Karty graficzne

Nikt na nią nie czekał, ale jest - pierwsza karta graficzna Nvidii pod PCI-Express 4.0

przeczytasz w 1 min.

Ciągle czekamy na premierę kart graficznych Nvidia GeForce RTX 3000. W międzyczasie producent postanowił nas zaskoczyć i… wydał kartę GeForce MX450 – to mobilny układ, który znajdzie zastosowanie w nowych laptopach.

Premiera GeForce MX450 – karta dla nowych laptopów

GeForce MX450 bazuje na układzie graficznym Turing TU117 z  896 jednostkami CUDA. Ciekawostką jest jednak konfiguracja pamięci VRAM, bo karta występuje w dwóch wariantach – z 2 GB pamięci GDDR5 64-bit oraz 2 GB pamięci GDDR6 64-bit.

To jednak nie koniec rewelacji. GeForce MX450 komunikuje się z komputerem za pomocą magistrali PCI-Express 4.0 (to pierwszy konsumencki układ w ofercie Nvidii ze wsparciem dla PCIe 4.0).

Producent nie pochwalił się osiągami karty. Wiemy jedynie, że ma ona oferować „wyższą wydajność niż poprzedni model GeForce MX350, zapewniając szybszą edycję zdjęć i wideo oraz wsparcie dla gier” (ten plasował się w niższym segmencie samodzielnych kart graficznych).

Kiedy laptopy z kartą GeForce MX450?

Według informacji Nvidii, pierwsze laptopy z kartą GeForce MX450 mają pojawić się w październiku u wiodących producentów sprzętu.

Nie jest tajemnicą, że głównie będą to konstrukcje napędzane procesorami Intel Tiger Lake. Mobilne jednostki wprowadzają m.in. wsparcie dla magistrali PCI-Express 4.0, więc producenci najpewniej nawiązali współpracę z okazji premiery sprzętu.

Źródło: Nvidia, NotebookCheck, TechPowerUp

Zobacz więcej o kartach graficznych:

Komentarze

22
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  BariGT
  21
  Szyna 64bit powinna być zakazana już w w Konwencji Genewskiej...
  • avatar
   papuas
   13
   "karta występuje w dwóch wariantach – z 2 GB pamięci GDDR6 64-bit oraz 2 GB pamięci GDDR6 64-bit" - jak dla mnie to jedna wersja. :)
   • avatar
    Konto usunięte
    8
    Żadna z mobilnych kart graficznych nie jest w stanie w pełni wykorzystać łącza PCIe 3.0.
    • avatar
     Silver
     2
     Co po lepszej komunikacji jak układ ten ledwie ułamek dostępnej przepustowości obsłuży, bo ma na tyle słabą moc. PCIe i tak jest kompatybilne wstecz stąd nawet jak cała platforma będzie pod 4.0 karta nie jest żadnym wąskim gardłem. Ot przyprawianie trupa, że coś niby jest lepiej. Dopiero Ampere jest generacją zielonych,gdzie czwarta wersja jest użytkowana natomiast mimo to nie ma potwierdzenia, że za sprawą szybszego terminalu rozwinie dodatkowo skrzydła.
     • avatar
      rrrrrr
      2
      PCI-E 4.0 potrzebne tej karcie jak świni niebo.

      Nawet przy 5700XT róznica między PCI-E 2.0 i 4.0 wynosi 2%...
      • avatar
       awesome1337
       -3
       żeby szyna była szersza niż 64bit to musieli by wrzucić więcej pamięci bo jeżeli dobrze pamiętam max na jedną kość dla gddr 5 i 6 to 32bit
       a pewnie miejsce jest ograniczone
       • avatar
        mutissj
        0
        Czyli jak rozumiem grafika zamiast pracy w trybie X4 3.0 będzie pracować w trybie X2 4.0 ... żeby linie w cpu zaoszczędzić
        • avatar
         htm72
         0
         Przeciez Pcie 4.0 nie jest dla kart graficznych