczajenia z normalnego świata przenoszą się w VR

Przy tej okazji warto podkreślić, że technologia VR (moim zdaniem) to doskonały test na to, jak postrzegamy nasze otoczenie. Daje odpowiedź na pytania, czy bodźce wzrokowe przeważają nad pozostałymi i jak bardzo skupiamy się nad analizą tego co widzimy.

W demie Everest trzeba było przejść po kładce nad przepaścią, wspiąć się po drabince - nie wszyscy poradzili sobie z tym śpiewająco. Były chwile strachu, paniki, a nawet gwałtowny kontakt ze ścianą. Jednego z kolegów przestraszyło Zombie w innej prezentacji.

VR NVIDIA Oculus na siedząco

Oprócz doświadczeń z HTC Vive, które pozwala na poruszanie się w niewielkiej przestrzeni, był również czas na zabawę z Oculusem. Kilka gier, z których część będzie dołączona do tych gogli, pozwalało nam postrzelać, zagrać w hokeja (choć na siedząco wydaje się to dziwne) i pobiegać w namiastce gry Tomb Raider.

VR demo VR demo 2

Osoba, która nie miała do czynienia z prawdziwym VR, może zbyć te obawy śmiechem. Trzeba jednak uzmysłowić sobie, że VR to nie to samo co 3D. W trójwymiarowych filmach narzucany jest nam sposób widzenia, widzimy też otoczenie, w VR zanurzamy się w przestrzennym świecie, a kontakt z otoczeniem jest ograniczony do minimum.

W 3D nacisk na wydajność podsystemu wyświetlania nie jest tak kluczowy jak w VR, choć pewne normy i w 3D muszą być spełnione. Dlatego NVIDIA tak mocno podkreśla swoją rolę i robi to słusznie.

VR i dźwięk
Dźwięk też gra rolę, choć w tym przypadku to najmniej eksponowany element

Moje dotychczasowe doświadczenia mówią mi jedno. Nie muszę obawiać się tego, że karta graficzna okaże się słabym ogniwem, aczkolwiek wymagania będą z pewnością rosły. Bardziej obawiam się tego jak gogle VR będą się sprawowały przy dłuższym korzystaniu. A to pokaże przyszłość.

