Karty graficzne

Specyfikacja kart GeForce RTX 3000 - czy warto wierzyć w przecieki o rdzeniach Ampere?

przeczytasz w 1 min.

Kolejne przecieki na horyzoncie! Nvidia rzekomo przygotowuje dwa układy graficzne z generacji Ampere. No właśnie, rzekomo - do takich plotek należy podchodzić z ograniczonym zaufaniem.

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że Nvidia przygotowuje się do premiery kart graficznych z generacji Ampere. Ostatnio, wśród mało wiarygodnych plotek i przecieków, pojawiły się informacje o specyfikacji dwóch układów graficznych, które mają trafić do pierwszych modeli z serii GeForce RTX 3000.

Nvidia GeForce RTX 3000 – specyfikacja pierwszych kart graficznych

Nowe procesory graficzne mają być produkowane przez TSMC w 7-nanometrowej litografii. Jeżeli wierzyć przeciekom, na początek powinniśmy się spodziewać dwóch wydajniejszych układów.

Nvidia Ampere GA103

Ampere GA103 ma składać się z 60 bloków SM, co przełożyłoby się na 3840 procesorów strumieniowych. Oprócz tego zastosowano w nim dziesięć kontrolerów VRAM, które mają obsługiwać 10 lub nawet 20 GB pamięci GDDR6 320-bit.

Nvidia Ampere GA104

Niżej uplasuje się układ Ampere GA104 z 48 blokami SM (3072 procesory strumieniowe). Karty z takim rdzeniem miałyby dysponować 8 lub 16 GB pamięci GDDR6 256-bit.

Nowe układy wykorzystują magistralę PCI-Express 4.0 i pozwalają na tworzenie konfiguracji Multi GPU przez NVLink. Wprowadzenie nowej architektury i niższej litografii powinno poskutkować znacznym wzrostem wydajności i efektywności energetycznej.

Czy warto wierzyć w przecieki o kartach Nvidia Ampere?

Karty graficzne Nvidia Ampere to nośny temat, więc serwisy branżowe będą chciały wybić się na publikowaniu plotek o nowych konstrukcjach. Problem jednak w tym, że zwykle nie są one w żaden sposób potwierdzone i nie są specjalnie wiarygodne.

Pierwsze wiarygodne informacje o architekturze Ampere powinniśmy poznać pod koniec marca na konferencji Nvidia GPU Technology Conference 2020. Do tego czasu sugerowalibyśmy podchodzić do przecieków z ograniczonym zaufaniem.

Źródło: Twitter KittyCorgi, kopite7kimi

Warto zobaczyć również:

Komentarze

27
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  bodziokrak
  5
  Sprawdziłem kurteczkę pana Jensen Huanga, nie będę pisał nazwy firmy, przypuszczalnie włoska bo sklep mieści się w Rzymie (nie wiem czy internetowy czy też stacjonarny), cena 3980 dolarów. Teraz wiecie czemu tyle się płaci za te karty. Trzeba założyć że ma ich kilka bo raczej co prezentacja nie zakłada tej samej.
  • avatar
   BariGT
   4
   GA103 i 104 to bedzie 3080 i 3070? - wszystko zależy od ceny. Jesli chłopaki popłyną z cenami tak jak z Turingiem i nie bedzie konkurencj to zwyczajnie każdy ich oleje i kupi konsole. Jeśli nowe kart beda w rozsadnych cenach to Turingi beda za grosze.
   • avatar
    Kapitan Nocz
    3
    gorzej raczej nie będzie z ramem, nv link był by super, renderery gpu czekają na tą opcję i się doczekać nie mogą.
    • avatar
     emil2424
     3
     Karty z serii GTX/RTX są głównie przeznaczone dla zwykłych konsumentów i taka ilość vRAM jak 16 czy nawet 20 GB są totalnie śmieszne nawet dla 8K. Tylko by zawyży cenę bez wzrostu wydajności i zabiły serię profesjonalnych GPU. FAKE !
     Może, może...RTX 3080 TI dostanie 16 GB i to był by max ale nie 3070.
     • avatar
      AUTO6
      0
      Szkoda, że o 3080Ti nic w tych przeciekach nie ma.
      • avatar
       LuckyNumber888
       -2
       Spodziewałem się 20GB, bo już niedługo wyjdą nowe konsole i co oczywiste wymagania odnośnie VRAM będą dużo większe. Dzięki SDD specjalnie zaprojektowanemu pod gry (sprzętowa dekompresja danych, przez co dane do GPU i CPU trafiają bez opóźnień i można wykorzystać pełną prędkość dysku SDD) w nowych konsolach developerzy zaczną pakować gigantyczne ilości tekstur. Filmik Digital Foundry pokazał podobne rozwiązanie na profesjonalnej karcie AMD to dzięki wbudowanemu SDD ta karta była w stanie operować na paczce tekstur powyżej 20GB (obraz był płynny), podczas gdy na karcie Nv był slideshow z uwagi na brak pamięci.
       • avatar
        Torrentowy Pirat
        -16
        Do koparek w sam raz.

        A pan skóra to z wiekiem coraz młodszy się robi :D
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         już po grafikach widzę że ampere będzie mega drogie, dużo droższe niż obecne RTX 2080 cośtam.