Karty graficzne

Nvidia walczy z górnikami – nowe sterowniki do kart znowu blokują kopanie kryptowalut

przeczytasz w 1 min.

Nvidia najwyraźniej nie jest zadowolona ze złamania zabezpieczeń kopania kryptowalut na kartach GeForce RTX 3000, bo takie ograniczenia znowu zostały wprowadzone w sterownikach. Tyle, że mechanizm nie jest zbyt skuteczny…

Chodzi o karty graficzne GeForce RTX 3000 w wersji LHR (Lite Hash Rate), które korzystały ze specjalnego algorytmu ograniczającego wydajność kopania kryptowaluty Ethereum. Dzięki wprowadzonemu rozwiązaniu, sprzęt miał być nieopłacalny dla górników i przez to lepiej dostępny dla graczy.

Niedawno zabezpieczenie kart GeForce RTX 3000 LHR zostało złamane, dzięki czemu górnicy znowu mogą uzyskać pełną wydajność kopania (przy czym niekoniecznie dalej jest to opłacalne, bo kurs kryptowalut idzie w dół, a ceny energii poszły mocno w górę).

Nvidia przywraca zabezpieczenia kopania na kartach GeForce RTX 3000 LHR

Nvidia postanowiła więc zrobić psikusa górnikom i wprowadziła zabezpieczenie do najnowszych sterowników Nvidia GeForce Game Ready 512.95 WHQL – po ich zainstalowaniu karty znowu oferują ograniczoną wydajność.

Zabezpieczenie rzeczywiście działa. Potwierdził to YouTuber Juliano Caju – karta GeForce RTX 3060 na nowych sterownikach osiąga tylko jakieś 25 MH/s (normalnie było to około 46 MH/s).

Inna sprawa to to czy zabezpieczenie jest skuteczne, bo… nie jest. Wystarczy, że górnicy zainstalują starsze sterowniki (np. Nvidia GeForce Game Ready 512.95 WHQL) i nadal będą mogli korzystać z pełnego potencjału kart graficznych.

Źródło: VideoCardz, YouTube @ Juliano Caju, Simon Byrne (foto)

Komentarze

22
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Janisz
  12
  Już widzę jak kopacze śpiesznie aktualizują stery do najnowszych... NV mogła by albo przestać udawać że coś z tą patologią robi, albo zrobić to porządnie...
  • avatar
   skyman
   9
   nvidia tak walczy z górnikami jak (nie)rząd polskojęzyczny z inflacją
   • avatar
    KENJI512
    5
    Oni to tak trochę walczą z tymi górnikami, jak Czechy ze Słowacją o dostęp do morza...
    • avatar
     _Ciekawski_
     3
     Kopanie przestaje się opłacać to nagle udają, że są po stronie graczy i walczą z tymi "złymi kopaczami".
     Mam nadzieję, że zarówno AMD jak i Nvidii odbije się czkawką ich pazerność i wspieranie "kryproszaleństwa", gdy wreszcie pokoparkowe GPU zostaną rzucone na rynek.
     • avatar
      BariGT
      3
      W nowej serii blokada kryptoraczyska musi byc sprzetowa i tyle.
      • avatar
       pawluto
       2
       To tylko udawanie że się walczy ...
       Nvidia robi z siebie pośmiewisko.
       • avatar
        szymcio30
        -1
        Stery to wypuścili po to aby bylo, ze coś robią, a pewnie wprowadzą do następnych partii kart nowszy algorytm lub zmodyfikują bios. Czas pokarze
        • avatar
         KMN123
         -2
         Przez "kopaczy" NV miała argument do podniesienia swoich cen referencyjnych za GPU. Cel osiągnęła, więc teraz pozoruje, że chce przywrócić równowagę na rynku konsumenckim ograniczając wykorzystanie swoich GPU w koparkach. Jako konsumenta mierzi mnie takie podejście do biznesu i traktowania klientów PC-towych. Dlatego też szybko nie kupię produktów NV. Dopóki GPU od AMD skutecznie konkurują z NV zawsze pierwszym wyborem będzie AMD.
         • avatar
          Niemen_Crystal
          -4
          Czy wiecie, że szkło kryształowe wykorzystywane jest też w znanej biżuterii firmy Swarovski? Założyciel firmy i twórca legendy marki, Daniel Swarovski, sam produkował szkło kryształowe do swojej biżuterii, a jego autorska receptura jest tajna do dziś. Macie okazję ozdobić swój dom/mieszkanie i wydobyć z niego jeszcze więcej piękna dzięki misom i wazonom ze szkła kryształowego! Podrzucam wam link do takich mis i wazonów, serdecznie polecam
          niemencrystal,com/kategoria-produktu/misy-i-wazony/ (Zamieńcie przecinek na kropkę)
          • avatar
           Marucins
           0
           " Nvidia walczy z górnikami – nowe sterowniki do kart znowu blokują kopanie kryptowalut "
           toż to brzmi komicznie.