Nauka

Żył 5300 lat temu. Kim naprawdę był Ötzi?

przeczytasz w 1 min.

Ötzi, nazywany również „człowiekiem lodu”, to najstarsze znalezione ludzkie ciało, które pozostało w nienaruszonym stanie. Jego wiek szacowany jest na ponad pięć tysięcy lat. Wydawało się, że wiemy na jego temat już bardzo wiele, ale teraz okazało się, że byliśmy w błędzie.

Najnowsze badania DNA wykazały, że Ötzi nie jest tym, za kogo go dotychczas uważano. Analiza genomu ujawniła, że „człowiek lodu” najprawdopodobniej miał ciemną skórę, ciemne oczy i czarne włosy, których wcale nie było zbyt wiele. Tymczasem wcześniejsze rekonstrukcje przedstawiały Ötziego jako jasnoskórego, jasnookiego i mocno owłosionego mężczyznę.

Analiza DNA rzuca nowe światło na to, kim był Ötzi

Wnioski te płyną z badań przeprowadzonych przez naukowców z niemieckiego Instytutu Maxa Plancka. W ramach tych samych analiz odkryto, że Ötzi najprawdopodobniej był rolnikiem (świadczyć ma o tym rolnicza dieta), a nie – jak dotąd sądzono – łowcą-zbieraczem. 

Inne jest też najpewniej pochodzenie Ötziego. Dotąd uważano go za przodka współczesnych mieszkańców Sardynii, ale dogłębniejsza analiza wskazuje raczej na spokrewnienie z  neolitycznymi rolnikami z Anatolii.

Naukowcy się pomylili

Warto zauważyć jeszcze, że te nowe odkrycia są zgodne z wyglądem samej mumii. Ciało Ötziego jest pozbawione włosów i jest stosunkowo ciemne. Wcześniej uważano, że jest to efekt zamrożenia ciała na ponad pięć tysięcy lat, a nie rzeczywisty wygląd żyjącego Ötziego. 

Zespół naukowców pod kierownictwem Johannesa Krausego wskazuje, że był to błąd. Wyniki swoich badań naukowcy opublikowali w czasopiśmie Cell Genomics. Przyniosły one duże zaskoczenie, szczególnie, że ciało Ötziego odkryto w 1991 roku i wielokrotnie je od tego czasu badano.

Źródło: Science Alert

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Batyra
  3
  Netflix... Otzi zmienił kolor.
  • avatar
   Lister
   1
   Czy to znaczy, że ówczesna Europa była tak nasłoneczniona, że nasi pradziadowie musieli, się chronić przed Słońcem ciemną skórą? Czy może ta Alpejska gałąź Europejczyka przywędrowała "niedawno" z dalekiego południa (Afryka/Indie/?)?
   • avatar
    chemicalwizzard
    0
    artykul sponsorowany przez netflix :P
    • avatar
     subspace
     0
     Zasadniczo wszyscy jesteśmy murzynami tylko niektórzy wyblakli w postprodukcji.
     • avatar
      KochamBigos
      0
      Za niedługo się okaże ze nie tylko jest Murzynem ale i binarnym homoseksualista, transwestyta w jednym.
      • avatar
       owatanka
       0
       Muzin zwial z klatki i zamarzl na kosc ... robil na plantacji bawelny wiec mozna to podpiac pod bycie rolnikiem :)