Oczyszczacze powietrza

Oczyszczacze powietrza to nie tylko trend - to produkty wręcz niezbędne

przeczytasz w 4 min.

Philips to jeden z wielu producentów, którzy w swojej ofercie mają oczyszczacze powietrza. Najnowsze modele z serii AC3858 reklamowane są jako jedne z najskuteczniejszych na rynku. Dlaczego, a także po co - odpowiedzi na te pytanie udzielili nam eksperci.

Zaczniemy od faktów, które są nam znane, bo możemy je łatwo zgłębić studiując instrukcję i specyfikację oczyszczacza powietrza. A potem przejdziemy do faktów również znanych, ale zadziwiających wciąż ekspertów.

Oczyszczacz powietrza Philips AC3858 to najwyżej pozycjonowany produkt z nowej oferty firmy, który prawdopodobnie trafi do nowego zestawienia najlepszych oczyszczaczy. Zdecydowano się tutaj na kolumnową konstrukcję z walcowym zintegrowanym filtrem, który pozwala filtrować zasysane powietrze znacznie skuteczniej niż płaskie filtry.

Czyste powietrze jest wyrzucane do góry, a skuteczność całego systemu na pozwolić na doprowadzenie pomieszczenia o powierzchni 20 metrów kwadratowych do czystości w krócej niż 6 minut. Ten parametr zakłada wysokość 2,4 metra, dlatego jest trochę zbyt optymistyczny, bo większość pomieszczeń ma wysokość trochę większą, około 2,6 metra.

Philips AC3858

Używanie oczyszczaczy w pomieszczeniach jest dziś rzeczą niezbędną, bo powietrze w nich jest dużo bardziej szkodliwe niż to na zewnątrz. Zalega gdy nie mamy wystarczająco skutecznej filtracji. Z podobnych powodów, kierowcy samochodów są narażeni w znacznie większym stopniu na szkodliwe działanie smogu niż rowerzyści.

Pasażerowe i kierowcy samochodów są wyjątkowo narażeni na działanie smogu

Zdaniem lekarzy, nawet najmniejsza aktywność fizyczna daje pozytywne efekty, dlatego piesi najmniej cierpią w wyniku smogu. Powód jest jeszcze inny. Samochody poruszają się w tunelu powietrznym, w którym zanieczyszczenia są skoncentrowane, piesi poruszają się znacznie bezpieczniejszymi szlakami komunikacyjnymi jakimi są chodniki.

Oczyszczacz Philips AC3858 - możliwości

Wracając jednak do pomieszczeń. Philips AC3858, to oczyszczacz, który chwali się skutecznością 99,99% dla cząsteczek o wielkości powyżej 0,003 um. Te najmniejsze, które nie przedostają się przez pory filtra są 800 razy mniejsze niż te, które określamy jako zanieczyszczenia PM2,5. Oznacza to, że oczyszczacz filtruje smog, wirusy, bakterie, pyłki, kurz i sierść zwierząt domowych.

Philips jest oczyszczaczem, który stale analizuje jakość powietrza. Wykonuje to według danych producenta 1000 razy na sekundę. Jakość sygnalizowana jest za pomocą kolorów pierścienia LED, który otacza wyświetlacz alfanumeryczny pokazujący konkretne wartości zanieczyszczenia.

Philips AC3858 zbliżenie

Działaniem oczyszczacza można sterować za pomocą mobilnej aplikacji Clean Home +. I najważniejsze z perspektywy użytkownika, czyli cena. Filtry to koszt około 300-400 złotych. Wymieniać je należy średnio raz na rok, półtora roku. Rzeczywista częstotliwość zmian zależy jednak od zanieczyszczenia powietrza i wskazań samego oczyszczacza.

Ceny nowych oczyszczaczy plasują je na poziomie urządzeń droższych. Wynoszą:

 • 2 149 złotych za AC3055/50 i AC3059/50
 • 2 589 złotych za AC3854/50 i AC3858/50

Oczyszczacze powietrza Philips

W podobnej cenie dostaniemy produkty Sharp, dlatego oczekuję, że Philips zapewni podobną wydajność. To oczywiście będzie trzeba sprawdzić w testach.

Smog to cichy zabójca - działa nie dziś, nie jutro, ale ostatecznie niszczy

To co powyżej napisałem wydaje się laurką dla marki Philips, poniekąd uzasadnioną, ale nawet najlepsze parametry nie przekonają nas do użycia choćby najlepszego oczyszczacza tak skutecznie jak suche fakty. A te przedstawili nam podczas prezentacji dr hab. n. med. Wojciech Feleszko z Kliniki Pneumonologii i Alergologii Wieku Dziecięcego WUM oraz dr hab. inż. Anna Herman, mikrobiolog. Szczególnie ciekawa była prezentacja dra Feleszko, który uważa że smog to cichy zabójca. Zaczyna działać już na najmłodszych, a o skutkach długotrwałej ekspozycji na smog przekonać możemy się dopiero jako dorośli ludzie. Owszem, już dzieci mają sporo problemów z oddychaniem, kaszlem, katarem i astmą, ale potrafimy je bagatelizować nie wyczuwając związku ze smogiem.

Wpływ stężenia pyłów na choroby układu oddechowego

Badania dowodzą, że trochę można nas usprawiedliwić, bo nawet lekarze nie widzą bezpośredniego wpływu podniesionego stopnia zanieczyszczeń na nasze zdrowie. Bezpośredniego czyli natychmiastowego. Dopiero w miarę upływu czasu taka korelacja się pojawia - dotyczy ona związku z kaszlem, katarem, kichaniem i problemami z nauką. Ignorowanie problemów z powietrzem może doprowadzić nie tylko do przewlekłych chorób układu oddechowego, ale nawet do nowotworów, które przecież wydają się nam chorobą palaczy.

