Procesory

Nvidia Tegra 3: wydajny i energooszczędny Kal-El z 5 rdzeniami

przeczytasz w 2 min.

Firma Nvidia podała dziś wiele informacji na temat mobilnych procesorów Tegra 3, znanych też pod nazwą Kal-El, których premiera zbliża się wielkimi krokami. Nowa generacja układów tej amerykańskiej firmy, która według dostarczonych danych ma być znacznie wydajniejsza i pobierać dużo mniej energii niż poprzednia, w urządzeniach zadebiutować może już za kilka miesięcy.

Nvidia Tegra 3 wykorzystuje nową technologię, polegającą na zmiennym i symetrycznym przetwarzaniu wielowątkowym, czyli vSMP. Technologia ta zakłada wykorzystanie piątego rdzenia w procesorze centralnym, zaprojektowanego tak, by zużywać jak najmniej energii i wykonującego niewymagających wysokiej częstotliwości pracy zadań. Tzw. „rdzeń towarzyszący” obsługuje zatem m.in. tryb aktywnego oczekiwania i niektóre funkcje multimedialne.

Poza znacznym zmniejszeniem poboru energii, a co za tym idzie dłuższym czasem pracy na akumulatorze, technologia vSMP gwarantuje też szybsze działanie wymagających aplikacji i wczytywanie stron internetowych, szybszą wielozadaniowość oraz możliwość odtwarzania gier w wyższej jakości.

Nvidia Tegra 3 - układ pięciu rdzeni
Układ pięciu rdzeni

Procesor Kal-El to przede wszystkim jednak architektura czterech rdzeni głównych, której w wielu przypadkach pobór energii jest znacznie niższy niż w przypadku poprzedniego układu, dwurdzeniowej Tegra 2. Należy zauważyć także, że procesor ten działa metodą agresywnego odcinania zasilania, polegającą na włączaniu i wyłączaniu poszczególnych rdzeni w zależności od obciążenia pracą. Każdy z rdzeni to ARM Cortex A9 (4x 1GHz, 1x 500 MHz).

Skąd jednak w ogóle pomysł z piątym rdzeniem? Otóż przeprowadzone zostały badania, z których wynikło, że przez blisko 80 % czasu, nasze urządzenia mobilne znajdują się w stanie czuwania, a tylko przez pozostałe 20 % wykonujemy bardziej „zasobożerne” czynności jak przeglądanie internetu czy granie. Przerzucenie większości procesów na pobierający mniej energii rdzeń powoduje dużo mniejsze zużycie akumulatora. Gdy natomiast użytkownik zaczyna potrzebować dodatkowej mocy, system automatycznie odblokowuje kolejne rdzenie zapewniając odpowiednią wydajność.

Nvidia Tegra 3 - oszczędność energii
Bardzo duża oszczędność energii

Według przeprowadzonych testów i benchmarków, nowy procesor Nvidia Tegra 3 zapewnia ogromną, nawet kilka razy lepszą wydajność niż konkurencyjne układy (co zobaczyć można na grafikach poniżej).  

Procesor Nvidia Tegra 3, który jest pierwszym mobilnym procesorem czterordzeniowym na świecie, ma także nowy, 12-rdzeniowy procesor graficzny, który zapewnia znacznie większą wydajność niż miało to miejsce w przypadku poprzednika – Tegry 2. Między innymi dzięki temu znacznej poprawie uległa jakość, jak i wydajność w grach 3D – w znanych tytułach otwieranych na Tegrze 2 ilość klatek na sekundę (FPS) nie przekraczała nawet 15; z Tegra 3 – liczba ta nie spada poniżej 30.

Nvidia Tegra 3 - wydajność w grach
Znaczny wzrost wydajności w grach i testach

Jak więc widać, Nvidia Tegra 3, czy jak kto woli Kal-El wydaje się naprawdę udanym projektem i ma spore szanse na sukces. Świetnie wypada bowiem we wszystkich sektorach – zapewnia znacznie mniejsze zużycie energii (i dłuższy czas pracy na akumulatorze), a w niektórych przypadkach nawet trzykrotny wzrost wydajności. Co za tym wszystkim idzie – pozwala na komfortową pracę nawet z bardziej wymagającymi aplikacjami. Pozostaje już tylko wyczekiwać premiery pierwszych urządzeń z tym procesorem na pokładzie, które powinny pojawić się jeszcze tej jesieni. 
 

Więcej o Nvidia Tegra:

Komentarze

31
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Michur
  -1
  Gtx460 jedziesz....
  • avatar
   Ajschylos
   0
   Może teraz czuć siedumny , a co do kal-el'a myślę że ma spore szanse na sukces , chociaż przy obecnej pojemności większości akumulatorów w smartphone'ah to wątpię że dużo to da , akumulatory zatrzymały się 4 lata temu , i jeśli nie będzie jakiejś rewolucji to chyba powstaną pierwsze punkty ładowania telefonów ....
   • avatar
    tomx1989
    0
    Ciekawe czy jest mocniejszy od PowerVR z PSVita
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     powtórka z Fermi???
     już za chwileczkę już za momencik... "super" układzik zacznie się kręcić... będą o nim gadać, będą o nim smęcić, a jak się rozłoży zwalą na kontroler pamięci xD (pod melodię z Pankracego)
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      nvidia po raz kolejny pokazała klasę. już wydajności tegry 2 robi wrażenie momentami zamiata konkurencje pod dywan. nvidia stawia sobie ambitne cele zwiększenia 5x wydajności w tegrze 3 w tym roku. konkurencja będzie mogła zwiesić głowy i iść spać. kolejny rewolucyjny produkt nvidii. jak nvidia się za cos bierze to zamienia się to w złoto :)
      • avatar
       Vyzygota
       0
       A jak jest różnice w cenie Tegra 2/Tegra 3? To też w słupkach by ładnie wyglądało.

       2x wydajniejszy, 4x droższy.
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Czemu tak niskie taktowanie mają te rdzenie ?
        • avatar
         darry dooman
         0
         To ja poproszę te "znane gry" w których tegra 2 osiągała maksymalnie 15 klatek na sekundę! No czekam, poproszę nazwy tytułów...jakoś nie znalazłem jeszcze żadnej aplikacji która by potrafiła w pełni wykorzystać tegre 2...
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          No ciekawe czy też bedzie ten kal-el gorący jak fermi czy gtx 590.
          Ciekawy byłby artykuł o palących się smartfonach czy tabletach.
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           Szkoda że gry wydawane pod Tegre2 chodzą na jednordzeniowych telefonach z sredniej półki.