• benchmark.pl
  • Foto
  • Olympus - będzie więcej aparatów z Wietnamu - czy to jest problem?
Foto

Olympus - będzie więcej aparatów z Wietnamu - czy to jest problem?

przeczytasz w 1 min.

Zastanówmy się, czy miejsce produkcji aparatu cyfrowego lub obiektywu, ma waszym zdaniem wpływ na jego jakość

Olympus fabryka Wietnam

Olympus od pewnego czasu zapowiada przeniesienie większej części swojej produkcji do Wietnamu. Z prostego powodu, by oszczędzać koszty, które są tam niższe, nawet niż w Chinach. W Wietnamie produkowane są już na przykład bardzo dobrze oceniane aparaty Olympus OM-D E-M5 Mark II.

W tym miejscu zapomnijmy o Olympusie, a skupmy się na kwestii miejsca produkcji. Wiadomo, że produkty w Wietnamu, Tajlandii czy Chin, należy klasyfikować stosując odmienne kryteria, zależnie od tego kto zleca i nadzoruje produkcję. Czym innym jest smartfon renomowanego producenta wyprodukowany na Dalekim Wschodzie, czym innym produkt z mniej znanej lokalnej firmy nastawionej na maksymalny zysk minimalnym kosztem.

Kwestia miejsca produkcji w przypadku elektroniki mobilnej wydaje się mniej istotna niż w przypadku aparatów cyfrowych. Najbardziej liczący się na rynku konsumenckim producenci aparatów cyfrowych to firmy Japońskie, dlatego wszelkie odniesienia dotyczą tego kraju.

Zapewne nie raz spotkaliście się z krytycznymi opiniami aparatów danej marki, które produkowane są poza Japonią. I to często uzasadnionymi. A jednocześnie, równie często słyszy się bardzo pozytywne oceny pod adresem takich aparatów.

Co więcej, aparat to jedna strona medalu, w przypadku sprzętu systemowego, pozostają jeszcze akcesoria, a najważniejsze to obiektywy. W tym przypadku jakość wykonania odgrywa jeszcze większą rolę niż w przypadku korpusu.

Olympus OM-D E-M5 Mark II i obiektywy
Olympus OM-D E-M5 Mark II i cała familia kompatybilnych obiektywów

Czy w świetle rozbieżnych ocen można bezwzględnie twierdzić, że sprzęt z Chin, Tajlandii czy Wietnamu jest gorszy od tego produkowanego w Japonii? Może problemem jest nie miejsce produkcji, ale kryteria jakościowe stosowane w danym zakładzie? Może to kwestia konkretnej konstrukcji i stąd negatywne oceny?

I w końcu kluczowe pytanie, czy wy Drodzy Czytelnicy mieliście kiedykolwiek kiepskie doświadczenia ze sprzętem foto wyprodukowanym poza Japonią?

Zapraszam do dzielenia się własnymi doświadczeniami i opiniami w komentarzach.

Źródło: 43rumors

Komentarze

1
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    razielOne
    0
    Mam Samsunga galaxy S4 made in vietnam i nie mam z nim jakichkolwiek problemów. Upadł już nie jeden raz i nadal jest cały, ale to zasługa kupionej obudowy case.