Ciekawostki

W Nowym Jorku to dopiero będą radiowozy

przeczytasz w 1 min.

Sensory, kamery, systemy strumieniowania, wykrywacze promieniowania - radiowóz NYPD będzie napakowany technologią.

Radiowóz Demolition Man

Nowojorska policja (NYPD) jest jedną z najlepiej dofinansowanych na świecie. Pokazany właśnie światu prototyp radiowozu następnej generacji jest na to doskonałym dowodem. Następca Crown Victorii będzie naprawdę napakowany technologią – sensory, kamery, systemy strumieniowania, zaawansowane panele… a to nie wszystko. Stworzony przez komisarza nowojorskiej policji Raya Kelly’ego projekt NYPD2020 to pojazd, którym żaden chyba policjant nie wstydziłby się jeździć.

Z wyglądu nowy radiowóz nowojorskiej policji nie będzie się jakoś specjalnie różnił od standardowych tego typu pojazdów. „Inteligentny samochód” ma jednak być wyposażony w wiele nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Na bagażniku, na przykład, umieszczone zostały dwa rejestratory, które skanują tablice rejestracyjne, przesyłają te dane do bazy, a następnie załoga dostaje informację czy samochód nie jest kradziony lub czy jego kierowca nie powinien być przypadkiem zatrzymany.

radiowóz NYPD2020 prototyp
Technologia w NYPD2020

Kamera umieszczona za przednią szybą może z kolei strumieniowo, w czasie rzeczywistym przesyłać do centrali rejestrowane wideo. Obraz z kamery, a także raporty i inne ważne informacje wyświetlane są natomiast na panelu umieszczonym na środku deski rozdzielczej. Jest także umieszczony z tyłu czujnik. Jego zadaniem jest kontrolowanie powietrza i wykrywanie ewentualnego promieniowania. Komputer nadzorujący pracę tych wszystkich elementów umieszczony jest w bagażniku.

radiowóz NYPD2020 prototyp panel
Centrum dowodzenia

Służący w NYPD inspektor Brandon del Pozo przyznał, że niektóre samochody patrolujące ulicę Nowego Jorku są już wyposażone w niektóre z tych rozwiązań, jednak żaden radiowóz nie ma ich wszystkich. Poza wspomnianymi technologiami del Pozo widziałby w NYPD2020 także funkcję rozpoznawania twarzy oraz skaner linii papilarnych. Wszystko po to, aby policjanci mogli działać jeszcze szybciej i jeszcze skuteczniej.

radiowóz NYPD2020 prototyp skaner tablic rejestracyjnych
Skaner tablic rejestracyjnych

Radiowóz nowej generacji miałby ujrzeć światło dzienne w niedalkiej przyszłości.

Źródło: Engadget, Wall Street Journal

Komentarze

29
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  17
  Byłem w NY pare lat temu i takie radiowozy na pewno sie przydadzą bo przestępczość i syf jest ogólnie wysoka, NY to nie tylko piękny Manhattan ale też wszystko poza nim.
  • avatar
   Antiax
   8
   A teraz Panie i Panowie macie odpowiedź dlaczego tak "potrzebne" były wszystkim skanery linii papilarnych. NYPD zrobi z nich dobry użytek, przecież użytkownicy Apple'a już solidnie zasilili bazę danych :)
   • avatar
    Balrogos
    7
    Czyli sie zaczyna beda skanowac kazdego napotkanego czlowieka i go sprawdzac. Kazdy samochod strach wyjsc na ulice.
    • avatar
     7
     Prawie jak Watch Dogs :)
     • avatar
      Author
      2
      Czyli jak w ZSRR każdy jest podejrzany ja nie wiem czy sojusz Polski z USA to dobre rozwiązanie lepiej nie mieć nic wspólnego z krajem, który upodabnia się do Korei Północnej i mało co rożni się od Niemiec lat 30tych. Gdzie te wolności obywatelskie?

