Płyty główne

NVIDIA SLI wraca na platformę AMD

przeczytasz w 2 min.

Według nowych, na razie jeszcze nieoficjalnych informacji, płyty główne z nowymi chipsetami AMD z serii 990 będą umożliwiały połączenie kart graficznych NVIDII w technologii SLI.

Dotychczas największym minusem płyt głównych pod procesory AMD, które zostały wyposażone w chipsety także od tego producenta, był brak możliwości łączenia kart graficznych NVIDII w trybie SLI. Co prawda jeszcze za czasów podstawki AM2+, poszczególni producenci mieli w ofercie konstrukcje wykorzystujące układy nForce, ale już od jakiegoś czasu gigant z Santa Clara zaprzestał produkcji chipsetów. Aby SLI mogło zaistnieć na platformie AMD konieczne byłoby więc udzielenie przez NVIDIĘ licencji swojemu największemu konkurentowi. Według nieoficjalnych informacji, i to wcale nie jest Prima Aprilisowy żart, może się tak niedługo stać.

Warto przeczytać:
AM3 zgodne z procesorami dla AM3+?
 Płyty dla Sandy Bridge jednak z obsługą SLI

Wraz z premierą procesorów AMD Bulldozer swoją premierę mają mieć chipsety AMD z serii 900 i wykorzystujące je płyty. Co prawda w ofercie pierwszych producentów pojawiają się modele płyt z podstawką AM3+, ale jak na razie są one oparte o układy ze starszych serii 800 i 700.

Do sieci trafił slajd, najprawdopodobniej z prezentacji AMD, na którym widnieje informacja o obsłudze technologii SLI przez dwa topowe mostki północne - 990FX i 990X. Płyty z pierwszym z nich umożliwiały będą łączenie dwóch i trzech kart (2-way i 3-way SLI), a natomiast z drugim - dwóch. Według wcześniejszych informacji dotyczących mostków AMD z serii 900, modele płyt głównych z układem 990X obsłużą SLI w konfiguracji x8, x8, natomiast z 990FX w konfiguracji x16, x16 lub x16, x8, x8.

Niestety topowe konstrukcje pod Bulldozery nie będą mogły być wyposażone w mostek NF200, umożliwiający zwiększenie liczby linii PCI-Express, a przez to obsłużenie nawet trybu 4-way SLI. Najprawdopodobniej zaistniałą sytuacja jest spowodowana wyrażeniem zgody NVIDII na sprzedanie swoich patentów AMD - podobnie zresztą jak miało to miejsce przy płytach z podstawką LGA 1155 i chipsetami P67 od Intela.
 


Warto zaznaczyć, że w sieci już od jakiegoś czasu krążą opisy jak „oszukać” sterowniki ForceWare, by na płytach wyposażonych w chipsety AMD 700 i 800 uruchomić SLI. Co ważne, skalowanie takiej konfiguracji nie ustępuje tym z pełnoprawną obsługą SLI. Dla zainteresowanych tym tematem polecamy poświęcony temu problemowi, specjalny artykuł na rumuńskim portalu lab501 (link prowadzi do wersji przetłumaczonej na język polski przez Google Translate).

Źródło: vr-zone.com
 

Polecamy artykuły:  
Muzyka - z YouTube, MP3, do pobrania i na życzenie
Google Chrome - 20 świetnych wtyczek
Nvidia 3D Vision Surround - 3D na trzech monitorach

Komentarze

49
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  to teraz będzie zielone w czerwonym :(
  • avatar
   hideo
   0
   nawet jeżeli to nie jest prima aprilisowy żart, to z doświadczenia nie polecam łączyć grafy nvidii z chipsetem amd, polecam chipset amd+grafę amd, będzie na pewno stabilniej (o czym już się przekonałem), a tym bardziej nie polecam chipsetów nvidii dla amd, chcesz nvidię? kup intela, chcesz amd? kup cały komp na amd :)
   • avatar
    hynio
    0
    ciekawe czy w kompie będzie integra AMD to czy psyhx będzie działać?
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Prima Aprilis?
     • avatar
      Dudi4Fr
      0
      Prima Aprilis albo Nvidia jest w dołku...
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       No właśnie, ciekawe czy to fake, oby nie.
       • avatar
        Marked
        0
        Wiadomo że to prima aprilis :)
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Ludzie, 364 dni (przestępczy, przepraszam przestępny 365 dni) w roku macie prymaprylis więc w ten dzień jak najbardziej informacje powinny być rzetelne i prawdziwe ;P
         • avatar
          kasek_mdc
          0
          News ze źródła jest jeszcze z wczoraj :)
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           To pewnie nie fake. I tak można połączyć 2 GeForce w SLI przy procku AMD, więc teraz będzie to oficjalne i przynajmniej firmy coś zarobią. Po wpadce z GeForcem 590, pewnie chcą częściowo odzyskiwać reputację.
           • avatar
            kasek_mdc
            0
            Podejrzewam, że to nie jest żart primaaprilisowy tylko zwykła plotka (data ze strony "Thursday, March 31 2011 8:45 pm").
            • avatar
             Macieyerk
             0
             AMD+Geforce SLI nie widzę w tym problemu (kolejna głupota typu ograniczenia proca!?),mam nadzieje ,że to prawda a nie prima aprilisowy żart.
             • avatar
              Monos23
              0
              obstawiam ze prima aprilis :)
              • avatar
               Konto usunięte
               0
               Na Prima Aprilis Redakcja mogła dać newsa o tytule "W końcu wprowadzimy długo wyczekiwaną edycję postuw"!