Od 0 do 100 km/h w 1,5 sekundy

Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
17 komentarzy Dyskutuj z nami

To ustanowiony przez studentów z Zurychu rekord. Samochód, który może pochwalić się tak świetnym przyspieszeniem, nazywa się Grimsel.

1,513 sekundy – tyle potrzebował Grimsel, by rozpędzić się od 0 do 100 km/h. To absolutny motoryzacyjny rekord, który udało się osiągnąć 30-osobowemu zespołowi studentów z zuryskiego AMZ (Academic Motorsports Club Zurich). 

Czym jest Grimsel? To niewielkich rozmiarów auto elektryczne, które swoje niebywałe osiągi zawdzięcza napędowi na cztery koła, bardzo lekkiej konstrukcji z włókna węglowego oraz komputerowi pokładowemu, który zapewnia kontrolę trakcji, indywidualnie dla każdego koła. 

Półtorej sekundy. Ten czas jest o pół sekundy krótszy niż rekord najszybciej przyspieszającego samochodu produkcyjnego, a więc hybrydowego Porsche 918 Spyder (2014). Niektórzy mogą oczywiście mówić, że to żaden nowy rekord, bo autko jest niezwykle małe (mniej więcej jak gokart), a w dodatku to jego jedyny egzemplarz. Mimo to trudno nie docenić tego wyczynu.

Źródło: TechSpot, The Verge. Foto: ETH Zurich / Alessandro Della Bella

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Bostonawy
  Chcę taki.
  8
 • avatar
  Naleśnik z serem
  Chcę czymś takim jeździć po bułki do sklepu.. :-)
  8
 • avatar
  papuas
  Łał ...!
  2
 • avatar
  passat
  Nooo musi nieźle w fotel wgniatać. A fotel pewnie twardy :D
  2
 • avatar
  Konto usunięte
  0-100 w 1,513 sekundy? o kurde. Ciekawy jestem jakie byłoby przyspieszenie, gdyby zamiast ślizgających się kół były zębatki poruszające się na łańcuchu lub czymś innym zapewniającym maksymalną przyczepność. Wtedy pewnie z wnętrzności nic by nie zostało.
  2
 • avatar
  maroo
  baca130 - majster, to je elektryk, on ma moment maksymalny w całym zakresie praktycznie. Byłby szybszy na łańcuchu czy zębatce, ale taki napęd nie ma żadnego sensu w samochodzie.
  1
 • avatar
  pawelj5
  Być może wśród aut elektrycznych przyspiesza najszybciej i można tu mówić o rekordzie. Jednak biorąc pod uwagę prototypy są na ziemi dużo szybsze maszyny - Dragster klasy Top Fuel 0-100km/h 0,8sec.
  1
 • avatar
  BluePandoraBox
  dobrze widzę na zdjęciu?
  puścili babę za kierownicę? :o
  -2