Systemy operacyjne

OLPC i specjalna wersja Windows XP Pro

przeczytasz w 2 min.

Organizacja non-profit One Laptop Per Child (OLPC) oferuje tanie i mające pomóc w edukacji laptopy dla dzieci z krajów rozwijających się. Przedsięwzięcie działa od 2005 r. i dotychczas oferowane laptopy były wyposażone w specjalną edycję Linuksa. Teraz jednak się to zmieni.

Wiele krajów skarżyło się na laptopy OLPC XO wyposażone w dystrybucję Linuksa, twierdząc że systemem operacyjnym powinien być produkt Microsoftu. Głównym powodem zażaleń był fakt, że większość dzieci, które nauczą się obsługi komputera z Linuksem, gdy otrzymają możliwość pracy nie będą potrafiły poradzić sobie z pecetami wyposażonymi w system Windows, a świat jest przecież zdominowany przez oprogramowanie koncernu z Redmond. Problem okazał się na tyle poważny, że OLPC postanowiło zaoferować notebooki XO z systemem Windows XP Pro, by dzieci od początku mogły użytkować najpopularniejszy OS. Warto też wspomnieć, że część krajów rozwijających się nie wnosiła takich zażaleń i system Linux im odpowiadał.

OLPC w końcu z XP (Fot. Tom’s Guide.com)

Ośmioletnia córka jednego z redaktorów serwisu CNET.com (bardzo wielki wortal technologiczny), korzystała z obydwu laptopów XO – z Linuksem i Windows XP. Była bardzo pomocna w testach – dziennikarz mógł później opisać wrażenia swojego dziecka. Dziewczynka uznała, że praca z Windows była o wiele prostsza, choć wersja z Linuksem oferowała kilka uczących przez zabawę gier. Tak czy inaczej końcowa konkluzja jest taka, że nie ma lepszej wersji XO. Niezależnie od tego czy zdecydujemy się na Windows czy Linux, laptop spisuje się fantastycznie i za relatywnie niskie pieniądze jest narzędziem pracy wielu dzieci. To świetna sprawa, ponieważ obsługa komputera to w dzisiejszych czasach często wymagana umiejętność, jeśli chodzi o pracę.

Czy laptopy XO z systemem Windows będą objęte programem Give 1 Get 1? Niestety nie, choć możliwe, że w przyszłości się to zmieni. OLPC nie ma jednak na razie takich planów i nie chce oferować tej możliwości swoim klientom, choć w przypadku wersji z Linuksem sprawdziła się bardzo dobrze.

Tak czy inaczej to dobrze, że Microsoft się zaangażował i laptopy XO otrzymały Windows XP. Zwłaszcza że ceny tych komputerków nie są wyższe od tych z Linuksem. Niewykluczone że w przyszłości również Apple przygotuje odpowiednią wersję swojego OS-u.

Źródło: Tom’s Guide.com

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!