Karty graficzne

Karty Nvidia Pascal - produkcja w 16 nm z pamięciami HBM2

Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
34 komentarze Dyskutuj z nami

Nowe rozwiązania technologiczne w kartach Nvidia Pascal zapowiadają się wprost rewelacyjnie.

Nvidia Pascal - moduł z pamięciami 3D Memory

Wszyscy wyczekujemy nowych kart graficznych Nvidii z generacji Pascal. Co wprowadzi nowa architektura i czego możemy spodziewać się po akceleratorach?

Niedawno pojawiły się plotki, jakoby wytwarzaniem procesorów graficznych Pascal miał zająć się koncern Samsung. Ostatecznie informacje te zostały zdementowane i za produkcję nadal będzie odpowiedzialna firma TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company) – w tym przypadku postawiono jednak na proces technologiczny 16 nm typu FinFET lub 3D, co pozwoli dwukrotnie zwiększyć gęstość upakowania tranzystorów względem obecnej technologii 28 nm HP HKMG.

Topowe karty graficzne mają bazować na układzie Pascal GP100, który będzie składać się z co najmniej 17 mld tranzystorów – dla porównania, Maxwell GM200 z GeForce'a GTX 980 Ti wykorzystuje 8 mld tranzystorów, a Fiji z Radeona R9 Fury X niecałe 9 mld tranzystorów. Różnica jest więc kolosalna.

Nvidia Volta - moc obliczeniowa

Wiadomo też, że karty graficzne z generacji Pascal będą wykorzystywać pamięć HBM 2. generacji (3D Memory) – podobno zaoferuje ona dwukrotnie wyższą przepustowość względem modułów HBM 1. generacji stosowanych już teraz w kartach konkurencji. Mówi się też o zwiększeniu pojemności pamięci do 16 GB, a w przypadku profesjonalnych akceleratorów Quadro i Tesla nawet do 32 GB. Pytanie jak mają się do tego ostatnie wieści o utrudnionym dostępie do pamięci HBM.

Nvidia Volta - wydajność

Ostatnia z nowości to łącze NVLink, które oferuje większą przepustowość w komunikacji połączonych procesorów graficznych, niż obecnie wykorzystywana magistrala PCI-Express. Rozwiązanie to pozwoli osiągnąć jeszcze wyższą wydajność w wymagających obliczeniach.

Więcej informacji o architekturze Pascal powinniśmy poznać podczas konferencji GPU Technology Conference – ta odbędzie się już jutro w Japonii.

Źródło: Sweclockers, Nvidia

Komentarze

34
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  WEXEL
  Pamiętajcie...co było z Fermi... za dużo na raz nowości i moim zdaniem nie był to udany produkt...zanim to dopracują to będą kolejne wersje ...i miną kolejne lata.
  Ale jak dopracują tak jak obecnie...to może coś fajnego z tego wyjść.
  Nie zachwycajmy się slajdami...rzeczywistość pokaże jak to wyjdzie w praniu.
  3
 • avatar
  Foxy the Pirate
  17 mln
  2
 • avatar
  endrju_82
  Moim zdaniem to będzie cios "fatality" dla AMD ;-)
  1
 • avatar
  meredirh
  NVLink wyprze PCIE? Chodzi mi to, czy do Pascala trzeba będzie zmieniać Mobo na taką, która ma to złącze?
  1
 • avatar
  Konto usunięte
  17 mld a nie milionow
  1
 • avatar
  ALEKS_D_RAVEN
  Będzie się działo. Jestem tylko ciekaw czy AMD w ogóle ma jakieś zyski z tego poza pierwszeństwem w zamówieniu.
 • avatar
  Lightning
  "Pytanie jak mają się do tego ostatnie wieści o utrudnionym dostępie do pamięci HBM" to właśnie te pamięci w wersji 2.0 ma produkować Samsung i mają one zadebiutować w nowych kartach Nvidii.

  "Niedawno pojawiły się plotki, jakoby wytwarzaniem procesorów graficznych Pascal miał zająć się koncern Samsung" skoro samsung odpowiada za produkcję małych, energooszczędnych rdzeni to na logikę jak miałby się nagle przestawić na potężne układy GP100?
 • avatar
  Maxdamage
  I co z tego jak nadal skazani będziemy na porty z konsol, które będą wyglądały i chodziły jak gówno nawet na najlepszym sprzęcie?


  Ścierwo typu batman, którego , gdyby go dobrze zoptymalizować , to jeden 980 mógłby renderować 2 gry na raz.


 • avatar
  mjwhite
  Brak odpowiedzi na najważniejsze pytanie.

  KIEDY?
 • avatar
  dziks
  w koncu jakis powod, zeby upgradewac mojego 4-ro letniego PCta. Czekam na premiere mid-endowych Pascali.
 • avatar
  secior1989
  Wszystko pieknie ladnie sie przedstawia. Lecz znajac Nvidie cena karty ze sredniego segmentu bedzie kosztować pewnie ze 3k jak nie lepiej:)
 • avatar
  apuk666
  No no, to trzeba czekać na konkrety.