Źródło: NVIDIA, Inf. własna, fot. Karol Żebruń

Komentarze

36
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  pietrov
  4
  gtx970 może i wyświetla 4k w 90fps ale w grach do 2005r :D
  • avatar
   Konto usunięte
   2
   Ja bym spróbował;)
   • avatar
    HoseArkadioMorales
    2
    Ja próbowałem na telefonie który się wkłada w te gogle i było wypas jakbym tam był :)
    • avatar
     Konto usunięte
     1
     Może jak stanieje do ok 1000zł to będę mógł sobie na taki wynalazek pozwolić...
     • avatar
      welll1
      1
      Jak macie w miarę dobry telefon kupcie sobie Carboard 2 albo jakiegoś VR-Box czy to na App Store czy Google Play "jurassic vr" albo jakiś 'roller coaster vr".
      Dużo tańsza zabawa i aktualnie lepsze doznania ;)
      • avatar
       Konto usunięte
       1
       Z tematem VR oprócz wydajności CPU, GPU, rozdzielczości monitorka wiąże się też szereg innych spraw. Moim zdaniem warto posłuchać ludzi którzy mieli autentyczną styczność z goglami VR i nie byli słupem ogłoszeniowym, tylko mówią jak jest:
       https://youtu.be/zdhnRO-cjPo?t=47m15s
       • avatar
        darkowal
        0
        PS VR jest tańsze i lepsze do gry Ace Cmbat 7 z silnikiem Unity Unreal Engine z VR to jest najnowsza reowlucja gier VR pod konsole Playstation.
        • avatar
         Balrogos
         -3
         Tylko na co az 90fps
         • avatar
          eninede
          -5
          zastanawiam się dlaczego te VR wymagają tak wielkiej wydajności. na jednym z obrazków pokazana jest rozdzielczość rozbita na 2 wyświetlacze. jest to 2x1680:1512 - czyli troche więcej niż FHD i mylnie napisane jest ze rozdzielczość wynosi 3024:1680 bo obraz po prostu jest klonowany na 2 lcd - a w trybie klonowania zapotrzebowanie na takt procesora się nie zmienia bo klatka jest renderowana tylko raz
          • avatar
           musslik
           -11
           Badziewie, jak filmy 3D...
           • avatar
            Kynareth
            0
            VR jest fajne, ale dopiero w drugiej połowie tego roku gdy wyjdą nowe GPU od AMD i Nvidii, ceny odpowiednich układów graficznych zejdą do poziomu akceptowalnego.
            Niestety cena Oculus Rifta jest za wysoka. HTC Vive raczej wiele tańszy nie będzie, a gorsze części raczej nie wchodzą w grę do dłuższego użytkowania.
            Trzeba poczekać aż gogle do PC stanieją do akceptowalnych poziomów, a póki co cieszyć się VR ze smartfona.
            • avatar
             hasati
             0
             Jakie 7x Większe ? Nie ma jak porównać konsolowe 30 fps do 90 fps. Tak naprawdę wychodzi 180 MP/S vs 450 MP/S :)
             • avatar
              robert26011988
              0
              Jak dla mnie dobra opcja żeby obejrzeć film 3D albo interaktywny ale nie do grania...
              • avatar
               Konto usunięte
               0
               Nie wiem kto popełnił błąd, czy autor artykułu, czy twórcy algorytmów dla VR podając wymaganą rozdz. 3024x1680, ponieważ natura wyposażyła człowieka w dwa RÓWNOLEGLE położone względem siebie "sensory", więc wystarczy:
               1) wygenerować jeden ciut szerszy obraz X np. 2020x1080
               2) transmitować odpowiednie segmenty obrazu X o rozdzielczości np. Xlewy: (od 0 do 1920) x 1080 i Xprawy: (od 100 do 2020) x 1080
               Resztę załatwi nasz mózg (2D -> 3D).
               Kto się uczył m.in. o segmentacji RAM, ten wie o co chodzi ...


               • avatar
                Konto usunięte
                0
                LOL, jak zwykle cebulaki nie zawiodły w komentarzach. Żaden nawet nigdy nie stał obok sprzętu VR i stękają, bo ich nie stać. xD Choć z USD za +4,1zł faktycznie macie powody do spinania pośladów.

                VR nawet nie ma co porównywać do TV3d. To zupełnie inna liga. TV3d przy VR wyglądą jak tani żart.

                W Europie VR wolno się rozkręce, ale w USA już od ponad roku jest na to boom. Projektowane są narządzia komercyjne opierająca się na VR i AR, a popularnych sieciach rastauracji są kąciki VR dla dzieci, etc.
                • avatar
                 tommo1982
                 0
                 Miałem okazję skorzystać dziś z HTC Vive. Rzeczywiście nie ma to nic wspólnego z 3D. Wrażenia są dużo lepsze. To co widziałem zostawia 3D daleko w tyle. Tonie się w wirtualnym świecie. Gdyby nie niebieska siatka mówiąca gdzie są ściany wszedłbym na nie. Traci się kontakt z tym co otacza a skupia zupełnie na wrażeniach z gogli. Wystarczyło jak umieścili mnie na półce skalnej, wysoko w górach. Skacz, mówili, a tu nogi nie chciały słuchać. Macałem stopą czy rzeczywiście tam jest podłoga.

                 Miałem styczność tylko z HTC Vive, ale nie wyobrażam sobie użytkowania gogli VR bez tych dwóch kontrolerów. Sprawiają, że naprawdę czuje się kontakt z wirtualną rzeczywistością :)