Ciekawostki

Obsługa bezdotykowa od Google coraz bliżej - co to jest Project Soli?

przeczytasz w 1 min.

Nie będzie trzeba dotykać ekranu, lecz wystarczy wykonać przed nim określony gest. Taką przyszłość zaserwować chce nam firma Google od kilku lat rozwijająca Project Soli.

Dotykowe wyświetlacze opanowały nasze otoczenie i nic w tym dziwnego, wszak zapewniają intuicyjną i właściwie bezproblemową obsługę gadżetów i innych urządzeń. Mają jednak swoje minusy, jak choćby to, że na ekranach zostają odciski palców i różnego rodzaju bakterie. Firma Google chce zaoferować rozwiązanie tego problemu. Nosi ono nazwę Project Soli, a jego urzeczywistnienie właśnie poważnie się przybliżyło.

Co to jest Google Project Soli? Jest to (rozwijana od 2015 roku) technologia, która umożliwia obsługę urządzeń elektronicznych bez konieczności ich dotykania. Do sterowania wykorzystywane są bowiem gesty wykonywane przez użytkownika. Jak to działa? Sercem jest system radarowy, który jest w stanie wychwycić niewielkie ruchy dłoni, a następnie przekazać zebrane informacje kontrolerowi w gadżecie. 

Radarowa technologia obsługi bezdotykowej poważnie się przybliżyła po tym, jak 31 grudnia firma Google uzyskała oficjalną zgodę na jej stosowanie od FCC, czyli Federalnej Komisji Łączności. Uznała ona, że zainteresowanie społeczeństwa takim rozwiązaniem może być spore, a równocześnie nie stanowi ono dla nich żadnego zagrożenia. Oddalono też zarzuty, jakoby wymagane przez Soli wysokie częstotliwości zakłócały istniejącą technologię (ale też sam producent dokonał pod tym względem pewnych korekt).

Project Soli może więc ruszyć do przodu i w nieodległej przyszłości trafić do smartwatchy czy głośników Bluetooth. W przyszłości układ odczytujący gesty będzie mógł zostać zainstalowany właściwie wszędzie: od smartfonów i laptopów, przez akcesoria domowe i gadżety ubieralne, po samochody i maszyny miejskie – oczywiście o ile wszystko pójdzie zgodnie z planem. 

Źródło: The Verge, Engadget, Reuters. Ilustracja: Google/ATAP

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  dariozata
  1
  Uzywaja Linuxa Ubuntu na ich komputerach!
  • avatar
   Konto usunięte
   -1
   wygląda ciekawie, ale fale radarowe i ekspozycja na nie non stop? nie wierzę że to jest zdrowe. przypomnę, że w usa zaakceptowano wiele toksycznych substancji, jak choćby czteroetylek ołowiu który obecnie jest wycofany z użycia. przy okazji dozwolony jest roundup który niby to się degradue w 2tyg. tylko czemu on jest nadal obecny w żywności? i tak dalej.
   a optycznie nie da się tych gestów rozpoznawać? przecież to już robił kinnect w IR.