Gadżety

Oculus Quest - najpotężniejsze samodzielne gogle VR pojawią się wiosną 2019 roku

z dnia
Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
11 komentarzy Dyskutuj z nami

Najbliższa wiosna zostanie uświetniona premierą Oculus Quest – to samodzielne gogle VR, które mają zachwycać swoimi możliwościami. Ma to być najlepszy sposób na swobodną rozgrywkę w rzeczywistości wirtualnej.

Oculus Quest – tak nazywają się zapowiedziane właśnie najlepsze gogle VR działające bezprzewodowo. A przynajmniej o tym, że są one najpotężniejsze, przekonuje ich producent.

O tym bezprzewodowym, samodzielnym (czyli działającym bez komputera czy smartfona) zestawie mówiło się już od dłuższego czasu, ale do tej pory używano nazwy Project Santa Cruz. Przestaje być już tylko prototypem i staje się rzeczywistym urządzeniem – i to naprawdę godnym uwagi.

Oculus Quest zadebiutuje na rynku wiosną 2019 roku i będzie kosztować 399 dolarów. To niezła cena jak za bezprzewodowe gogle oferujące rozdzielczość 3200 x 1440 pikseli, 64 GB wbudowanej pamięci i wydajność pozwalającą konkurować z typowymi zestawami VR. 

Oculus Quest gogle

Warto dodać, że nowe gogle producenta, który sprawił, że o tych gadżetach stało się naprawdę głośno, wykorzystają technologię Insight. Opiera się ona na czterech wbudowanych sensorach i algorytmach wizji komputerowej, które określają pozycję użytkownika bez konieczności stosowania dodatkowych czujników.

Firma Oculus VR zapowiedziała, że w dniu premiery Oculus Quest będzie mógł pochwalić się katalogiem gier liczącym ponad 50 tytułów. Jednym z nich (i to na wyłączność) będzie pierwszy odcinek A Star Wars VR Series: Vader Immortal.

Źródło: Oculus VR, Engadget

Komentarze

11
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  1600/2000zł za najlepsze i bezprzewodowe VR?

  Tanieją te rozwiązania :D
 • avatar
  VR oparte na ARM ?
  Mam do tego sceptyczne podejście.
 • avatar
  Są tylko 2 opcje:

  1. Wmontowano komputer kwantowy w te okularki.
  2. Streaming. Ekonomi w tym nie ma ale Facebook może marnować fundusze pozyskane od swoich klientów bez skrupułów. Jak giereczki będą rendorwały RTX2080Ti bo może być naprawdę coś. No łącze 50Mbit/s minimum do neta :)

  Każda inna opcja to projekt: PORAŻKA
 • avatar
  Rozwiązanie z Oculus Quest (jako jednej z trzech równolegle rozwijanych linii Oculusa) jest o tyle dobre że zapewnia stosunkowo fajne doznania bez konieczności posiadania mocnego i drogiego PC (czyli ten często przytaczany argument "przeciw" zakupowi headsetu). Niestety ten sprzęt nie jest w obrębie mojego zainteresowania :(

  Szczerze powiem że nie tego spodziewałem się po Oculus Connect 5. Na razie jedynymi pozytywnymi zapowiedziami było:
  - praca nad aplikacjami które będą możliwe do uruchomienia zarówno na monitorze PC jak i na goglach VR
  - zapowiedź Lone Echo 2

  Szkoda że jak na razie kompletnie ignorowany jest temat następcy Oculus Rift'a CV1. Jedyny wniosek z tej konferencji to jest taki że Fovetal Rendering to bajka następnych 4-5 lat (przynajmniej tak stwierdził Michael Abrash - a on pewnie coś wie a temat planów rozwoju Oculusa). Tak więc wygląda na to że jedyne nowości jakich można spodziewać się kiedyś w Oculus Rift CV2 to (TYLKO) 140 stopni pola widzenia oraz (może?) "varifocal"...

  Ech... OC5 jeszcze się nie skończyło. Mam nadzieję że powiedzą coś bardziej konkretnego na temat CV2.
 • avatar
  Janusze jak zwykle wiedza najwiecej,.,,żal
 • avatar
  Za 5 lat komputery i kina domowe wylądują na śmietniku. Kto raz zagra w gry w okularach VR nie usiądzie juz przed ekranem komputera bo to epoka kamienia łupanego. Brakuje jeszcze np kontrolerów na nogi i dopracowania grafiki ale to co jest juz teraz robi wystarczajaco duze wrazenie by isc tylko w tym kierunku. Dla oculus aquest konkurecja tez w tym roku bedzie HTC focus plus.