      Ciekawe jaki efekt by był gdyby ktoś strzelił z działka magnetycznego w bagażnik takiego delikwenta, który inwigiluje obywateli.
      • avatar
       Konto usunięte
       2
       U nas te rejestratory umieszczone na bagażniku zostałyby urwane w ciągu kilku dni :)
       • avatar
        Felek
        2
        A mogli wypożyczyć samochody od google'a :)
        • avatar
         Arved
         1
         Będą mieli wiecej czasu na jedzenie pączków!
         • avatar
          Konto usunięte
          1
          Mam swoją własną armię w szeregach nowojorskiej policji; pod względem wielkości stanowi ona siódmą największą armię świata. -- Michael Bloomberg, burmistrz Nowego Jorku
          https://www.youtube.com/watch?v=QDPw7zhs510

          Od czasu 9/11 Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego rozdysponował miliardy dolarów pomiędzy komisariatami policji na terenie całego kraju, umożliwiając władzom nawet prowincjonalnych miasteczek zakupienie profesjonalnego uzbrojenia i uformowanie swoich własnych jednostek SWAT. A kiedy już masz taki oddział do dyspozycji, nie pozostaje ci nic innego jak tylko skopać komuś dupę. Każdego dnia w tym kraju odbywa się ponad 100 nalotów z udziałem SWAT. Oni nie ścigają morderców czy terrorystów. W większości przypadków ścigają "przestępców", którzy nikomu nie zrobili krzywdy - drobnych dilerów-ciułaczy i hazardzistów organizujących przydomowe rozgrywki w pokera.
          -- Radley Balko
          • avatar
           Konto usunięte
           1
           Inwigilacji społeczeństwa następna część. Za niedługo po miastach zaczną latać drony z wbudowanymi kamerami i innymi bajerami w postaci skanerów żeby mogły latać po wąskich uliczkach żeby czasem ktoś nie popełnił przestępstwa jak np. wyrzucenie papierka na ziemie. Widzę że ktoś tutaj zarzuca kościołowi katolickiemu oskarżenia wobec łamaniu prawa. Bardzo dobrze bo taka jest prawda tylko mało kto to widzi, wszak wszędzie mnóstwo zagorzałych katolików nie mających jakiekolwiek pojęcia o tekstach z biblii. Czy jest tu ktoś na forum kto uważa się za katolika a nie wie że pierwszą żoną Adama była Lilith? Nie? Żadne rozczarowanie bo tego nie wiedział nawet ksiądz jak go kiedyś zapytałem. Odbiegłem od tematu, ale to tylko przykład tego jak jesteśmy manipulowani tylko przez własną niewiedzę. Za niedługo za przeproszeniem nie będzie można nawet spokojnie podetrzeć tyłka bo system nas sprawdzi czy aby nie zużyliśmy za dużo papieru bo przecież produkuje się go z drzew i zbrodnią wobec ekosystemu jest jego marnotrawienie. W rzeczy samej, można się co nieco z tym zgodzić. Ale nie z tymi super mega ekologicznymi nowinkami technologicznymi, może nie ze wszystkimi, ale z większością na pewno tak. Dożyjemy czasów gdy władza będzie wiedziała o nas wszystko, a my o niej prawie nic, tylko to czego dowiemy się z TV. A telewizją można bardzo łatwo manipulować, genialny przykład to film V jak Vendetta. "To tylko dla naszego wspólnego dobra, powtarzaj: Jestem Wolnym człowiekiem i mam swoje prawa które ustawił rząd bez mojej zgody."
           • avatar
            Mulciber
            -3
            U nas by się nie przyjęło. W takim radiowozie nie ma szans na przerwę na pączka czy przyjęcie łapówki
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             Mam nadzieje że nasi policjanci też będą dysponować podobnymi radiowozami. Przestępców trza tępić wszystkimi możliwymi sposobami.
             • avatar
              Konto usunięte
              0
              lipa, nie bedzie miejsca na suba
              • avatar
               korax
               0
               Tak dalej i faktycznie zrobi się z tego coś jak city17 z HL2