Karty graficzne

Nvidia zrezygnuje z selekcji rdzeni Turing - w planach dwa nowe GPU

Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
27 komentarzy Dyskutuj z nami

Informatorzy z kanału sprzedaży wskazują, że Nvidia może zrezygnować z selekcjonowania układów graficznych GeForce RTX 20. Decyzja może mieć związek z dopracowaniem produkcji rdzeni.

Najnowsza generacja kart graficznych Nvidia GeForce nie tylko wprowadziła nową rodzinę produktów RTX, ale też zapoczątkowała selekcję układów graficznych dla modeli standardowych i podkręconych. Najnowsze przecieki wskazują jednak, że producent wkrótce zrezygnuje z tego rozwiązania.

Do tej pory Nvidia selekcjonowała procesory graficzne dla kart GeForce RTX 2070, RTX 2080 i RTX 2080 Ti - modele niepodkręcone otrzymywały standardową wersję rdzenia (np. Turing TU106-400), natomiast w lepszych, fabrycznie podkręconych wersjach stosowano specjalne chipy z dopiskiem A (np. Turing TU106-400A).

Nvidia Turing TU106-400A-A1 i TU106-400-A1
Układ graficzny Turing TU106-400A-A1 i Turing TU106-400-A1

Jak informuje niemiecki serwis Tom’s Hardware, powołując się na informatorów z kanału sprzedaży, Nvidia zlikwiduje podział układów graficznych na wersje standardowe/specjalne i ostatecznie wszystkie układy będą mogły być fabrycznie podkręcane.

Producenci kart otrzymają również nowe wersje rdzeni Turing TU104-410 i Turing TU106-410 dla modeli GeForce RTX 2080 i RTX 2070. Czy pojawi się też nowa wersja Turinga TU102 dla modelu GeForce RTX 2080 Ti? Tego nie wiadomo.

Nvidia GeForce RTX 2080 PCB

Decyzja producenta może mieć związek z udoskonaleniem procesu produkcji układów Turing. Możliwości nowych układów są na tyle dobre, że Nvidia już nie musi selekcjonować sztuk z lepszym potencjałem do podkręcania. Nieoficjalnie wiadomo, że produkcja procesorów Turing TU104-410/TU106-410 już się rozpoczęła, ale dostępność kart spodziewana jest dopiero pod koniec maja.

Źródło: Tom’s Hardware, MyDrivers (foto)

Komentarze

27
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  gormar
  Według mnie selekcjonowanie układów nie jest takie złe. Teraz to zacznie się loteria. Chociaż z drugiej strony to pewnie producenci kart graficznych w wersjach zwykłych i OC zaczną tego typu selekcję.
  1
 • avatar
  kitamo
  I dobrze i niedobrze - wiadomo że i tak karty ograniczony mają TDP power który jest zablokowany w kazdej na danej wartosci. Pytanie tylko czy każdy z rdzeni faktycznie bedzie krecil się do tej samej wartosci w granicach tego tdppower bo jesli nie to bedzie problem tak jak był z pamięciami.
  Jelsi to natomiast kwestia dopracowania procesu to w symie ma sens.
 • avatar
  awesome1337
  naturalna zmiana jak yield poszedł do góry
  dla kupujących też dobrze
  -2
 • avatar
  Lord_Krecitsqa
  Chińskie małe rączki wykryły że NAVI depcze po piętach to spuścili z tonu
  -2
 • avatar
  n4zgul
  Powinni dopracować produkcję tych rdzeni już na początku przy premierze , bo teraz ci co kupili stare karty na starych rdzeniach plują sobie w brodę , zresztą Rtx już były niedopracowane na samym początku.
  Żałosna polityka zielonych.
  -4
 • avatar
  silvver
  A w międzyczasie "bug" na serwerach mozilli spowodował wyłączenie rozszerzeń :D

  ghacks.net/2019/05/04/your-firefox-extensions-are-all-disabled-thats-a-bug/
  -5
 • avatar
  Konto usunięte
  Czy warto kupić około 15 maja kompa z gigabyte rtx 2080 gaming oc. Prosze o odpowiedź.