Co istotne zagrożeniem dla naszego układu oddechowego nie jest tylko smog. Niebezpieczne są też mikroorganizmy i cząsteczki mniejsze niż PM 2.5 (od 0.1 do 2 um to rozmiar bakterii, od 1 do 100um to pleśń, zarodniki pleśni i od 0,01 do 1 um wirusy). Ich usuwaniem może skutecznie zająć się oczyszczacz powietrza. Co prawda tylko w pomieszczeniu, ale jak już wspomniałem, to właśnie w nich, a także we wnętrzach pojazdów, narażeni jesteśmy najbardziej.

Zanieczyszczenia rozmiar wpływ na organizm

Profesjonalna maska antysmogowa - raczej nie chcielibyśmy jej nosić

Czy istnieje substytut oczyszczacza powietrza, który użyjemy poza pomieszczeniem. Dr. Feleszko nie pozostawia wątpliwości. Popularne bardzo maski antysmogowe owszem działają, ale daleko im do skuteczności, która równałaby się ze skutecznością oczyszczacza powietrza. Taka skuteczna maska przypominałaby maskę gazową, a czegoś takiego mimo najszczerszych chęci raczej nie założylibyśmy wychodząc z domu.

Problem oczyszczania powietrza jest istotny we wszystkich uprzemysłowionych krajach, ale Polska niestety należy do tej niechlubnej czołówki. Czołówki państw, w których miast o bardzo dużym zanieczyszczeniu jest najwięcej. Czy w Polsce są miejsca, które można uznać za enklawy czystego powietrza. Pewnie takie miejsca się znajdą, ale na ogólnej mapie kraju trudno wskazać obszar w pełni wolny od zanieczyszczeń.

Brak ujednoliconych norm ostrzeżeń i wskaźników - to jest problem

W walce z zanieczyszczeniami i budowaniu właściwego obrazu zagrożeń jakie stanowią przeszkadzają tez regulacje i normy. W różnych krajach są one różne, dlatego jak powiedział dr Feleszko, gdy słyszy, że została przekroczona norma, kilka razy zastanawia się co to znaczy. Ujednolicenie poziomów uznawanych za szkodliwe pomiędzy krajami przyniosłoby same korzyści.

Ta rozbieżność wskaźników to problem, ale wcale nie najgorszy. Wystarczy zapoznać się z wytycznymi dla jednostek edukacyjnych co do aktywności dzieci przy różnych stopniach zanieczyszczenia. Dopiero te najwyższe, który określany jest już jako skrajnie niebezpieczny, mają uzasadniać nie wypuszczanie dzieci poza teren szkolnych zabudowań. Nawet przy bardzo wysokim według norm stopniu zanieczyszczeń, wskazane jest jedynie ograniczenie aktywności.

Taki brak zrozumienia dla zagrożeń jakie niesie smog, poszanowania wskaźników zanieczyszczenia powietrza, skutkuje pogorszeniem zdrowia społeczeństwa i niepotrzebnymi nakładami na działania post factum. A dużo lepiej byłoby zadziałać na przyczyny niż zwalczać efekty. To jednak dużo trudniejsze niźli byśmy chcieli, dlatego oczyszczacze powietrza w ofercie firm produkujących sprzęt AGD to nie tylko trend, ale konieczność.

Źródło: Inf. własna, Philips

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  sebmania
  3
  Oczywiście wszystko zależny gdzie kto mieszka, jak ktoś mieszka w lesie to mu to mało potrzebne.
  • avatar
   Lister
   2
   Elektrownie jądrowe (a wkrótce fuzyjne) są nam potrzebne, a nie oczyszczacze.
   Łatwiej jednak kupić lud Cośtam plusami, niż wydać forsę na nasze zdrowie.
   • avatar
    pablo11
    2
    Kolejna przyczyna, by kolejne pokolenia miały jeszcze bardziej agresywne alergie. I potrzebowały mocnych oczyszczaczy. Nowy typ uzależnienia, uzależnienie od czystego powietrza.
    • avatar
     zack24
     1
     Jak ten artykuł ma się do tego, że istnieją alarmy smogowe i na ten przykład w Krakowie, nie zaleca się wychodzić z domu, bo przekroczone są stężenia PMów. Kto zatem daje pozwolenia na budowę domów z wadliwą wentylacją? Dlaczego uważa się, że wilgotne alergeny w postaci pleśni, schowanych za szafą, mogą być wchłonięte (wciągnięte) przez takie ustrojstwo?
     Podobnie jak z klimatyzacją, dajemy sobie szansę na zmniejszanie wydajności organizmu do samoobrony przed szkodliwym działaniem wielu czynników. Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na ograniczenie emisji, a nie leczyć skutki. Przyczyna jest najważniejsza.
     • avatar
      mariano-1991
      0
      kupilem sobie maske smogowa, ale tak jak piszecie niewiele ona pomafgala, a jeszcze wygladalem jak glupek w tym... w mieszkaniu mam oczyszczacz sharpa https://wentsystem.com/product-pol-9615-Oczyszczacz-i-nawilzacz-powietrza-SHARP-KC-G60EUW.html no i jest o wiele wiele lepiej, filtry wymieniam raz na 8-9 miesiecy zalezy jaki jest okres roku